Spiżarnia - praktyczne informacje

Spiżarnia - praktyczne informacje

Spiżarnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni. Żeby jak najlepiej wypełniała swe zadania, musi być chłodna, sucha, zaciemniona i dobrze wentylowana.

Dlatego najlepiej, by znajdowała się w pomieszczeniu nieogrzewanym, ulokowanym od strony północnej. Ponadto, powinna mieć grube ściany, najlepiej izolowane termicznie, żeby ciepło nie miało do niej dostępu.

Spiżarnia - praktycznie i czysto

Spiżarnia nie musi być dużym pomieszczeniem, ale powinno być w niej tyle miejsca, aby można było się swobodnie poruszać. Koniecznie trzeba zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blachę z upieczonym ciastem. Na drobniejsze produkty i przetwory przydadzą się węższe półki, na których łatwiej utrzymać porządek.

Warto pamiętać o zaprojektowaniu w górnej części spiżarni poprzecznych drążków, które przydadzą się choćby do powieszenia pęków ziół.

Spiżarnię należy tak urządzić, aby łatwo było utrzymać w niej porządek. Na pewno pomogą w tym płytki ceramiczne ułożone zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wtedy wystarczy woda ze środkami do mycia płytek, a spiżarka będzie zawsze lśniła czystością, co ze względu na przechowywaną żywność, jest niezwykle istotne

Sposoby na wentylację spiżarni

Aby przechowywana w spiżarni żywność mogła długo w niej leżeć i nie psuła się, niezwykle istotna jest dobra wentylacja. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zaplanowanie dla tego pomieszczenia oddzielnego kanału wentylacyjnego. W przypadku braku takiej możliwości, można wykonać dwa otwory w ścianie zewnętrznej o średnicy ok. 20 cm z siatkami zabezpieczającymi - jeden 30 cm nad podłogą, drugi 30 cm pod sufitem. Ponadto, ważne jest, aby w pobliżu spiżarni nie przebiegały żadne elementy systemu grzewczego.

W spiżarni trzeba zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blachę z upieczonym ciastem.

Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas
fot. otwierająca: wastedgeneration / pixabay.com
Komentarze

Gość użytkownik
28-09-2014 01:00
w takiej spiżarni najlepiej sprawdzą się płytki gresowe, które są przeznaczone do pomieszczeń z niską temperaturą.
Draagon
05-10-2011 23:20
Cytat W moim przypadku spiżarnia graniczy ścianą z salonem i kominkiem. W jaki sposób mam zabudować (obudować) tę ścianę, aby kominek nie powodował nagrzewania pomieszczenia spiżarni? listwy drewniane na ścianę do przykręcenia ...
Karlsen
05-10-2011 17:16
W moim przypadku spiżarnia graniczy ścianą z salonem i kominkiem. W jaki sposób mam zabudować (obudować) tę ścianę, aby kominek nie powodował nagrzewania pomieszczenia spiżarni?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz