Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD

Szczeliny dylatacyjne to nierzadko problematyczny, ale również niezbędny element konstrukcji budynku, który wymaga wielu skomplikowanych obliczeń. Firma Schöck udostępnia szczegółowe informacje techniczne oraz program obliczeniowy, które umożliwiają precyzyjne zaprojektowanie szczelin dylatacyjnych z użyciem nowego trzpienia typu LD, a tym samym ułatwiają i przyspieszają prace projektowo-budowlane.

aktualizacja: 2018-05-29 08:26:04

Trzpień LD to rozwiązanie pozwalające na stworzenie szczelin dylatacyjnych bez konieczności wykorzystania dodatkowych konstrukcji wspierających. Trzpień od firmy Schöck wykonany jest ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej o wysokiej wytrzymałości. Nowe rozwiązanie przeznaczone jest do użytku wewnątrz budynku lub - w wersji nierdzewnej - do stosowania na zewnątrz.

Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwoliło zwiększyć nośność trzpienia o ponad 150% w porównaniu w poprzednimi rozwiązaniami firmy, a zarazem - dzięki najwyższej jakości materiałom - możliwe jest uzyskanie elementów o mniejszej średnicy. Ponadto trzpień LD od firmy jest pierwszym produktem tego typu w Europie, który otrzymał europejską ocenę techniczną ETA-16/0545 oraz ma klasę odporności ogniowej R120.

Program obliczeniowy dedykowany trzpieniom Schöck LD to duże ułatwienie i pomoc zarówno dla projektantów, jak i konstruktorów. Pozwala on na przeprowadzenie obliczeń statycznych dotyczących szczelin dylatacyjnych, przy wykonaniu których wykorzystano trzpień typu LD. Program umożliwia dokonanie obliczeń dla różnych przypadków zastosowania, np. połączeń płyta-płyta, płyta-podciąg czy płyta-ściana. Pozwoli również wskazać optymalne rozwiązanie spełniające dane wymagania - Schöck typu LD do małych i średnich obciążeń lub Schöck typu SLD do tych największych.

Po wprowadzeniu wymaganych danych, takich jak rodzaj połączenia, klasa betonu, wymiary elementów i maksymalna szerokość szczeliny, program automatycznie ustala ilość i odległości trzpieni dla konkretnych sytuacji konstrukcyjnych. Wynik przedstawiany jest dodatkowo w formie graficznej przedstawiającej schemat szczeliny i może być w prosty sposób przeniesiony do formatu dxf. Wszystkie obliczenia wykonywane są zgodnie z aprobatą oraz normą PN EN 1992-1-1 (EC2).

Firma powiązana:
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!