Nowe płytki na tarasie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Nowe płytki na tarasie

Muszę przeprowadzić remont tarasu, bo ułożone na nim płytki w wielu miejscach popękały i odchodzą od podłoża. Czy po usunięciu miejscowych uszkodzeń można będzie na naprawionej powierzchni ułożyć nowe płytki?

aktualizacja: 2015-09-18 07:22:31


Odpowiedź eksperta: Remont ograniczony do zmiany nawierzchni tarasu wykonujemy wtedy, gdy pozostałe warstwy tarasowe są prawidłowo wykonane i w dobrym stanie. Zrywamy wówczas stare płytki, a skruszałe fragmenty podkładu usuwamy metodą skuwania lub szlifowania całej powierzchni.

 

Jeśli po zdjęciu zniszczonej warstwy powierzchnia tarasu nie będzie równa, musimy nałożyć warstwę wyrównującą, mocno związaną ze starym podłożem. Nie można w takim wypadku użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz trzeba wykorzystać specjalne wylewki podłogowe nakładane na podłoże pokryte uprzednio powłoką szczepną (nakładaną zwykle w postaci emulsji).

Powierzchnia podłoża musi mieć ok. 2% spadek w kierunku krawędzi tarasu. Na tak wyrównanym podłożu, po ok. 2 tygodniach można przystąpić do układania płytek po uprzednim nałożeniu warstwy wodoszczelnej z płynnej folii i zamocowaniu okapników wzdłuż krawędzi tarasu.

 

Płytki ceramiczne układamy, stosując do tego celu wyłącznie elastyczną zaprawę klejową. Nakładamy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Szerokość fug zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy także użyć elastycznej zaprawy do fug, a w miejscach przebiegu dylatacji spoiny wypełniamy specjalnym silikonem. Brzegi płytek na krawędzi tarasu pokrywa się masą silikonową, formując (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Redakcja BD
fot. Kreisel

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny