Kopalnia Lipówka jako pierwsza w Polsce wyróżniona prestiżowym certyfikatem ekologicznym
Kopalnia Lipówka jako pierwsza w Polsce wyróżniona prestiżowym certyfikatem ekologicznym
Nieczynna już kopalnia w Lipówce, należąca do CEMEX Polska, dołączyła do prestiżowego grona obszarów wyróżnionych certyfikatem ekologicznym Conservation Certification przyznawanym przez międzynarodową organizację Wildlife Habitat Council. Jest to pierwsze polskie przedsięwzięcie, które otrzymało ten międzynarodowy certyfikat, ale również jedno z szeregu wyróżnionych projektów realizowanych przez CEMEX globalnie.
Data publikacji: 2018-09-19
Data aktualizacji: 2018-09-19
Wildlife Habitat Council wspiera firmy na całym świecie w zakresie zarządzania swoimi terenami przyrodniczymi w sposób zrównoważony i z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. WHC zachęca korporacje do prowadzenia projektów związanych z zachowaniem bioróżnorodności, ochroną przyrody, edukacją i rekreacją oraz przyczynia się do realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Inicjatywę CEMEX Polska nagrodzono w kategorii projektów edukacyjnych i zaangażowania społecznego. Przyznany certyfikat jest ważny do końca 2020 roku. Panel ekspertów Wildlife Habitat Council decydując o przyznaniu tego międzynarodowego wyróżnienia na wysokim, srebrnym poziomie, brał pod uwagę zarówno sam projekt rewitalizacji nieeksploatowanego kamieniołomu, aktywne zarządzanie siedliskami przyrodniczymi, w tym coroczny monitoring gatunków, jak i różnorodnośd działao edukacyjnych skierowanych do lokalnej społeczności.
Firma CEMEX na świecie została do tej pory wyróżniona aż 25 razy za projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Największym uznaniem międzynarodowego grona ekspertów cieszyły się projekty realizowane przez firmę w rejonie Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacioskiej.
Projekt "Kopalnia przywrócona naturze" zrealizowany został w 2013 roku na terenie dawnego wyrobiska wapienia w Rudnikach k. Częstochowy. Cel projektu to propagowanie wiedzy na temat przyrody, budowanie społecznej akceptacji dla ochrony lokalnych zasobów przyrodniczych, poszerzenie oferty w zakresie edukacji ekologicznej oraz wzrost walorów rekreacyjnych i turystycznych regionu.
Od tego czasu na terenie Lipówki prowadzone są różnorodne działania przyrodnicze i edukacyjne we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Uniwersytetem im. Jana Długosza w Częstochowie.
Na trasie ścieżki znajdują się przyrodnicze i geologiczne stanowiska wraz z tablicami edukacyjnymi, na których zaprezentowano najciekawsze fragmenty kamieniołomu, gatunki roślin i zwierząt, ich siedliska, a także obiekty przyrody nieożywionej. Ścieżka jest systematycznie uzupełniana o nowe tablice, dzięki czemu projekt zyskuje na atrakcyjności i wartości, a odwiedzający ścieżkę mieszkaocy i turyści otrzymują kolejną porcję wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
Do dziś teren zrekultywowanej kopalni w Lipówce i ścieżkę edukacyjną odwiedziło niemal 4000 osób, które skorzystały nie tylko z walorów przyrodniczych miejsca, ale przede wszystkim z wielu ciekawych wydarzeo edukacyjnych i sportowych, jakie są cyklicznie organizowane przez CEMEX Polska i partnerów firmy.
CEMEX Polska zaprasza chętne osoby do zwiedzenia Lipówki przez cały rok. Zwiedzanie może odbywad się indywidualnie lub poprzez zapisy na wycieczki z przewodnikiem w sekretariacie Cementowni Rudniki.