Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2009-05-21 10:43:15
Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?

W jaki sposób rozliczyć wysokość stopni w stanie surowym, gdy na parterze i na piętrze nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki? Obecnie odległość między utwardzonym gruntem a wierzchem stropu wynosi 320 cm. Według projektu po wykończeniu podłóg różnica poziomów ma wynosić 290 cm.

Odpowiedź eksperta: Jeśli według projektu wysokość schodów wynosi 290 cm, to wykończone stopnie powinny mieć wysokość 17 cm. Taka też powinna być wysokość stopni w stanie surowym, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego.

 

Pierwszy stopień powinien być znacznie wyższy, ponieważ poziom podłogi podniesie się po ułożeniu warstw ociepleniowych, jastrychu oraz posadzki na parterze. Ostatni stopień musi być niższy, gdyż będzie na niego układana posadzka na piętrze.

 

Różnica poziomu w stanie surowym i wykończonym wynosi 30 cm (320 cm – 290 cm). Zakładając, że łączna grubość warstw podłogowych na gruncie wyniesie 22 cm (15 cm ocieplenie, 5 cm jastrych, 2 cm posadzka) to wysokość pierwszego stopnia (licząc od gruntu) powinna wynieść 22 cm + 17 cm, czyli 39 cm. Trzeba również uwzględnić pokrycie stopni np. drewno grubości 3 cm i odjąć tę wartość od 39 cm – zatem pierwszy surowy stopień będzie miał wysokość 36 cm.

 

Na górne warstwy podłogowe pozostaje 8 cm (30 cm – 22 cm), zatem ostatni stopień będzie miał wysokość 9 cm (17 cm – 8 cm). Po uwzględnieniu grubości okładziny np. 3 cm, jego wysokość wzrośnie do 12 cm (9 cm + 3 cm).

Schemat wysokości poszczególnych stopni schodów
Schemat wysokości poszczególnych stopni schodów 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Lis 2019, 10:13

57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić  ...

W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić  nakładki wykańczające  na stopniach  (np 3 cm trepy drewniane) ...

Zakładam, że autor pytania ma na myśli poziom ostateczny, po ułożeniu wszystkich warstw podłogi. Wcześniej jest jeszcze możliwość korekty. Przykładowo można nad ostatnim stopniem nie ułożyć styropianu.

time image

19 Lis 2019, 20:58

4 minuty temu, zenek napisał: Natomiast co innego jest konstrukcja schodów, np. żelbet - to są schody w stanie surowym, bez wykończenia - i na nich musi byc miejsce na wykończenie samych schodów i na podłogi kolejnych kondygnacji.   No właśnie o tym jest ...

time image

19 Lis 2019, 20:53

4 godziny temu, Gość Andrzej napisał: Czy ostatni stopień może wyć wyższy   15 minut temu, mhtyl napisał: Zasada jest taka że jeżeli chodzi o schody wylewne betonowe Zależy , o czym mówimy. Schody rozliczamy od poziomu jednej ...

time image

19 Lis 2019, 20:32

Zasada jest taka że jeżeli chodzi o schody wylewne betonowe to pierwszy stopień robi się wyższy o wysokość posadzki a ostatni niższy o tyle  aby po wylaniu posadzki na piętrze stopień wyszedł równy jak na pozostałych stopniach.

time image

19 Lis 2019, 20:27

4 godziny temu, Gość Andrzej napisał: Czy ostatni stopień może wyć wyższy od poziomu podłogi piętra ? Jeśli tak, to ile jest dopuszczalne Nie. Czasem ewentualnie 1-szy stopień sie robiło wyższy odrobinę - ale to zmyłka, która może powodować potykanie ...

Nie powinien taki być. Wtedy łatwo się o niego potknąć wchodząc na schody z górnej kondygnacji. Przepisy chyba nie przewidują takiej sytuacji.

time image

Gość Andrzej

19 Lis 2019, 16:07

Czy ostatni stopień może wyć wyższy od poziomu podłogi piętra ? Jeśli tak, to ile jest dopuszczalne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny