Jak przygotować formalności przed budową domu online?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak przygotować formalności przed budową domu online?

Trwająca epidemia spowodowała ograniczenie naszej aktywności. Unikamy częstych wizyt w sklepach i urzędach, jednak nie oznacza to, że plany związane z budową wymarzonego domu muszą czekać. Znaczną część dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych można załatwić w sposób zdalny. Najbliższy czas warto więc wykorzystać na dopełnienie kwestii formalnych. Jak to zrobić krok po kroku bez wychodzenia z domu?

aktualizacja: 2020-05-04 12:07:03

Pierwszy etap przygotowań do budowy domu to formalności związane z działką, na której realizowana będzie inwestycja. Na stronie internetowej urzędu miasta i gminy można szybko sprawdzić, czy dana działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeżeli tak, należy w Wydziale Architektury złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP. Wniosek można złożyć online, pamiętając o uiszczeniu stosownej opłaty na konto urzędu miasta lub gminy. Jeżeli działka nie jest objęta planem, należy wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Odpowiedni formularz można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta lub gminy i następnie złożyć w formie elektronicznej wraz z następującymi załącznikami:

  • kopia mapy zasadniczej w skali 1:1500 lub 1:1000 (wniosek o jej udostępnienie również złożymy online)
  • charakterystykę budynku (przygotujemy we własnym zakresie, podając cechy domu m.in.: ilość kondygnacji, rodzaj technologii budowy, rodzaj dachu i kąt nachylenia)
  • oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów na działkę (do uzyskania w zakładzie gazownictwa, wodociągów i kanalizacji oraz energetycznym; druki oświadczeń można pobrać ze stron przedsiębiorstw i złożyć w formie elektronicznej; konieczne jest dołączenie do wniosków mapy sytuacyjno-wysokościowej, której wykonanie można zlecić online do wybranego biura geodezyjnego).

Znając zapisanie w MPZP lub w WZ wytyczne dotyczące zabudowy można rozpocząć poszukiwania odpowiedniego projektu domu. Wybierając gotowy projekt domu, należy pamiętać, że konieczne jest wykonanie jego adaptacji, czyli przystosowanie do lokalnych warunków konkretnej działki. Po adaptacji dokumentacja będzie już projektem budowlanym, który dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Szczegółowo o wszystkich etapach przygotowań, zasadach adaptacji gotowego projektu domu oraz procedurze uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy można przeczytać w artykule Formalności przed budową domu w czasie epidemii.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje