Górażdże Beton jako pierwsze w Polsce z certyfikatem Concrete Sustainability Council

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Górażdże Beton jako pierwsze w Polsce z certyfikatem Concrete Sustainability Council

Polska stanowi piąty co do wielkości rynek betonu towarowego w Europie z wolumenem produkcji ponad 25 mln m3. Jednym z kluczowych aspektów produkcji tworzywa jest odpowiedzialność za wpływ, jaki ma ona na środowisko. Po raz pierwszy w Polsce przyznano certyfikat Concrete Sustainability Council. Otrzymało go Górażdże Beton sp. z o.o.

aktualizacja: 2019-10-28 11:52:31

Beton jest materiałem ekologicznym. Charakteryzuje się najmniejszym śladem węglowym w stosunku do innych materii konstrukcyjnych - takich jak stal lub tworzywa sztuczne - i w 100 proc. podlega recyklingowi. Procesu produkcyjny betonu wywiera jednak wpływ na otoczenie - w rozumieniu społecznym, ekologicznym i infrastrukturalnym. Branża od dawna stopniowo minimalizuje to oddziaływanie we wszystkich obszarach łańcucha dostaw. Górażdże Beton w sposób wymierny pokazał efektywność tych działań poprzez uzyskanie certyfikatu Concrete Sustainability Council.

CSC to ogólnoświatowy system certyfikacji, który potwierdza zrównoważone zarządzanie zasobami w procesie produkcji betonu. Proces weryfikacji oparty jest na profesjonalnym audycie, który koncentruje się m.in. na transparentności produkcji, dbałości o względy ekonomiczne, socjalne oraz środowisko naturalne w całym łańcuchu dostaw. Za certyfikat odpowiada Concrete Sustainability Council czyli Rada ds. Zrównoważonego Betonu, która została powołana przez Światową Radę Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

- Górażdże od lat produkuje najwyższej jakości beton przy zachowaniu dobrych praktyk w całym łańcuchu dostaw - mówi Przemysław Malinowski, Prezes Zarządu Górażdże Beton. - Dzięki temu, że poddaliśmy się procedurze certyfikacji, uzyskaliśmy dodatkowe, formalne potwierdzenie faktu, że nasz beton pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Jest to istotne również dlatego, że systemy certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM, DGNB czy też LEED, zdobywające coraz większą popularność w naszym kraju, wykorzystują certyfikację CSC w swojej ocenie. CSC przedstawia zatem realną wartość dla naszych klientów - dodaje.

Wręczenie certyfikatu Concrete Sustainability Council

Ideą certyfikatu Concrete Sustainability Council jest transparentne pokazanie procesu produkcji betonu w danym przedsiębiorstwie oraz samego produktu. Dzięki posiadaniu CSC producenci betonu mogą klarownie opisać swoje zaangażowanie w dobre praktyki w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Firmy, które poddają się audytowi nie tylko otrzymują certyfikat, ale także dostając informację zwrotną - mogą zwrócić uwagę na miejsca w procesie produkcyjnym, które wymagają poprawy.

Beton jest drugim po wodzie najczęściej wykorzystywanym materiałem na świecie. W miastach użycie betonu jest kluczowym czynnikiem rozbudowy nowych przestrzeni, zarówno jeśli chodzi o budynki, jak infrastrukturę. Poziom produkcji utrzymuje się i w kolejnych trzech latach w Polsce prognozuje się nieznaczne wzrosty o 1-2 proc. do ponad 27 tys. m3 w roku 2021. Kontrola standardów w obszarze wpływu na otoczenie jest więc kluczowa w perspektywie mikro i makro.

- Fakt, że jesteśmy w Polsce pionierami w zakresie posiadania certyfikatu, co pokazuje nasze zaangażowanie w zrównoważoną produkcję, jest dla nas powodem do satysfakcji i dużym motywatorem - powiedział Andrzej Losor, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Górażdże. - Concrete Sustainability Council obrazuje priorytety naszej marki i doskonale wpisuje się w jej misję i wizję - dodaje.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!