Czy w Koszalinie łatwo o znalezienie pracy na budowie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy w Koszalinie łatwo o znalezienie pracy na budowie?

Rynek pracy w Koszalinie do tej pory radził sobie bardzo dobrze, jednak w czasie pandemii doszło do gwałtownego wzrostu bezrobocia. Jak obecnie wygląda sytuacja ze znalezieniem pracy w Koszalinie? Czy pracę fizyczną na budowie można znaleźć od ręki? Gdzie szukać pracy i na co zwracać uwagę, aby znaleźć zatrudnienie w uczciwej firmie? Ile można zarobić jako pracownik fizyczny i jak znaleźć uczciwego pracodawcę? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie poniżej w naszym artykule.

aktualizacja: 2022-06-22 12:23:30

Jak wygląda sytuacja na koszalińskim rynku pracy?

Pandemia oraz lockdown sprawiły, że doszło do ograniczenia w prowadzeniu działalności w wielu branżach, przez co wiele osób niestety straciło zatrudnienie. Obecnie sytuacja powoli ulega poprawie i się stabilizuje, a bezrobocie spada. Niemniej jednak znalezienie dobrze płatnej pracy wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Trzeba podkreślić, że wynagrodzenie za pracę w Koszalinie nie zalicza się do krajowej czołówki. Chociaż w tym regionie nie można liczyć na to, że zarobimy dużo, to zarobki bez wątpienia pozwolą na godne życie. W 2020 roku średnie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5100 zł brutto.

Praca na budowie - o czym warto wiedzieć?

Sezonowa praca na budowie wydaje się dobrą alternatywą dla siedzenia za biurkiem i przerzucania tony dokumentów. Chociaż wiele osób nie traktuje takiej formy zatrudnienia, jako czegoś stałego, to bez wątpienia na budowie można nieźle zarobić, co więcej wcale nie trzeba mieć dużego doświadczenia, ani specjalnych umiejętności. Oczywiście praca fizyczna na budowie jest ciężka, co więcej jeżeli dopiero zaczynamy, trzeba liczyć się z tym, że będziemy zajmować najniższe stanowisko.

W przypadku pracy na budowie hierarchia odgrywa dość istotną rolę i warto o tym pamiętać, szacunek do starszych współpracowników jest ważny, gdyż to oni przyuczą nas do zawodu i poprowadzą, abyśmy wykonywali poszczególne prace poprawnie i dokładnie. Na budowie najniższy w hierarchii jest pomocnik budowlany, który zajmuje się wsparciem starszych budowlańców. Do głównych zadań na takim stanowisku należy między innymi mieszanie materiałów, utrzymanie porządku, podawanie narzędzi, czy noszenie worków z cementem. Praca nie jest zbyt ciężka, jednak trzeba być sprawnym fizycznie i wytrzymałym, szczególnie że budowy są prowadzone zazwyczaj w najcieplejsze miesiące w roku, co stanowi dla organizmu dodatkowe obciążenie.

Praca na stanowisku pomocnika budowlanego nie jest skomplikowana i nie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji, czy umiejętności, jednak ogólna wiedza z zakresu budownictwa jest wymagana. Jeżeli jej nie posiadamy, to nauczymy się wszystkiego w trakcie pracy pod okiem fachowców.

Jakie zalety ma praca na budowie?

Mimo że jeszcze dekadę temu praca fizyczna była utożsamiana z brakiem wykształcenia, dziś chętnie decydują się na takie zatrudnienie także osoby, które są po studiach. Dlaczego? Jakie są zalety pracy na budowie? Przede wszystkim może okazać się ona sposobem na stabilne zatrudnienie. W końcu pracownicy budowlani są potrzebni na czas ukończenia całej inwestycji. Dobrym wyborem będą zatem duże budowy, na przykład całych osiedli zlokalizowanych w większym mieście. Drugim argumentem przemawiającym za pracą budowlańca są zarobki, które są całkiem niezłe. Na pewno dużą zaletą jest również to, że taka praca nie wymaga żadnych dyplomów, wykształcenia kierunkowego, a nawet dużego doświadczenia, dlatego można zacząć od zera.

Czas pracy jest normowany, co wbrew pozorom nie jest takim złym rozwiązaniem. W tym wypadku nie ma możliwości robienia nadgodzin, czy zabierania pracy do domu, po prostu wykonujemy swoje obowiązki w wyznaczonych godzinach danego dnia. Dzięki temu nie mamy pracy z tyłu głowy, aczkolwiek możemy w pełni oddać się relaksowi, czy swoim pasjom bez wyrzutów sumienia i rozmyślaniach o tym, czego nie zdążyliśmy wykonać. Chociaż może się wydawać, że nienormowany czas pracy to dobra sprawa i można zaliczyć go do zalet, w dzisiejszych czasach większość z nas ma tendencje do pracoholizmu, co wpływa na naszą niekorzyść. To dlatego pozostawienie obowiązków w miejscu pracy jest ważne i co najważniejsze zdrowsze.

Zarobki pracownika budowlanego

Na jakie zarobki można liczyć, będąc pracownikiem budowlanym? Taki zawód jest dość opłacalny, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy praca potrafi być naprawdę ciężka. W tym wypadku dużo zależy od naszego doświadczenia oraz obowiązków, jakie będziemy wykonywać. Osoby bez doświadczenia zatrudnione na najniższych stanowiskach, na przykład jako pomoc budowlana zarobią najmniej, stawiki wynoszą od 15-17 złotych netto. Minimalna stawka godzinowa w 2022 roku wynosi 19,70 zł brutto. Praca na budowie bardzo często traktowana jest jak praca sezonowa na wakacje. To dlatego bardzo często wykonują ją osoby młode, nieposiadające wykształcenia, które dopiero weszły na rynek pracy i zaczynają swoją karierę zawodową.

Gdzie szukać pracy jako pracownik fizyczny?

Obecnie najlepszym i zdecydowanie najszybszym sposobem na znalezienie pracy jest przejrzenie ofert w sieci. W internecie można znaleźć różnego rodzaju portale ogłoszeniowe oraz serwisy przeznaczone wyłącznie do pracy, które łączą pracodawców i pracowników. Bez wątpienia jest to najszybszy i najlepszy sposób na to, aby znaleźć dokładnie to, czego szukamy. Oczywiście trzeba być aktywnym, gdyż tylko w tym wypadku można będzie znaleźć zatrudnienie w którym czasie. Ważne jest to, aby na szukanie pracy poświęcić kilka godzin dziennie i wysyłać swoje zgłoszenia do różnych firm. Wtedy szanse na znalezienie pracy są większe. Jeżeli chodzi o pracę na budowie, to zazwyczaj pracodawcy nie wymagają rozbudowanego CV czy listu motywacyjnego. Kluczowe jest jednak to, aby napisać kilka słów o sobie, przedstawić swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, oczekiwania finansowe, a także dyspozycyjność. Im więcej konkretnych informacji będzie zawartych w zgłoszeniu, tym lepiej dla nas. Pracodawcy zazwyczaj lubią jasne sytuacje i konkretne informacje. Nie zapominajmy oczywiście o zostawieniu kontaktu do siebie, aby w razie zainteresowania firma mogła się z nami bez problemu skontaktować. Sprawdź: oferty pracy Koszalin GoWork.

Żadna praca nie hańbi

Rozpoczęcie dorosłego życia wiąże się z podjęciem zatrudnienia, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie od razu znaleźć pracę w zawodzie. Czasami bywa też i tak, że zależy nam na sezonowym zatrudnieniu, aby móc po prostu sobie dorobić. Praca fizyczna może dawać tyle samo satysfakcji, co praca za biurkiem. Chociaż zazwyczaj utożsamia się ją z osobami niewykształconymi, bez ambicji, nie każdy przecież lubi pracować umysłowo w biurze spędzając w pozycji siedzącej ponad 8 godzin dziennie. Każdy z nas ma inne potrzeby, wymagania oraz aspiracje, dlatego nie warto myśleć w sposób stereotypowy. Poza tym przecież od czegoś trzeba zacząć, czasami praca na budowie jest pierwszym zajęciem zarobkowym młodego człowieka, który dopiero zastanawia się, z jaką branżą związać swoje życie zawodowe.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Żadna praca nie hańbi, dlatego niezależnie od tego, czy decydujemy się na bycie pomocnikiem budowlanym, sprzątaczem, czy ochroniarzem na strzeżonym osiedlu, pamiętajmy, żeby szanować każdego, bez względu na to, jaki zawód wykonuje. Czy warto zatrudnić się na budowie? Jeżeli jesteśmy sprawni fizycznie i nie jest nam straszna praca fizyczna, a jednocześnie chcemy dobrze zarobić, praca na budowie bez wątpienia może okazać się bardzo dobrą propozycją. Pamiętajmy, aby wybierać spośród ofert firm, które są wiarygodne, mają ugruntowaną pozycję na rynku i cieszą się dobrymi opiniami zarówno wśród klientów, jak i pracowników. Najważniejsze jest to, aby pracodawca był wypłacalny, uczciwy oraz nie wyzyskiwał swoich podwładnych. Całe szczęście obecnie można to bardzo łatwo zweryfikować, gdyż pracownicy bardzo chętnie dzielą się opiniami na temat pracodawców w sieci, co więcej są specjalne portale, gdzie można anonimowo zostawić opinie o danej firmie. To duże wsparcie i dobre źródło wiedzy, dzięki temu można uniknąć współpracy, która mogłaby okazać się dla nas kłopotliwa.

Źródło: materiały partnera
Fot. Freepik.com 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!