Jakie zmiany można wykonać w projekcie gotowym?

Jakie zmiany można wykonać w projekcie gotowym?

Możliwość wykonania zmian w projekcie to najczęstsze pytanie z jakim spotykają się architekci tworzący projekty domów gotowych. Jakich modyfikacji najczęściej dokonują inwestorzy i które z nich wymagają pisemnej zgody autora? Jak przebiega proces wprowadzania zmian? Na te pytania odpowiada architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Projekt szyty na miarę

Poszukując wymarzonego projektu domu inwestorzy przeglądają dziesiątki katalogów i stron internetowych. Nie zawsze jednak udaje się znaleźć ideał, który będzie spełniał wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. Z tego względu, większość pracowni architektonicznych do swoich projektów dołącza bezpłatne zgody na wprowadzenie indywidualnych zmian.

Konieczność wykonania modyfikacji na ogół wynika z zapisów zawartych w lokalnych warunkach zabudowy lub w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które determinują, m.in. wysokość budynku i kąt nachylenia połaci dachowej. Ważną kwestią jest dostosowanie wnętrza do potrzeb i rytmu życia domowników. Nie bez znaczenia są także wymagania konkretnej działki oraz wskazania ekonomiczne - rezygnacja z droższych materiałów na rzecz tańszych, o podobnych właściwościach - wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc.

Najczęstsze zmiany w projektach gotowych

Inwestorzy najczęściej modyfikują kąt nachylenia dachu oraz lokalizację i układ okien. Popularna jest również zmiana materiałów budowlanych, np. dachówkę zastępuje się blachą, silikaty - betonem komórkowym, a wełnę mineralną - styropianem.

Do częstych modyfikacji należy także zaprojektowanie piwnicy, podniesienie ścianki kolankowej, zmiana funkcjonalności wnętrza, zastosowanie innego systemu grzewczego, niż przewidziany w projekcie. Zdarza się, że właściciele powiększają metraż domu o dodatkowe pomieszczenia, lecz jest to już zmiana wymagająca głębszego przeprojektowania konstrukcji budynku - zauważa architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

U autora lub podczas adaptacji

Wszystkie zmiany, jakie inwestorzy chcą wykonać w projekcie gotowym muszą zostać naniesione na dokumentację projektową, a zgody na nie musi udzielić autor projektu. Inwestorzy najczęściej dokonują modyfikacji w pracowni autorskiej lub u architekta przeprowadzającego adaptację projektu do warunków lokalnych. Czas realizacji takiego projektu waha się od kilku dni do kilku tygodni - w zależności od stopnia skomplikowania wprowadzanych modyfikacji.

Warto pamiętać

Oferta domów gotowych jest bardzo bogata, a do każdej dokumentacji dołączana jest bezpłatna zgoda na zmiany, co umożliwia dopasowanie projektu do indywidualnych potrzeb inwestorów oraz do wymagań danej działki.

Wdrożenie modyfikacji to dla budujących dodatkowy koszt oraz konieczność zarezerwowania większej ilości czasu, jednak w perspektywie dalszych wydatków, zdecydowanie korzystniej jest przeznaczyć kilkaset złotych na dostosowanie projektu, niż kilkadziesiąt tysięcy na droższe rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe - podsumowuje architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Firma powiązana: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz