Panele laminowane: idealna podłoga dla każdego? Zobacz wady i zalety!

Panele laminowane: idealna podłoga dla każdego? Zobacz wady i zalety!

„Do złudzenia przypominają naturalne drewno” - tak opisują je sprzedawcy. To złudzenie przez jednych jest odbierane jako ich największy atut, przez drugich jako największa wada.

Panele laminowane na pewno zyskały na popularności, przede wszystkim dzięki temu, że są tańsze od podłóg drewnianych. A rzeczywiście na pierwszy rzut oka bardzo do nich podobne. Niektóre modele imitują także inne materiały, np. kamień, ale jest ich w sprzedaży niewiele.

Panele laminowane łatwiej ułożyć niż drewniane i od razu można korzystać z pomieszczeń. Zwykle robi się z nich tzw. posadzkę pływającą, a to znaczy, że nie przykleja się ich do podłoża, dlatego można pokusić się o samodzielny montaż.

Muszą być ułożone na podkładzie z piankowych mat lub płyt (najczęściej z XPS, korka lub miękkich płyt pilśniowych), chyba że wybierzemy wariant droższy, z fabrycznie przygotowaną warstwą wyciszającą. Inaczej bardzo wyraźnie będzie słychać charakterystyczny głuchy odgłos ciężkich butów, a nawet delikatnych kocich łap - tak często przywoływany w dyskusjach nad wyższością tradycyjnego parkietu.

Mają format deski warstwowej grubości 7-12 mm (najwięcej sprzedaje się paneli laminowanych grubości 8 mm). Górna warstwa to zalaminowany papier z nadrukiem (laminat chroni przed uszkodzeniem, wyblaknięciem i zarysowaniem). W środku znajduje się płyta pilśniowa drewnopochodna HDF lub rzadziej MDF, pod nią warstwa laminatu lub wzmocnionego papieru. Dlatego tak ważne jest odpowiednie mycie - chodzi o to, aby woda nie przeniknęła do środka, bo panel może napuchnąć. Z tego powodu panele laminowane nie są zalecane do łazienek, toalet, pralni, chyba że wybierzemy wersję wodoodporną.

Paneli laminowanych nie da się odnowić, wycyklinować i pomalować na nowo i to jest jednym z ich głównych mankamentów. Ceny zaczynają się już od 30 zł/m2 i sięgają ponad 150 zł/m2. Droższe panele mają wyższą klasę ścieralności, lepszą jakość wydruku na warstwie zewnętrznej i dłuższy okres gwarancji (nawet do 25 lat). Na ogół mają też skuteczniejszy system łączenia i są przystosowane do wodnego ogrzewania podłogowego. Te najdroższe sprzedawane są jako produkty o bardzo dobrej odporności na wodę.

Dowiedz się więcej o podłogach ➡️ Panele laminowane - wady i zalety

Redakcja BD
Fot. otwierająca: QUICK-STEP

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz