Kuchnia z wyspą i dwoma zlewozmywakami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kuchnia z wyspą i dwoma zlewozmywakami

W naszej kuchni na wyspie jest zlew, w którym myjemy tylko artykuły spożywcze. Drugi zlewozmywak na blacie pod ścianą, z wyciąganą wlewką, używamy do mycia garnków - mówią Kasia i Paweł, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry: kuchnia 18 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie "L", z wyspą; spiżarnia 6 m2; dom 256 m2.

 

Położenie: z tyłu domu, skierowana na zachód i południe; otwarta na jadalnię i salon.

 

Liczba domowników: 4.

 

Decyzja: zbudowaliśmy kuchnię z tyłu budynku, by widzieć dzieci bawiące się w ogrodzie. Wybraliśmy orientację południowo-zachodnią, ponieważ daje wnętrzom najwięcej światła. Marzyliśmy o słonecznej kuchni w stylu prowansalskim z wyspą na środku. Jej układ i dobór urządzeń zaprojektowały architektki, pomagające wykańczać dom. Podpowiedziały wiele udogodnień.

Kuchnia łączy się z jadalnią (w wykuszu). Kolorystyka – ecru i ciepły brąz. Podłogi z marmuru Zabudowa w kuchni w kształcie litery L, z wyspą pośrodku. Na wyspie zlew do mycia produktów, drugi zlew na blacie pod ścianą do mycia garnków
Kuchnia łączy się z jadalnią (w wykuszu). Kolorystyka – ecru i ciepły brąz. Podłogi z marmuru Zabudowa w kuchni w kształcie litery "L", z wyspą pośrodku. Na wyspie zlew do mycia produktów, drugi zlew na blacie pod ścianą do mycia garnków

Rady i przestrogi:

  • Z kuchni korzystamy 6 lat i niczego nie chcemy zmienić. Lubimy gotować i przyjmować gości, dlatego wybraliśmy projekt z dużą kuchnią otwartą na jadalnię. Super układ. W projekcie w narożniku kuchni mieliśmy spiżarnię (1 x 1 m). Zlikwidowaliśmy ją, bo była niefunkcjonalna. Potrzebowaliśmy większej, zimnej i osobnej, ponieważ robimy na zimę przetwory oraz raz w tygodniu duże zakupy. Powstała w miejsce dawnej łazienki. To był szczególnie udany krok.

     

  • Wyspa sprawdza się w 100%, ale wymaga miejsca do komunikacji wokół niej. Powiększa przestrzeń roboczą, ale blat musi być duży (u nas 1,20 × 1,60 m). Nie przyjęło się jadanie przy wyspie, choć przygotowaliśmy miejsce. Stół jest wygodniejszy. Chcieliśmy na wyspie mieć płytę grzejną, ale znajomi odradzili to z powodu widocznego nieładu, hałasu okapu i zapachów. Na wyspie jest zlew, w którym myjemy tylko artykuły spożywcze. Drugi zlewozmywak na blacie pod ścianą, z wyciąganą wlewką, używamy do mycia garnków. To higieniczne.

     

  • Drewniane fronty szafek sprowadziliśmy z Włoch, natomiast drewniane pudła szafek wykonał stolarz. Między podłogą a cokołami zastosowaliśmy silikonowe uszczelki. Rozlana woda nie wpływa pod szafki! Położyliśmy nacisk na jakość zawiasów (systemy Blum). Szuflady mają zawiasy z pełnym wysuwem, cichym zamykaniem i wytrzymują duże obciążenia. Polecamy!

     

  • Blaty z laminowanej płyty są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, zarysowania. Ranty wykańcza drewniany fornir. Po roku spody blatów przy zmywarce (60 cm) musieliśmy okleić specjalną folią, ponieważ gorąca para powodowała ich "puchnięcie" i odklejanie się opaski. Pomogło!

     

  • Oświetlenie znajduje się nad wyspą oraz pod górnymi szafkami. Nie zastosowaliśmy oświetlenia w szafkach i szufladach. Nie było konieczne. Przygotowaliśmy kable do podłączenia telewizji, ale zastanawiamy się czy telewizor nie zaburzy charakteru stylizowanej kuchni.

Koszty: urządzenia (lodówka Liebherr, okap Faber, płyta gazowa, zmywarka, elektryczny piekarnik Smeg, mikrofalówka) – 12 000 zł; meble drewniane z montażem i wyspą – 29 000 zł.

Przy płycie gazowej przydaje się cargo z przyprawami Właściciele potrzebowali osobnej, zimnej i pojemnej (6 m2) spiżarni
Przy płycie gazowej przydaje się cargo z przyprawami Właściciele potrzebowali osobnej, zimnej i pojemnej (6 m2) spiżarni

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły