![]() |
Łamane schody zabierają mniej miejsca w holu, niż zaprojektowane wcześniej trójbiegowe |
Parametry domu: murowany, powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.
Schody:
- Łamane, ze spocznikiem, szer. biegu 1 m.
- Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku.
- Stopnie – w dolnym i górnym biegu po 8 szt.; wys. stopni 17 cm, gł. 29 cm.
- Spocznik – o wym. 1,03 x 1,04 m.
- Wykończenie – klejone warstwowo drewno (polski dąb), polakierowane twardym lakierem na biało i brązowo (na kolor posadzki z drewna merbau).
- Balustrada – o wys. 1 m; z drewna; odległość między tralkami 12 cm.
- Słupki o wys. 1,18 m.
- Oświetlenie – 2 kinkiety na ścianach.
Lokalizacja: w holu, naprzeciwko głównego wejścia do domu.
Decyzja: klatkę schodową traktowaliśmy jak element architektury i najważniejszy mebel w centralnym reprezentacyjnym holu na parterze. W porównaniu do projektu wyjściowego, razem z mężem zmieniliśmy jej kształt z trójbiegowego na łamany z dwoma biegami, gdyż poprzedni układ klatki zajmował cały hol i pozostawiał między biegami dużo niewykorzystanego miejsca – pustą "studnię". Żelbetową konstrukcję schodów wylała ekipa generalnego wykonawcy podczas budowy domu.
Wnętrza zamknęliśmy oknami z drewnianymi brązowymi ramami, ale wykończyliśmy je w klasycystycznym stylu – białą stolarką drzwiową oraz szerokimi gzymsami i listwami przypodłogowymi. Klatka schodowa z białą drewnianą balustradą i stopnicami w naturalnym kolorze drewna bardzo do tej aranżacji pasowała. Zdjęcie takiej klatki schodowej znaleźliśmy w Internecie i z wydrukowanym zdjęciem pojechaliśmy do stolarza. Po upływie półtora miesiąca zjawił się u nas z materiałami.
![]() |
![]() |
Łamane schody ze spocznikiem znajdują się w reprezentacyjnym holu na parterze | Biegi żelbetowych schodów, wykończonych drewnem, mają szerokość 1 m |
Schody żelbetowe - porady i przestrogi:
- Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem – na jego rysunku jeden ze schodów był niższy i nie potrafił inaczej wyliczyć biegów. W końcu poprosiliśmy tatę, inżyniera, żeby to zrobił bardziej fachowo.
- Schody są wygodne dla dorosłych i dla małych dzieci, ale żałujemy, że biegi nie są trochę szersze. Szczęśliwie pozwalają na wnoszenie na poddasze dużych mebli, więc w sumie nie są złe. Dobrym krokiem męża było zaopatrzenie okna przy schodowym spoczniku w poprzeczny podział, dzięki któremu schodząc z góry nie ma się obawy, że wypadnie się przez szybę z półpiętra. Gruba rama daje poczucie bezpieczeństwa.
Schody żelbetowe - koszty:
- schody z robocizną 10 000 zł.
![]() |
![]() |
Lilianna Jampolska
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Karolina
26 Sty 2015, 13:22
Z czego wykonana jest podstopnica?
Gość Łukasz
11 Gru 2014, 07:50
Scenariusz pewnie był taki: Projektant zaprojektował schody, bo musiał. Klient chciał zmienić po swojemu ale chciał zaoszczędzić na projekcie więc projektantowi już nie zawracał głowy, kierownik wziął 1500 zł za nadzór i nie chcąc stracić klienta podjął się "projektowania" ...