Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Zamierzam w remontowanej łazience zamontować panel prysznicowy w kabinie. Ponieważ jestem na etapie wymiany instalacji chciałbym dowiedzieć się, jak należy wyprowadzić podłączenia wody do takiego panelu?

Odpowiedź eksperta: Przed zakończeniem wymiany instalacji, warto ustalić, jaki konkretny model panelu będzie montowany - można go już kupić lub przynajmniej pozyskać instrukcję montażową. Bardzo często znajdziemy ją na stronach internetowych producenta. Możemy też poprosić w sklepie o pokazanie instrukcji i spisać najważniejsze wymagania montażowe. 

Umożliwi to precyzyjne dostosowanie wyprowadzeń wody zimnej i ciepłej oraz zapobiegnie ewentualnym przeróbkom instalacji. Jeśli jednak jeszcze nie został wybrany rodzaj panelu prysznicowego, to najlepiej przewidzieć dla niego miejsce w narożniku kabiny natryskowej. Dzięki temu nie zmniejszy on znacznie szerokości wolnej przestrzeni w kabinie i łatwo będzie podłączyć niemal wszystkie modele. W praktyce warto kupić kabinę nie mniejszą niż 90 × 90 cm, by po zamontowaniu panelu zostało jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni.

Ponieważ podłączenie do instalacji wykonuje się przewodami elastycznymi, nie trzeba dokładnie ustalać miejsca wyprowadzenia rur. Jednak ze względu na możliwość kolizji z armaturą wystającą z tyłu panelu, wyprowadzenia należy zrobić na wysokości nieco powyżej dolnej jego krawędzi - najczęściej na wysokości 70-80 cm od brzegu brodzika.

Natomiast zawory odcinające oraz ewentualnie filtry zatrzymujące zanieczyszczenia powinny być zlokalizowane w miejscu łatwo dostępnym, poza brodzikiem, np. bezpośrednio przy rozdzielaczu lub na odgałęzieniu od pionu.

Panele z funkcją hydromasażu i dużą liczbą dysz często wymagają dodatkowej pompy podnoszącej ciśnienie wody. Wówczas potrzebne jest miejsce na pompę oraz doprowadzenie zasilania elektrycznego.

 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Panel prysznicowy zawsze zajmuje nieco więcej miejsca niż bateria. Dlatego najlepiej zamontować go w narożniku i wybrać kabinę przynajmniej o średnicy 90 cm (fot. Sanplast)

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje