Sauna fińska z zapasem rózg

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna fińska z zapasem rózg

Tak jak Finowie, projektowanie budynku rozpoczęłam od sauny. Sauna nie jest duża, bo to nie ma żadnego znaczenia dla efektów jej stosowania, ale koniecznie musiała mieć okno do wietrzenia, tak jak w Finlandii - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem, w konstrukcji szkieletu drewnianego, 150 m2.

 

Parametry sauny: fińska, dla 2–4 osób; ściany z drewna świerkowego; ławy, oparcia, zagłówki z drewna brzozy; kubatura 6,58 m3, drewniane drzwi z szybą hartowaną. Wyposażenie – okno, 2 ławki, oświetlenie, termometr z termohigrometrem, cebrzyk z łychą, lniane podkładki, świeża rózga z gałęzi brzozowych.

 

Lokalizacja: w łazience na parterze.

 

Piec: firmy HMR, jednofunkcyjny o mocy 6 kW, ze sterownikiem wewnętrznym, czas nagrzewania 30 minut.

 

Zasilanie: 3 fazy (400 V).

 

Decyzja: ukończyłam filologię fińską i w Finlandii spędziłam sporo czasu, w praktyce poznając jej kulturę. Wielokrotnie korzystałam z tamtejszych saun, znam stare i współczesne zwyczaje z tym związane. Nie wyobrażałam sobie własnego domu pod miastem bez sauny fińskiej. Odpowiada mi bardzo ta forma utrzymania czystości ciała i umysłu.

 

Tak jak Finowie, projektowanie budynku rozpoczęłam od sauny. Sauna nie jest duża, bo to nie ma żadnego znaczenia dla efektów jej stosowania, ale koniecznie musiała mieć okno do wietrzenia, tak jak w Finlandii. Wolałam mieć saunę niż wannę, bo nie lubię się moczyć w brudnej wodzie. Kupiłam jednofunkcyjny piec, o mocy dopasowanej do parametrów sauny. Bez drogich funkcji. Zaopatrzyłam go tylko w specjalny kamień z dziurkami – "ducha sauny". Woda, niekiedy zmieszana z aromatycznymi olejkami, wlana w jego otwory, wytwarza parę.

Wyposażenie jak w Finlandii: kabina z drewna świerkowego, ławy i oparcia z drewna brzozowego, świeża rózga brzozowa, cebrzyk z wodą i łychą, oryginalna lniana podkładka Na piecu wśród kamieni leży „duch sauny” – kamień, w którego otwory wlewa się wodę. Woda, wyparowując, charakterystycznie syczy
Wyposażenie jak w Finlandii: kabina z drewna świerkowego, ławy i oparcia z drewna brzozowego, świeża rózga brzozowa, cebrzyk z wodą i łychą, oryginalna lniana podkładka Na piecu wśród kamieni leży "duch sauny" – kamień, w którego otwory wlewa się wodę. Woda, wyparowując, charakterystycznie syczy

Porady i przestrogi:

 • Najbardziej odpowiada mi temperatura 80°C, ale niekiedy potrzebuję trochę wyższej lub niższej, w zależności od dyspozycji. Zawsze polewam kamienie wodą, by wytworzyć parę. Korzystam z sauny przez cały rok, średnio raz w tygodniu, ale niekiedy mam kilkumiesięczne przerwy. Pora roku nie gra dla mnie roli. Idę do sauny zawsze po ciężkiej pracy fizycznej, żeby zapobiec zakwasom w mięśniach.

   

  Kiedy już się rozgrzeje skóra pod wpływem pary, biczuję się rózgą z brzozy dla pobudzenia krążenia krwi. Jesienią co roku robię zapas rózg i zamrażam je. Finowie nauczyli mnie, jak poprawnie wykonać rózgę. Gałęzie układa się spodnią stroną listków do góry. Inaczej listki przykleją się do mokrej skóry.

   

 • W Finlandii do budowy sauny stosuje się różne rodzaje drewna. W naszej saunie boazeria świerkowa, ławy z brzozy oraz prosty piec sprawdzają się od 1998 r.! Kabina z drewna z sękami nie straciła walorów estetycznych i użytkowych. Eksploatacja pieca nie jest droga, włączamy go w tańszej taryfie.

   

 • Sauna niesie za sobą rygor higieny. Powinno być w niej okno, którym wietrzy się pomieszczenie zaraz po zakończeniu seansu termicznego. Siada się tylko na podkładkach z lnu. Przywiozłam takie z Finlandii, a kiedy się zużyły, uszyłam podobne. Po każdym użytkowaniu albo po dłuższym okresie nie używania sauny, przecieram drewno ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Myję posadzkę z terakoty.

   

 • To są mity, że sauna fińska to tylko wysoka temperatura i mała wilgotność. Finowie zawsze indywidualnie dopasowują temperaturę i czas przebywania w cieple, wychodząc z założenia, że sauna to nie zawody, kto wytrzyma najdłużej w najwyższej temperaturze. Przebywanie w saunie to dla Finów oczyszczenie organizmu i odstresowanie się. Budują sauny zarówno w domach, jak i w miejskich blokach. Z sauny korzystają nawet codziennie.

Koszty: sauna z piecem i akcesoriami, wykonana na zamówienie w 1998 roku przez specjalistyczną firmę – 5135 zł.

Saunę, tak jak w Finlandii, wyposażono w okno Drzwi sauny obito drewnem świerkowym i wyposażono w szybę hartowaną. Obok sauny jest prysznic
Saunę, tak jak w Finlandii, wyposażono w okno Drzwi sauny obito drewnem świerkowym i wyposażono w szybę hartowaną. Obok sauny jest prysznic

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje