Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem... - mówi Agata, Członkini Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2011 r.

Łamane schody zabierają mniej miejsca w holu, niż zaprojektowane wcześniej trójbiegowe
Łamane schody zabierają mniej miejsca w holu, niż zaprojektowane wcześniej trójbiegowe

Parametry domu: murowany, powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

 

Schody:

 • Łamane, ze spocznikiem, szer. biegu 1 m. 
 • Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – w dolnym i górnym biegu po 8 szt.; wys. stopni 17 cm, gł. 29 cm. 
 • Spocznik – o wym. 1,03 x 1,04 m. 
 • Wykończenie – klejone warstwowo drewno (polski dąb), polakierowane twardym lakierem na biało i brązowo (na kolor posadzki z drewna merbau). 
 • Balustrada – o wys. 1 m; z drewna; odległość między tralkami 12 cm. 
 • Słupki o wys. 1,18 m. 
 • Oświetlenie – 2 kinkiety na ścianach.

Lokalizacja: w holu, naprzeciwko głównego wejścia do domu.

Decyzja: klatkę schodową traktowaliśmy jak element architektury i najważniejszy mebel w centralnym reprezentacyjnym holu na parterze. W porównaniu do projektu wyjściowego, razem z mężem zmieniliśmy jej kształt z trójbiegowego na łamany z dwoma biegami, gdyż poprzedni układ klatki zajmował cały hol i pozostawiał między biegami dużo niewykorzystanego miejsca – pustą "studnię". Żelbetową konstrukcję schodów wylała ekipa generalnego wykonawcy podczas budowy domu.

 

Wnętrza zamknęliśmy oknami z drewnianymi brązowymi ramami, ale wykończyliśmy je w klasycystycznym stylu – białą stolarką drzwiową oraz szerokimi gzymsami i listwami przypodłogowymi. Klatka schodowa z białą drewnianą balustradą i stopnicami w naturalnym kolorze drewna bardzo do tej aranżacji pasowała. Zdjęcie takiej klatki schodowej znaleźliśmy w Internecie i z wydrukowanym zdjęciem pojechaliśmy do stolarza. Po upływie półtora miesiąca zjawił się u nas z materiałami.

Łamane schody ze spocznikiem znajdują się w reprezentacyjnym holu na parterze Biegi żelbetowych schodów, wykończonych drewnem, mają szerokość 1 m
Łamane schody ze spocznikiem znajdują się w reprezentacyjnym holu na parterze Biegi żelbetowych schodów, wykończonych drewnem, mają szerokość 1 m

Schody żelbetowe - porady i przestrogi:

 • Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem – na jego rysunku jeden ze schodów był niższy i nie potrafił inaczej wyliczyć biegów. W końcu poprosiliśmy tatę, inżyniera, żeby to zrobił bardziej fachowo.

   

  Niestety, choć wszystko grało na jego projekcie, wykonawcy wylali schody o różnej wysokości – różniły się nawet o 3 cm! Musieli je potem żmudnie wyrównywać – nadlewać lub szlifować. Stolarze, których zatrudniliśmy też byli okropni. Najpierw trafiliśmy na alkoholika. Kolejni nie dbali o ważne szczegóły wykończeniowe, więc musieliśmy ich ciągle pilnować.

   

  Dziś nie robilibyśmy schodów żelbetowych, ponieważ raz wylana konstrukcja nie daje się już zmienić. Oceniamy, że przy schodach na stalowej lub drewnianej konstrukcji można w szerszym zakresie popracować nad kształtem, rozmiarami i wykończeniem klatki schodowej.

   

 • Schody są wygodne dla dorosłych i dla małych dzieci, ale żałujemy, że biegi nie są trochę szersze. Szczęśliwie pozwalają na wnoszenie na poddasze dużych mebli, więc w sumie nie są złe. Dobrym krokiem męża było zaopatrzenie okna przy schodowym spoczniku w poprzeczny podział, dzięki któremu schodząc z góry nie ma się obawy, że wypadnie się przez szybę z półpiętra. Gruba rama daje poczucie bezpieczeństwa.

Schody żelbetowe - koszty:

 • schody z robocizną 10 000 zł.
Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Karolina

26 Sty 2015, 13:22

Z czego wykonana jest podstopnica?

time image

Gość Łukasz

11 Gru 2014, 07:50

Scenariusz pewnie był taki: Projektant zaprojektował schody, bo musiał. Klient chciał zmienić po swojemu ale chciał zaoszczędzić na projekcie więc projektantowi już nie zawracał głowy, kierownik wziął 1500 zł za nadzór i nie chcąc stracić klienta podjął się "projektowania" ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny