Supaflo: nowa odsłona wylewki anhydrytowej CEMEX
Moda na nie dotarła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, lecz na razie, z uwagi na ograniczony popyt i niewielką konkurencję na rynku, ich cena jest bardzo wysoka – najtańsze można kupić za ok. 1000 zł/m².
Popularność shutterów ogranicza też w pewnym stopniu ich charakter: masywne okiennice wymagają odpowiedniej scenografii. Najciekawsze efekty uzyskuje się w bardzo dużych pomieszczeniach, na rozległych przeszkleniach.
Wtedy zresztą zastosowanie wewnętrznych okiennic jest najbardziej uzasadnione. Shuttery wykonuje się z różnych gatunków drewna, maluje na wiele kolorów i zabezpiecza lakierami, które pozwalają stosować je także w łazienkach.
Zasłonięte stanowią bardzo skuteczną ochronę przed światłem dziennym i wzrokiem ciekawskich. Nie występuje w ich przypadku problem ograniczenia dostępu światła – okiennice otwiera się najczęściej składając je w harmonijkę.
W dużym stopniu limitują też ilość przenikającego przez okna ciepła, latem chroniąc wnętrze przed przegrzaniem, zimą – przed nadmiernym wychłodzeniem. Położenie lamelek ustala się za pomocą pionowej listwy regulacyjnej. Zdalne elektroniczne sterowanie pilotem jest przydatne w przypadku okien trudno dostępnych lub bardzo dużych.
Lamelki są znacznie szersze niż w tradycyjnych żaluzjach (od ok. 45 do 115 mm), co zapewnia wnętrzu stylowy wygląd. Shuttery montuje się we wnęce okiennej (na ramie lub do glifu) albo na ścianie, na zewnątrz wnęki.
![]() | ![]() |
Wewnętrzne okiennice – tzw. shuttery to akcent doskonały do apartamentu w stylu kolonialno-atlantyckim (fot. Jasno Shutters) |
Agnieszka Rezler
Dodaj komentarz