To już 18. edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury. Co roku odbywają się w innym mieście, i co roku gromadzą najbardziej kreatywnych i uzdolnionych adeptów architektury. Impreza organizowana jest dla studentów i przez studentów wspomaganych przez renomowane instytucje i partnerów. Organizatorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, katowicki oddział SARP oraz Miasto Katowice. REHAU jako firma, która od zawsze współpracuje i wspiera architektów została partnerem i sponsorem tej prestiżowej inicjatywy.
W naszej codziennej pracy przykładamy ogromną wagę do współpracy z architektami i projektantami, ponieważ chcemy mieć możliwość uczestniczenia w innowacyjnych projektach już na etapie ich powstawania. W ten sposób wspólnie tworzymy relację, która umożliwia wykreowanie spójnej i ostatecznej wizji. Uczestnictwo w takich wydarzeniach jak OSSA, które jest miejscem spotkania się obecnych i przyszłych wybitnych postaci architektury jest dla nas ogromną satysfakcją i cieszmy się, że możemy wspierać tego typu inicjatywy - mówi Monika Jankowska z firmy REHAU.
Warstwy i akupunktura
Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie i na pewno będzie na wysokim poziomie. Świadczą o tym prace kwalifikacyjne tzw. wstępniaki, których tematem były Warstwy. Organizatorzy byli pod wrażeniem nie tylko ilości, ale także poziomu prac.
Otrzymaliśmy prawie 400 prac od studentów architektury z całej Polski. Zdecydowana większość była na bardzo wysokim poziomie. Po ostatecznym wyborze mamy grupę 100 niezwykle kreatywnych osób, które przez tydzień będą wspólnymi siłami pracować nad rozwojem przestrzeni miasta - mówi Wojciech Fudala, organizator, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Tematem warsztatów jest Akupunktura, która odwołuje się do koncepcji architektury miasta stworzonej przez fińskiego architekta Marco Casagrande, który 19 października wygłosi wykład otwierający. Organizatorzy opracowując plan warsztatów zwrócili uwagę na specyfikę Katowic.
Nasze zainteresowanie wzbudziły licznie występujące w przestrzeni miasta pustostany. Doszliśmy do wniosku, że w wielu z nich można przeprowadzić interwencje w oparciu o innowacyjną ideę akupunktury miasta. Polega ona na przywracaniu do życia całej okolicy poprzez wprowadzanie zmian w pojedynczych jej punktach - tłumaczy Wojciech Fudala.
Próbę 10 pustostanów, dobieraliśmy tak, aby była jak najbardziej reprezentatywna. Wśród nich są pustostany kolejowe (dworce, przystanki), urbanistyczne, poprzemysłowe, śródmiejskie kamienice oraz opuszczone, późnomodernistyczne obiekty. To właśnie nimi zajmą się uczestnicy warsztatów. - dodaje Wojciech Lesiak, organizator, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Pod okiem tutorów
W warsztaty zaangażowało się wiele znaczących osób ze świata architektury. Najlepsi polscy studenci będą pracować w dziesięcioosobowych grupach pod okiem zaangażowanych tutorów. Samo przebywanie w takim otoczeniu jest inspirujące, podobnie jak miejsce - zabytkowy budynek Biblioteki Śląskiej.
Zależało nam, żeby tutorzy byli kreatywni i pełni temperamentu. Wśród nich znajdzie się na przykład autorka nagradzanej polskiej ekspozycji na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku Aleksandra Wasilkowska, Francuz Bertrand Shippan ze słynnego holenderskiego biura MVRDV, Mateusz Mastalski z Henning Larsen Architects, czy młody Bogusław Barnaś - wymienia Wojciech Lesiak.
Partnerzy OSSY również zadbali o wysoki poziom warsztatów. Firma REHAU, marka premium w dziedzinie rozwiązań opartych na polimerach, przygotowała niezwykle inspirujące zajęcia - "OSSAczeni przez polimer". Warsztaty podzielone na część teoretyczną i praktyczną będą wzbogacone o ćwiczenia na pobudzenie kreatywnego myślenia.
Studenci staną przed nie lada wyzwaniem zmierzenia się z... polimerami - mówi tajemniczo Monika Jankowska z firmy REHAU.
Nie chcemy zdradzać szczegółów warsztatów, to ma być niespodzianka dla studentów, ale gwarantujemy, że będzie ciekawie. Wyłoniona przez tutorów najlepsza praca znajdzie się na okładce Journala REHAU dla architektów i projektantów IDEAS THAT MOVE, co będzie dużym wyróżnieniem i promocją dla młodego architekta. O wszystkich napiszemy w relacji z OSSA Kato 2014 - dodaje Monika Jankowska.
Szansa na rozwój
Studenci oprócz uczestnictwa w warsztatach będą mieli niepowtarzalną okazję na nawiązanie relacji z architektami i partnerami wydarzenia podczas licznych spotkań i wykładów, co może zaowocować nawiązaniem ciekawej współpracy.
Bardzo często, uczestnicy przekuwają doświadczenie zdobyte podczas warsztatów na sukcesy zawodowe. Spośród znanych architektów, duża część to dawni uczestnicy OSSY - mówi Wojciech Fudala.
OSSA to niewątpliwie inspirująca przygoda, spotkania z fascynującymi ludźmi, szansa na zdobycie cennego doświadczenie oraz możliwość osobistego rozwoju. Organizatorzy zadbali także o to, aby podczas OSSA odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących otwartych dla wszystkich mieszkańców i gości, dlatego warto być w Katowicach w dniach 19-26 października.
Zapraszamy.
www.ossa2014katowice.pl
www.facebook.com/OSSAKatowice
Firma powiązana: Rehau