Wysyłka materiałów budowlanych kurierem - krok po kroku

Wysyłka materiałów budowlanych kurierem - krok po kroku

Wysyłka materiałów o dużej wadze lub wielkogabarytowych nigdy nie jest zadaniem łatwym. Wynika to oczywiście z samej specyfiki przewożonych towarów, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia oraz użycia specjalnego środka transportu. Często też problematyczny jest załadunek i rozładunek - czyli kluczowe etapy każdego transportu. Poniżej skupimy się na tym temacie, podpowiadając jak wysłać materiały budowlane kurierem, na jakie elementy świadczonych usług warto zwrócić uwagę oraz jak dobrze zabezpieczyć tego typu przesyłkę.

Kurier do zadań specjalnych - czyli do materiałów budowlanych

Większości z nas kurierzy kojarzą się z dostawcami paczek niewielkich rozmiarów - takich, które można z łatwością przenieść w rękach. Tymczasem - wiele firm kurierskich działających w naszym kraju decyduje się na transport niemal wszystkich typów przedmiotów, materiałów i urządzeń. Do nich zaliczają się także materiały o dużej wadze lub wielkogabarytowe - których transport wymaga użycia palety.

Tania wysyłka paletowa to usługa coraz chętniej wybierana. Poszukując firmy specjalizującej się w świadczeniu tego typu usług transportowych, warto korzystać ze specjalnych wyszukiwarek. Możemy za ich pomocą ograniczyć rezultaty wyszukiwania, by wyświetlały się wyłącznie firmy przewożące przesyłki ciężkie. Wiele firm umożliwia transport towarów paletowanych do łącznej wagi wynoszącej nawet 4-5 ton lub więcej.

Wbrew pozorom, wysyłka materiałów budowlanych to bardzo atrakcyjna usługa. Często, transportowi podlegają materiały znajdujące się na drugim końcu kraju. Oczywiście, wynika to z prostej przyczyny - wiele materiałów budowlanych jest produkowanych lokalnie (np. cegły, pustaki, płyty drewniane). Przez to - ich cena może znacząco różnić się w poszczególnych regionach. Dlatego jeśli kupujesz materiały budowlane pochodzące z innej części kraju lub pragniesz je wysłać - wówczas warto wybrać pomoc kuriera.

Przygotowanie materiałów budowlanych do transportu kurierem

Podstawową sprawą jest oczywiście - załadowanie materiałów budowlanych na paletę. Najlepszym wyborem są europalety drewniane (lub plastikowe - jeśli przewożone materiały to np. chemikalia), o znormalizowanych wymiarach i wytrzymałości. Palety takie mogą być z łatwością przewożone zarówno przy użyciu wózków widłowych jak i paleciaków.

Następnie należy załadować materiały na paletę. Jeśli są to materiały paczkowane - warto układać paczki w kolumnach, co zapewni im większą stabilność. Sprawa jest pod tym względem dość prosta - im szczelniej przylegają do siebie transportowane elementy, tym będą bezpieczniejsze i stabilniejsze w czasie podróży.

Po załadowaniu na paletę, materiały należy owinąć folią typu stretch, lub w inny sposób zabezpieczyć. Jeśli pomiędzy znajdującymi się na palecie przedmiotami pozostaje wolna przestrzeń - warto wypełnić ją za pomocą folii bąbelkowej, makulatury magazynowej lub używając innych "wypełniaczy". Ponadto, przesyłka powinna być pozbawiona elementów odstających, które mogłyby zostać utrącone lub zarysowane w czasie transportu.

Ważna jest także kolejność ustawiania transportowanych materiałów na palecie. Najlepiej zacząć od tych najcięższych i największych, które umieścimy na spodzie. Kolejne piętra należy układać, wybierając coraz lżejsze materiały.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz