Odpowiedź eksperta: Remont ograniczony do zmiany nawierzchni tarasu wykonujemy wtedy, gdy pozostałe warstwy tarasowe są prawidłowo wykonane i w dobrym stanie. Zrywamy wówczas stare płytki, a skruszałe fragmenty podkładu usuwamy metodą skuwania lub szlifowania całej powierzchni.
Jeśli po zdjęciu zniszczonej warstwy powierzchnia tarasu nie będzie równa, musimy nałożyć warstwę wyrównującą, mocno związaną ze starym podłożem. Nie można w takim wypadku użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz trzeba wykorzystać specjalne wylewki podłogowe nakładane na podłoże pokryte uprzednio powłoką szczepną (nakładaną zwykle w postaci emulsji).
Powierzchnia podłoża musi mieć ok. 2% spadek w kierunku krawędzi tarasu. Na tak wyrównanym podłożu, po ok. 2 tygodniach można przystąpić do układania płytek po uprzednim nałożeniu warstwy wodoszczelnej z płynnej folii i zamocowaniu okapników wzdłuż krawędzi tarasu.
Płytki ceramiczne układamy, stosując do tego celu wyłącznie elastyczną zaprawę klejową. Nakładamy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Szerokość fug zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy także użyć elastycznej zaprawy do fug, a w miejscach przebiegu dylatacji spoiny wypełniamy specjalnym silikonem. Brzegi płytek na krawędzi tarasu pokrywa się masą silikonową, formując (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Warstwę kleju nanosimy zarówno na płytkę, jak i na podłogę tarasu. Chodzi o to, żeby nie pozostawić pod płytkami pustych przestrzeni, w które wniknie woda (fot. Kreisel)