Co zrobić, aby dom prezentował się efektownie i nowocześnie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co zrobić, aby dom prezentował się efektownie i nowocześnie?

Współczesna architektura to gra kontrastów, w której wszystko jest dozwolone, a odważne, nieoczywiste połączenia materiałów oraz sięganie po elementy aranżacji należące do odmiennych stylistyk, często prowadzi do spektakularnych rezultatów. Co zrobić, aby dom prezentował się efektownie i nowocześnie? Przedstawiamy 7 najlepszych pomysłów, które sprawią, że nasz dom będzie wygodny, funkcjonalny i przytulny oraz stanie się wspaniałą dekoracją otaczającego krajobrazu.

aktualizacja: 2016-09-30 10:14:47

Prosta architektura

Nowoczesna estetyka ceni zwarte formy - budynki o regularnych kształtach otwarte na otoczenie dzięki dużej ilości przeszkleń. Ogromnie popularne są nowoczesne stodoły - proste domy z poddaszem użytkowym, pozbawione zbędnych detali architektonicznych - wykuszy, lukarn, balkonów. Do łask wróciły także domy piętrowe o kształcie sześcianu przykryte płaskim dachem. Od popularnej "kostki gierkowskiej" odróżnia je ciekawa elewacja, minimalistyczny design i panoramiczne okna, a coraz częściej również - ogród zaplanowany na stropodachu. Uznaniem inwestorów cieszą się także formy połączone - klasyczne stodoły wzbogacone o geometryczną, parterową bryłę wykończoną płaskim dachem, w której znajduje się garaż lub część gospodarcza.

Projekt domu Magnus G2 ENERGO PLUS

Ciemny dach

Producenci dachówek zgodnie podkreślają, że w ostatnich latach znacznie zmalało zainteresowanie dachówkami o tradycyjnej, czerwonej barwie. Inwestorzy najchętniej wybierają modne, płaskie dachówki w szarym, czarnym lub grafitowym kolorze. Dachówka płaska pozwala uzyskać piękny efekt estetyczny, szczególnie w budynkach o nowoczesnym designie. Dużą popularnością cieszą się także ciemne dachy wykonane z blachy.

Wielkoformatowe okna

Współczesna architektura nie mogłaby się obejść bez dużych, panoramicznych przeszkleń, które zacierają granicę miedzy wnętrzem a ogrodem oraz sprawiają, że regularna bryła nabiera lekkości i ultranowoczesności. Ważną kwestią jest także optymalne rozmieszczenie okien, uwzględniające strony świata i zmiany nasłonecznienia. Pozwala to nie tylko doskonale doświetlić wnętrze, ale także optymalnie wykorzystać energię słoneczną, a co za tym idzie, ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i oświetleniem.

Projekt domu Edgar G1 ENERGO

Elewacje nawiązujące do natury

Naturalne materiały na elewacji to doskonały sposób na zintegrowanie domu z otaczającą przyrodą. Budynek ozdobiony drewnem lub kamieniem zyskuje niepowtarzalny charakter, który z pewnością docenią wielbiciele klasycznej, stonowanej elegancji. Oba surowce pięknie prezentują się zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu - drewno wizualnie ociepla dom, kamień nadaje mu szlachetny wdzięk.

Ergonomiczne wnętrze

Inwestorzy zwracają aktualnie uwagę, aby ergonomicznie wykorzystać każdy metr powierzchni. Odpowiednio zaplanowany układ funkcjonalny to przestrzeń idealnie zintegrowana z potrzebami i rytmem życia domowników. Czytelne oddzielenie strefy nocnej od dziennej zapewnia maksimum swobody i komfortu - pozwala na spokojny wypoczynek w sypialni, podczas gdy w salonie nadal tętni codzienne życie. Ważną kwestią jest również rozplanowanie pomieszczeń w zgodzie z kierunkami świata, które pozwala wykorzystać energię słoneczną i odpowiednio doświetlić wnętrze.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Modne połączenia

Ciekawą grę materiałów i faktur można zaobserwować we wnętrzach nowoczesnych domów. Inwestorzy odważnie zestawiają ze sobą na pozór kontrastujące materiały - drewno, klinkier, blachę, szkło oraz surowy beton. Atrakcyjnym elementem dekoracyjnym stała się cegła, która nie jest już schowana pod warstwą tynku, lecz wyeksponowana jako najmodniejszy detal. Inwestorzy o mniej zasobnym portfelu wybierają zabawę kolorem - łączą stonowane, na ogół zimne odcienie, np. biel lub szarość z żywymi akcentami - żółcią, zielenią, czerwienią.

Energooszczędne instalacje

Budownictwo energooszczędne to dla wielu inwestorów sposób na obniżenie rachunków z tytułu eksploatacji budynku, ale także ukłon w stronę ekologii. Dom energooszczędny to dom przyjazny środowisku, który racjonalnie wykorzystuje odnawialne źródła energii, jednocześnie do minimum ograniczając wykorzystanie surowców nieodnawialnych. Dzięki zastosowaniu kompleksowych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i instalacyjnych budynek energooszczędny wyróżnia się mniejszym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzewania i wentylacji, co w praktyce oznacza, że jest tańszy w utrzymaniu.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii, m.in. wentylacji mechanicznej z rekuperacją i pompy ciepła sprawia, że budynek plasuje się w najwyższej klasie energetycznej, a to powoduje, że znacząco wzrasta wartość rynkowa nieruchomości. Dom energooszczędny to także przestrzeń niezwykle przyjazna dla mieszkańców - gwarantuje najwyższy komfort cieplny i akustyczny, a dodatkowo zapewnia doskonałą jakość powietrza - jego odpowiednią wymianę, temperaturę i wilgotność.

Firma powiązana:
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!