Używając kamery poklatkowej możemy nie tylko sfilmować jak wygląda nasz dom czy ogród w danym momencie. Film poklatkowy pozwala uchwycić proces, to jak dany element zmienia się w czasie - przez dzień, tydzień czy nawet całe miesiące. Jeżeli użyjemy odpowiedniego sprzętu to wykonanie filmu poklatkowego będzie bardzo proste. My musimy tylko zdecydować, co chcemy sfilmować oraz włączyć kamerę. Całą resztę, łącznie z wygenerowaniem gotowego filmu, zrobi ona za nas.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-04-08
Data aktualizacji: 2025-04-09
Filmy poklatkowe pokazują proces. Przy tym, to co trwało dniami i tygodniami, oglądamy w przyspieszonym tempie, w ciągu kilkudziesięciu sekund czy kilku minut. Może to być niemal wszystko od wzrostu roślin po wznoszenie murów naszego wymarzonego domu. Takie filmy nie tylko atrakcyjnie wyglądają. Pozwalają zaobserwować i utrwalić rzeczy, których byśmy w ogóle nie zarejestrowali lub, które byśmy przeoczyli, robiąc zdjęcia i filmy samodzielnie. Z jednej strony chodzi o to, że nikt nie jest w stanie ciągle robić zdjęć. A nawet jeżeli zrobi ich dużo, to czy będzie miał czas na ich przejrzenie, selekcję i obróbkę? Ilu z nas ma rozmaite zdjęcia zalegające miesiącami lub nawet latami gdzieś na dysku twardym w komputerze lub karcie pamięci?
Z drugiej zaś strony, film poklatkowy to szczególny materiał, swoista nowa jakość. Dzięki temu, że zdjęcia wykonywano regularnie i przez dłuższy czas, dostrzegamy dynamikę zmian. Mogą to być bardzo różne rzeczy, poczynając od wszelkich prac budowlanych, przez zmiany zachodzące w ogrodzie, aż po takie zjawiska jak zmiana oświetlenia domu i jego otoczenia, w zależności od pory dnia. Wbrew pozorom nawet to ostatnie może być bardzo użyteczne i służyć pomocą chociażby przy wyborze miejsca na kolektory lub panele słoneczne, albo przy planowaniu nasadzeń.
Dokumentacja budowy
Filmy poklatkowe to świetna dokumentacja przebiegu budowy. W przypadku dużych inwestycji ich wykonywanie od dawna nie jest już nowością, jednak i na małe budowy domów jednorodzinnych ta technologia wkracza coraz śmielej. Nie ma bowiem lepszego sposobu na pokazanie jak, kiedy i w jakich warunkach coś powstawało. Teoretycznie można samemu przyjeżdżać na budowę i robić zdjęcia, ale kto w praktyce ma na to dość czasu? Nawet rzeczywiście aktywny kierownik budowy lub inspektor nadzoru nie będzie w stanie zjawiać się tam zbyt często.
Natomiast odpowiednio umieszczona kamera poklatkowa zarejestruje nam wszystko co działo się na placu budowy, choćby minuta po minucie. Przy tym bardzo ważne jest to, że potem możemy bardzo szybko prześledzić co się działo w dłuższym okresie czasu, zaś dzięki automatycznie dodawanym do filmu znacznikom czasu wiemy przy tym kiedy dokładnie coś wykonano. Ma to nie tylko wartość pamiątkową, chociaż dla kogoś budującego swój wymarzony dom, ten aspekt będzie niewątpliwie ważny. To też bardzo konkretne świadectwo postępu prac, chociażby dla banku.
Kamera poklatkowa wykonuje bardzo długie serie zdjęć, po czym automatycznie łączy je w film. Jednak pojedyncze klatki można z niego wydzielić.
Pańskie oko konia tuczy
Wiadomo, że wykonawców warto pilnować i patrzeć im na ręce. Nadzór skłania do solidniejszej pracy, a za to zniechęca do przyjmowania zleceń na boku. Niejeden inwestor dowiaduje się po czasie od sąsiadów, że u niego przez cały tydzień pracowało tylko 2 ludzi z 5-osobowej ekipy. Ale kto ma czas, żeby tego ciągle pilnować? Nagrany film to zaś twardy dowód, pokazujący kto, jak i kiedy rzeczywiście pracował.
Sprawa ma jeszcze jeden aspekt, gdyż nagranie pozwala sprawdzić czy daną robotę wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną. Załóżmy, że ekipa wylała żelbetowe fundamenty albo strop. Ale skąd mamy wiedzieć, czy beton został starannie zagęszczony, a następnie pielęgnowano go utrzymując ciągle w stanie wilgotnym, tak aby nie pojawiły się rysy skurczowe? Na filmie nagranym kamerą poklatkową przez kilka dni wszystko będzie widać jak na dłoni - co i kiedy tam zrobiono, wraz z dokładnym oznaczeniem czasu. To również bardzo mocny argument w razie ewentualnych sporów z wykonawcą.
Natomiast solidny wykonawca zrobiony w ten sposób film może wykorzystać jako formę reklamy nakręcić go i umieścić chociażby na swojej stronie internetowej.
Kamera marki Brinno pozwala udukumentować przebieg budowy krok po kroku, w sposób ciągły. To element nadzoru i mocny dowód w razie sporu z wykonawcą.
Ogród się zmienia
Ważny jest nie tylko dom ale i jego otoczenie. Przede wszystkim ogród to przedmiot dumy, troski, lecz i ciężkiej pracy właścicieli. Wielu z nich chciałoby nie tylko mieć jakieś atrakcyjne zdjęcia otoczenia domu, ale móc również pokazać jakie zachodzą wokół niego zmiany. Miłośnicy ogrodowej zieleni bardzo chętnie utrwalą w ten sposób wiele rzeczy jak przyroda budzi się na wiosnę, jak wzrastają sadzonki w warzywniku, czy wreszcie jak rozrosły się drzewa w dłuższym okresie. Możliwości są tu właściwie nieograniczone, wszystko zależy od pomysłowości użytkownika.
Film z całodobowego nagrania
Zaawansowane możliwości, łatwa obsługa
Kamery poklatkowe Brinno są łatwe w obsłudze. Podstawowe, ale przy tym i najistotniejsze funkcje można obsłużyć za pomocą kilku przycisków i przełączników na obudowie urządzeń. Część modeli wyposażona jest ponadto w wyświetlacz, który ułatwia wykadrowanie obrazu i obsługę. Nawet w ten sposób możemy chociażby wybrać częstotliwość wykonywania zdjęć oraz włączyć lub wyłączyć nagrywanie.
W zależności od modelu sprzęt można połączyć również z telefonem, tabletem, komputerem za pośrednictwem Bluetooth lub sieci Wi-Fi, a nawet używając po prostu kabla USB. Na telefon dostępna jest przy tym aplikacja mobilna Brinno, dzięki której uzyskuje się dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Chociażby możliwości ustawienia bardziej zaawansowanego harmonogramu wykonywania zdjęć.
Kamera sama łączy wykonane zdjęcia w jeden plik, generując w ten sposób typowy klip filmowy w formacie avi lub mp4, w zależności od modelu. W razie potrzeby taki plik można dalej obrabiać w dowolnym edytorze wideo wycinać, łączyć, wyodrębniać poszczególne klatki jako zdjęcia.
W wielu sytuacjach warto kupić dodatkowe akcesoria, np. solidną i odporną na zanieczyszczenia (pył) oraz deszcz obudowę zewnętrzną, w której można umieścić także dodatkowe akumulatory.
Do obsługi kamery możemy użyć przycisków na jej obudowie, sparować urządzenie z telefonem przez Bluetooth lub Wi-Fi lub połączyć je z komputerem.
Rozwiązania najnowszej generacji - zestaw Brinno BCC5000
Technologia filmów poklatkowych rozwija się dynamicznie, a Brinno BCC5000 jest tego najlepszym przykładem. Ten zaawansowany zestaw eliminuje szereg typowych problemów związanych z rejestrowaniem time-lapse, takich jak przerywanie nagrywania, konieczność częstej wymiany baterii czy niepewne połączenie bezprzewodowe. W efekcie powstało narzędzie niezawodne, proste w obsłudze i gotowe do pracy w wymagających warunkach zewnętrznych. Nie jest potrzebne zasilanie sieciowe, więc kamera może działać w sposób w pełni niezależny i to praktycznie wszędzie.
Kamera Brinno BCC5000 została stworzona z myślą o długotrwałych projektach, gdzie przerywanie nagrywania bądź nagła utrata zasilania jest czymś wysoce niepożądanym. Producent zadbał o:
Stabilne zasilanie i minimalizację przestojów – modułowa obudowa pozwala w prosty sposób wymieniać lub dołączać kolejne akumulatory, co istotnie wydłuża czas pracy w terenie;
Połączenie z kamerą przez Bluetooth i Wi-Fi – dostęp do zaawansowanych funkcji możliwy jest bezprzewodowo, ale kamera działa w pełni niezależnie. Nie wymaga obecności sieci Wi-Fi czy zewnętrznego zasilania;
Prostotę obsługi – w razie potrzeby wystarczy wybrać częstotliwość robienia zdjęć i uruchomić nagrywanie.
Jednym z najbardziej przydatnych akcesoriów jest regulowany uchwyt. Za jego pomocą umocujemy kamerę do słupa czy ściany i ustawimy kamerę w pożądany sposób.
Jak działa kamera TLC5000 w jakości 4K?
Sercem zestawu BCC5000 jest kamera TLC5000. Obraz jest rejestrowany w wysokiej rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli), dzięki czemu zarówno filmy jak i pochodzące z nich pojedyncze klatki pozwalają dokładnie pokazać nawet drobne szczegóły.
Jednocześnie obudowa ATH5000 z certyfikatem IP65 chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, pył czy śnieg. Solidny uchwyt ACC5000 Camera Clamp Pro pozwala stabilnie zamocować kamerę na słupach, barierkach, rusztowaniu, rurach itd. Przy tym kamerę można bez trudu dowolnie ustawić, bo uchwyt zawiera dwa płynnie regulowane przeguby kulowe.
Gdy korzystamy z obudowy dodatkowej ATH5000 to dzięki miejscu na maksymalnie trzy dodatkowe akumulatory możemy proporcjonalnie wydłużyć czas nagrywania. Ponadto możemy wymienić jeden lub kilka akumulatorów bez przerywania pracy kamery, a więc bez zatrzymywania i wznawiania rejestracji filmu.
Używając kamery poklatkowej możemy nie tylko uwiecznić to jak wyglądała budowa naszego domu. Mamy ponadto solidną dokumentację, a więc możliwość sprawdzenia, czy wszystkie elementy zostały wykonane prawidłowo. Dodatkową korzyścią jest nieprzerwany nadzór – możemy sprawdzać nie tylko co, ale i dokładnie kiedy działo się na budowie.
Jak łatwo jest użyć kamery Brinno TLC5000.
Kamera TLC5000
Parametr
Specyfikacja
Model nr
TLC5000
Rozdzielczość
4K (UHD)
Sensor obrazu
1/1.8” Sony STARVIS 2
Rozmiar piksela
2.0 μm (H) × 2.0 μm (V)
Przysłona
f2.0
Ogniskowa
2.8 mm (rzeczywista), 13 mm (ekwiwalent dla 35 mm)
Kąt widzenia
118° (poziomo: 106°, pionowo: 65°)
Tryb rejestracji
Film poklatkowy
Interwał time lapse
0,5 s - 24 godziny
Format wideo
MP4
Ekran LCD
Brak
Łączność bezprzewodowa
• Bluetooth 4.0 • Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz)
Pamięć
karty microSD/ microSDHC/ microSDXC (do 256 GB, zalecana klasa 10)¹
Zasilanie
• Akumulator wielokrotnego ładowania (MRB1000) • DC IN 5V 2A (złącze USB-C)
Temperatura pracy
od 0 °C do 55 °C (32 °F - 131 °F)
Wymiary (SxWxG)
96 × 98 × 66 mm (3,8 × 3,8 × 2,6 cala)
Waga
218 g (7,7 uncji)bez baterii
Uwagi
¹ Obsługa kart microSD do 256 GB. W przypadku kart microSD o pojemności 64, 128 lub 256 GB należy postępować zgodnie z instrukcjami w aplikacji mobilnej, aby sformatować kartę przed pierwszym użyciem.
Obudowa ATH5000 służy do zabezpieczenia kamery TLC5000 przed czynnikami zewnętrznymi oraz do zapewnienia jej długotrwałego zasilania dzięki dodatkowym gniazdom na akumulatory
Parametr
Specyfikacja
Model nr
ATH5000
Kompatybilna kamera
TLC5000
Klasa szczelności
IP65
Dodatkowe miejsce na akumulatory
3
Wymiary (SxWxG)
6,7 × 4,1 × 9,3 cala (170 × 104 × 236 mm)
Waga
29,1 uncji (825 g) (bez kamery i baterii)
Focus Nordic Polska - wyłączny przedstawiciel Brinno w Polsce Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa tel. 726 900 607 e-mail: info@focusnordic.pl www.focusnordic.pl