Komin murowany - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Komin murowany - krok po kroku

Komin zawiera jeden kanał spalinowy do podłączenia kotła gazowego oraz trzy kanały wentylacyjne i nie jest połączony ze ścianą nośną. W artykule znajdziecie etapy budowy komina opisane krok po kroku.

aktualizacja: 2021-11-18 10:13:47
 1. Pod komin należy wykonać fundament betonowy o wymiarach wynikających z projektu z izolacją poziomą ułożoną na wysokości izolacji ścian fundamentowych.
 2. Do wysokości pierwszego otworu przyłączeniowego podstawę komina można murować z bloczków betonowych lub wylać w deskowaniu z betonu. Wymiary podstawy muszą odpowiadać szerokości i długości komina - w tym przypadku 38 cm na 116 cm.
 3. Pozostałą cześć komina wykonujemy z dobrze wypalonej pełnej cegły ceramicznej, a odcinek ponad dachem z cegły klinkierowej. W kanale spalinowym umieszczamy wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy do 130 mm z wyczystką oraz odpływem do odprowadzenia skroplin.
 4. Przy murowaniu komina pomocny będzie wzornik w postaci kwadratowej rury ze stali lub desek o wymiarach 14 x 14 cm. Ułatwi on uzyskanie szczelnych spoin między cegłami i zapobiegnie wpadaniu zaprawy do kanałów. Wznoszenie komina prowadzone jest etapami - najpierw do wysokości stropu nad parterem, następnie do konstrukcji dachowej i na koniec odcinek ponad dachem.
 5. Pierwszą warstwę cegieł na przygotowanej podstawie układamy w taki sposób, aby tworzyły one kanały o przekroju 14 x 14 cm, co odpowiada szerokości cegły łącznie ze spoinami. Do murowania należy używać zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej z dodatkiem środka plastyfikującego. Kolejne warstwy należy układać w taki sposób, aby spoiny niższej warstwy znalazły się w połowie długości cegły kładzionej wyżej.
 6. Po wymurowaniu 3-4 warstw cegieł, w kanale spalinowym umieszczamy elementy wkładu kominowego w kolejności: odpływ skroplin, rura łącząca, wyczystka, rura i trójnik do podłączenia kotła. Wysokość umieszczenia tych elementów zależy od rodzaju instalowanego kotła - w przypadku kotłów wiszących wyczystkę umieszcza się ok. 50 cm od podłogi, a wlot spalin na wysokości ok. 210 cm.
 7. Rurę ze stali kwasoodpornej należy tak obmurować cegłą, aby pozostał luz, a zaprawa nie wpadała w szczelinę. W kominie stojącym wewnątrz domu nie ma potrzeby ocieplania wkładu kominowego, a często spotykane upychanie wełny mineralnej wokół wkładu może spowodować zamakanie ściany, w której przebiega komin.
 8. Pozostałe kanały wentylacyjne murowane są z użyciem wzornika umieszczonego wewnątrz kanału, który po wymurowaniu kolejnej warstwy podnosi się wyżej. Otwarcie kanałów wentylacyjnych do poszczególnych pomieszczeń wykonuje się na wysokości ok. 20 cm od sufitu, przy czym należy brać pod uwagę sposób wykończenia sufitu - przy planowaniu zamontowania sufitu podwieszanego wlot do kanału pozostawia się odpowiednio niżej.
 9. Komin przechodzący przez strop musi być od niego oddylatowany przez utworzenie wokół niego szczeliny o szerokości ok. 1 cm, którą po zalaniu stropu można wypełnić pianką poliuretanową.
 10. Kolejny etap budowy komina to przejście przez konstrukcję dachową. Należy zachować odstęp co najmniej 15 cm od elementów drewnianej konstrukcji dachowej, co może wymagać wstawienia tzw. wymianów umożliwiających szersze rozstawienie krokwi.
 11. Ponaddachową część komina trzeba wykonać z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne - najczęściej z cegły klinkierowej - gdyż otynkowanie zwykłej cegły nie gwarantuje trwałości komina. Cegły klinkierowe muruje się na specjalnej zaprawie zawierającej tras - dodatek zabezpieczający przed powstawaniem białych wykwitów na powierzchni.
 12. Zakończenie komina przykrywamy betonową czapą, wylaną bezpośrednio na kominie lub prefabrykowaną. Wylot kanału spalinowego wyprowadzamy prosto do góry i zakładamy nasadkę kominową. Kanały wentylacyjne mają wyloty z boku, po obu stronach i osłaniamy je kratkami zabezpieczającymi przed zagnieżdżeniem się tam ptaków.

Redakcja BD

fot. Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość antek

02 Lut 2016, 20:24

Wszędzie pisze że fundament robić według projektu.Przecież są domy które mają kilkadziesiąt lat i projektów nie ma.Tyle czytałem i nie wiem jaki fundament.Szkoda.

time image

Gość gość

19 Wrz 2014, 15:40

Brakuje szczegółowej informacji na jakie wysokości zakończyć komin ponad dachem. To jest istotna informacja.

time image

Gość MJ

12 Wrz 2014, 10:10

W osi jakiej ściany komin nie może być murowany?

time image

Gość gosc

17 Paź 2013, 10:49

Instrukcja super,jeden jej punkt można rozszerzyc by dac mozliwosc wyboru kientowi.Otóż bardzo ważna jest obróbka komina wystającego ponad dach. Oprocz tradycyjnych metod, np cegła klinkierowa mamy inne nowoczesne rozwiązania - gotowa obudowa kominów. Obudowy te rozwiązują problemy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje