Jak wyczyścić meble skórzane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wyczyścić meble skórzane?

Aby meble ze skóry dobrze wyglądały, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, co jest szczególnie ważne podczas usuwania wszystkich zabrudzeń. Jak wyczyścić meble skórzane? Czy domowe sposoby są skuteczne? Jak wyczyścić meble ze skóry naturalnej i ekologicznej?

aktualizacja: 2023-04-17 09:39:18
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak czyścić skórzane meble domowymi sposobami?
  • Jakie są dostępne środki do pielęgnacji mebli skórzanych?
  • Jak wygląda mycie i impregnacja mebli skórzanych?
  • Jek pielęgnować meble ze skóry kolorowej?
  • Jak czyścić skórę ekologiczną?

Meble skórzane to ponadczasowy wybór, który sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu – wspaniale współgrają z klasycznym salonem i doskonale prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.

Dodają pomieszczeniu elegancji i nadają mu bardziej przytulnego, ciepłego charakteru. Naturalna skóra jest bardzo delikatna, a jednocześnie niezwykle trwała, więc takie meble posłużą domownikom przez długi czas nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Jak czyścić skórzane meble - domowe sposoby

Czyszczenie mebli skórzanych nie jest trudne ani pracochłonne, zwłaszcza jak robi się to regularnie, a większe plamy usuwa się od razu po ich powstaniu. Równie ważna jest regularna pielęgnacja mebli.

Czyszczenie mebli ze skóry - domowe sposoby są najbardziej popularne, ale można też wykorzystać specjalne preparaty. Niezależnie od tego, jaką metodę czyszczenia się wybierze, trzeba pamiętać, aby meble skórzane były regularnie odkurzane. Kurz bardzo źle wpływa na stan i wygląd skóry, a dodatkowo z innymi zabrudzeniami tworzy trudną do usunięcia warstwę.

Po odkurzaniu meble można delikatnie wytrzeć wilgotną ściereczką. Plamy można usunąć za pomocą wody z mydłem. W wodzie należy rozpuścić trochę szarego mydła (najlepiej użyć płatków mydlanych), a następnie zamoczyć szmatkę, odcisnąć i delikatnie wyczyścić materiał, powtarzając czynność aż do całkowitego usunięcia plamy.

Ważne, aby nie trzeć zbyt mocno, gdyż może to uszkodzić materiał. Ściereczka powinna być jedynie wilgotna, a nie mokra, aby skóra nie była zalana. Po usunięciu zabrudzeń materiał trzeba przetrzeć czystą, mokrą ściereczką i wytrzeć do sucha.

Trzeba pamiętać, aby meble skórzane były regularnie odkurzane.
Trzeba pamiętać, aby meble skórzane były regularnie odkurzane. (fot. Pixels)

Środki do pielęgnacji mebli skórzanych

W sklepach znajduje się wiele produktów do czyszczenia i pielęgnacji mebli skórzanych - są one idealne do opornych zabrudzeń, gdyż mają dobre właściwości myjące, a jednocześnie są bardzo delikatne i nie zniszczą mebli.

Poza podstawowymi środkami do mycia i impregnacji skórzanych mebli znaleźć można również preparaty do trudnych plam oraz kremy, zmiękczające skórę. Należy kupować jedynie środki przeznaczone do mebli ze skóry naturalnej i nie stosować żadnych innych preparatów, jak płyn do mycia naczyń, proszek do prania, kremy, czy oliwki, które były dawniej popularne.

Mogą one trwale uszkodzić drogie meble, a na pewno negatywnie wpłyną na stan skóry, przez co szybciej ulegnie ona zniszczeniu. Należy również pamiętać, że mebli skórzanych się nie pierze, a czyszczenie i pielęgnacja odbywa się ręcznie.

Preparaty do pielęgnacji skóry są bardzo delikatne i nie zniszczą mebli.
Preparaty do pielęgnacji skóry mają właściwości myjące, a jednocześnie są bardzo delikatne i nie zniszczą mebli. (fot. Pixels)

Mycie i impregnacja mebli skórzanych

Jak czyścić meble ze skóry naturalnej gotowymi preparatami? Najlepiej jest ściśle przestrzegać zaleceń producenta, co pozwoli uzyskać dobre efekty bez ryzyka uszkodzenia skóry. Najlepiej, aby pielęgnacja mebli skórzanych odbywała się w 3 krokach:

  • odkurzanie - pozwoli usunąć kurz, okruszki itp. przygotowując meble na dalsze zabiegi;
  • mycie - wodą z szarym mydłem lub specjalnymi środkami do czyszczenia skóry naturalnej. Po myciu meble trzeba dokładnie wytrzeć na sucho;
  • pielęgnacja - na koniec należy zaimpregnować skórę, a więc zastosować środki zabezpieczające do skóry, które poprawią jej wygląd i stworzą warstwę ochronną, a dodatkową sprawią, że skóra będzie miękka i przyjemna w dotyku. Części mocno narażone na zniszczenie, można zaimpregnować dwukrotnie.

Pielęgnacja mebli ze skóry kolorowej

Czyszczenie i pielęgnacja mebli ze skóry kolorowej wygląda dokładnie tak samo, jak zostało to opisane wcześniej. Jednak producenci stworzyli kilka dodatkowych produktów, które pomogą przywrócić piękny stan kolorowej skórze. Są to przede wszystkim kremy regenerujące i samomaskujące do skóry kolorowej, które stosuje się na odbarwienia i wytarcia, poprawiając wygląd mebli.

Kremy regenerujące do skóry kolorowej stosuje się na odbarwienia i wytarcia.
Kremy regenerujące do skóry kolorowej stosuje się na odbarwienia i wytarcia. Poprawiają one wygląd mebli. (fot. Pixels)

Skóra ekologiczna - jak czyścić?

Naturalna skóra ma wspaniałe właściwości, ale niektórzy wolą meble ze skóry ekologicznej, która jest zdecydowanie tańsza, a wciąż dobrze wygląda. Jak wygląda czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej? Dokładnie tak samo, jak czyszczenie mebli ze skóry naturalnej.

Podstawą jest więc regularne odkurzanie, natomiast plamy i zabrudzenia można usunąć wodą z mydłem, uważając, aby eko skóra nie była przy tym narażona na zbyt dużą ilość wody. Większość środków do pielęgnacji i czyszczenia skóry nadaje się również do skóry syntetycznej, ale zdecydowanie lepiej kupić preparat dedykowany eko skórze.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Pixels

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły