Aranżacja domu - jakie płytki do kuchni wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Aranżacja domu - jakie płytki do kuchni wybrać?

Czy wiesz, że to właśnie kuchnia jest sercem każdego domu? To w tym wnętrzu spędzamy najwięcej czasu i to nie tylko dlatego, że gotujemy. W kuchni spędzamy czas wolny, a nawet przyjmujemy gości. Warto dobrze przemyśleć jej aranżację. Okazuje się, że kuchnia musi być estetyczna, ale jednocześnie trwała i praktyczna. Pod uwagę należy brać również światowe trendy w zakresie wystroju wnętrz. Połączenie wszystkich tych aspektów wcale nie jest takie proste.

aktualizacja: 2021-04-22 12:39:40

Jakie płytki do kuchni?

Płytki, jakie kładzie się pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami, mają pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną. Muszą chronić ścianę przed zabrudzeniami, jednocześnie same wymagają częstego czyszczenia, więc warto wybrać materiał, z którego nieczystości schodzą łatwo. Weźmy też pod uwagę, że remont kuchni to spora inwestycja, do tego wręcz paraliżuje codzienne życie wszystkich domowników. To dlatego warto dobrze zastanowić się, jakie płytki do kuchni wybrać, by funkcjonowanie w tej przestrzeni mogło przebiegać w optymalnym komforcie.

W przypadku płytek kuchennych sprawdza się zasada, zgodnie z którą dobra jakość wiąże się z wyższą ceną. Dzisiaj nadal największym powodzeniem cieszą się płytki ceramiczne, które są odporne na wysokie temperatury czy zabrudzenia tłuszczem. Coraz częściej stawia się jednak na materiały nie tak oczywiste. Czy wiesz, że w kuchni z powodzeniem może funkcjonować naturalne drewno, tylko należy je odpowiednio zaimpregnować? Płytki kuchenne mogą być też wykonane z betonu, naturalnego kamienia, szkła hartowanego albo cegły. Dzisiaj udaje się dopasować materiał zgodnie z indywidualnymi preferencjami oraz gustem inwestorów.

Płytki w kuchni a styl aranżacji wnętrza

W kuchniach klasycznych sprawdzają się uniwersalne płytki ceramiczne. Stawia się raczej na stonowane kolory, chociaż coraz częściej to właśnie ten element może być dekorem kuchennej przestrzeni. Jeśli to płytki pomiędzy blatem a szafkami mają ożywiać cały wystrój, warto postawić na te w najmodniejszych kolorach - dzisiaj to szarości, pudrowy róż czy butelkowa zieleń. Modne są też płytki o mozaikowym wzorze albo w geometryczne figury. Hitem od co najmniej kilku sezonów są też płytki do kuchni 3D.

Jeśli inwestor stawia na styl skandynawski, powinien zastosować płytki betonowe, sprawdzą się też płytki drewnopodobne albo uniwersalne "cegiełki" w kolorze białym. Pamiętajmy, że dla stylu scandi charakterystyczny jest minimalizm.

W kuchniach w stylu loft króluje cięta cegła albo płytki imitujące takową. Charakteru dodadzą płytki kolorowe, idealne będą te w tonacji złotej, miedzianej, czarnej, butelkowej zieleni, ale nie mogą być zbyt przytłaczające. Wybierając kolor płytek, zawsze warto zwracać też uwagę na ich praktyczność - co ciekawe, zanieczyszczenia najmniej widoczne są na płytkach białych.

Ciekawe płytki udaje się wybierać do kuchni w stylu rustykalnym. Te mogą zawierać dekoracyjne wzory. Modne są ornamenty albo motywy kwiatowe.

Bez względu na wybrany klimat w domowej kuchni, płytki muszą być przede wszystkim odporne na specyficzne warunki, jakie w tym pomieszczeniu panują.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje