Pierwszy etap przygotowań do budowy domu to formalności związane z działką, na której realizowana będzie inwestycja. Na stronie internetowej urzędu miasta i gminy można szybko sprawdzić, czy dana działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Jeżeli tak, należy w Wydziale Architektury złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP. Wniosek można złożyć online, pamiętając o uiszczeniu stosownej opłaty na konto urzędu miasta lub gminy. Jeżeli działka nie jest objęta planem, należy wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Odpowiedni formularz można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta lub gminy i następnie złożyć w formie elektronicznej wraz z następującymi załącznikami:
- kopia mapy zasadniczej w skali 1:1500 lub 1:1000 (wniosek o jej udostępnienie również złożymy online)
- charakterystykę budynku (przygotujemy we własnym zakresie, podając cechy domu m.in.: ilość kondygnacji, rodzaj technologii budowy, rodzaj dachu i kąt nachylenia)
- oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów na działkę (do uzyskania w zakładzie gazownictwa, wodociągów i kanalizacji oraz energetycznym; druki oświadczeń można pobrać ze stron przedsiębiorstw i złożyć w formie elektronicznej; konieczne jest dołączenie do wniosków mapy sytuacyjno-wysokościowej, której wykonanie można zlecić online do wybranego biura geodezyjnego).
Znając zapisanie w MPZP lub w WZ wytyczne dotyczące zabudowy można rozpocząć poszukiwania odpowiedniego projektu domu. Wybierając gotowy projekt domu, należy pamiętać, że konieczne jest wykonanie jego adaptacji, czyli przystosowanie do lokalnych warunków konkretnej działki. Po adaptacji dokumentacja będzie już projektem budowlanym, który dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Szczegółowo o wszystkich etapach przygotowań, zasadach adaptacji gotowego projektu domu oraz procedurze uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy można przeczytać w artykule Formalności przed budową domu w czasie epidemii.