Less waste w kuchni i … łazience - czy to możliwe?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Less waste w kuchni i … łazience - czy to możliwe?

Trend less waste oraz zero waste wdziera się drzwiami i oknami do naszych domów. I bardzo dobrze! Choć z początku może wydawać się, że wprowadzenie ich w codzienne życie jest trudne, to wystarczy zrobić pierwszy krok. Później będzie jest już tylko łatwiej :)

aktualizacja: 2021-06-15 07:22:18

Zacznijmy zatem od kuchni, gdzie nie tylko generujemy najwięcej odpadków, ale też najwięcej marnujemy: żywności, wody, energii. Jak zatem ją zaprojektować, żeby wspierała nas w działaniach less waste?

Podstawą jest na pewno oszczędne agd i koniecznie należy wprowadzić kilka ważnych zasad, np. uruchamianie zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna lub nie płukanie naczyń przed ich włożeniem do niej. Warto też myć owoce czy warzywa w misce lub zlewie, a nie pod bieżącą wodą.

Niskie zużycie wody

Na jakie inne urządzenia warto jeszcze zwrócić uwagę? Z pewnością na baterie kuchenne. Oszczędzanie wody to kluczowe działanie. Wymiana baterii nie stanowi wielkiego wyzwania, a może zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę. O wygodzie użytkowania nie wspominając.

Ciekawym rozwiązaniem są baterie dotykowe, takie jak na przykład Tauri Touch Me - niskie zużycie wody (tylko 7l na minutę!) jest dodatkowo ograniczone przez szybkie uruchamianie i wyłączanie baterii. 

Seria Tauri Touch Me marki KFA Armatura

Filtrowana woda prosto z kranu

Inną ciekawą opcją jest bateria kuchenna z funkcją filtrowania wody, taka jak na przykład Mungo z oferty KFA Armatura. Dzięki niej staniemy się super ekologiczni, bo nie będziemy musieli już kupować wody w plastikowych butelkach!

Seria Mungo marki KFA Armatura

Przy założeniu, że powinniśmy dla naszego zdrowia wypijać 1,5 litra wody dziennie to miesięcznie jest to około 30 butelek PET, które wyrzucamy do kosza. To łącznie 1,5 kg plastiku! Na jedną osobę. Czyli rocznie 4 osobowa rodzina potrafi z samych butelek po wodzie mineralnej wygenerować około 70 kg plastikowych śmieci. Pomyślcie, jak wiele dobrego zrobicie dla planety, gdy zaczniecie pić wodę prosto z kranu.

Jak to działa? Wkład filtrujący do baterii Mungo jest montowany bezpośrednio pod zlewem. Co ważne, producent KFA Armatura dostarcza pierwszy filtr w zestawie więc o nic nie trzeba się martwić. Aby cieszyć się filtrowaną wodą wystarczy nacisnąć przycisk na froncie wylewki i podstawić szklankę. Jeden filtr wystarcza na 6000 litrów wody lub okres 6 miesięcy. Nie jest drogi - kosztuje kilkadziesiąt złotych czyli znacznie mniej niż butelkowana woda.

Bateria Mungo to ekologia również w innym zakresie - jej zużycie wody podczas mycia, to 7,5 litra na minutę, czyli jak na baterię kuchenną bardzo dobry wynik. Poza tym jest designerska i ergonomiczna. Wydłużony uchwyt jest wygodny, nie ślizga się w mokrej dłoni.

Pamiętaj! Najważniejsza, złota zasada kuchennego less waste brzmi: Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz (nie zapominaj o liście zakupów!) i wykorzystuj "resztki" - bo potrawy z nich są naprawdę pyszne i mogą stanowić doskonały lunch do pracy lub lekką kolację.

Zasada less waste w łazience

A co z łazienką? Czy tu też możemy jakkolwiek wprowadzić zasady less waste? Oczywiście! Zacznijmy od wody: skróćmy czas, który spędzamy pod prysznicem, pralkę uruchamiajmy tylko gdy jest pełna, dbajmy o to, aby nasze baterie łazienkowe były sprawne (woda, która kapie z kranu to naprawdę ogromna marnacja!) i koniecznie wymieńmy je na oszczędnościowe.

Seria Moza Black marki KFA Armatura
Seria Moza Black marki KFA Armatura

Dlaczego to takie ważne? Weźmy pod lupę 4-osobową rodzinę mieszkającą w mieszkaniu (bez ogródka). Zużycie wody możemy podzielić na kategorie, aby było łatwiej liczyć. Pierwsza: umywalka + zlewozmywak (25%) i druga: wanna/natrysk + WC + pralka, zmywarka (75%). Baterie kuchenne i umywalkowe typowe zużywają 12 l/min, a baterie zlewozmywakowe i umywalkowe oszczędne 6 l/min. Jeśli miesięczne zużycie wody w takim gospodarstwie to około 16m³/m-c, a dzięki bateriom oszczędnościowym może je zredukować o 12,5% to mamy rocznie 24 tysiące litrów wody mniej! A to jedynie wymiana baterii na takie wyposażone w odpowiedni, ekologiczny napowietrzacz.

Na rynku dostępnych jest sporo pięknych baterii o ograniczonym przepływie. Warto zwrócić uwagę na serie Logon oraz Mokait marki KFA Armatura. Obie dostępne są w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni, a zamontowane w nich napowietrzacze zmniejszają zużycie do poziomu 6 litrów na minutę. Co ważne, dostępne są zarówno w wersjach niskich, jak i wysokich do umywalek nablatowych.

Seria Logon Black marki KFA Armatura
Seria Logon Black marki KFA Armatura

Istnieje wiele sposób na wprowadzenie do swojego domu filozofii less waste i niekoniecznie wiąże się z to z generalnym remontem, zakupem mnóstwa nowych gadżetów czy całkowitą zmianą stylu życia. Ale pamiętajmy, że troska o naszą planetę to nasz obowiązek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje