Kostki brukowe i płyty, czyli najlepsze materiały na chodniki, podjazd i taras

Kostki brukowe i płyty, czyli najlepsze materiały na chodniki, podjazd i taras

Choć zielone pasy trawy i starannie przystrzyżone nasadzenia są doskonałą ozdobą posesji, to poza skwerami zieleni wokół domu muszą być wyznaczone utwardzone trakty komunikacyjne. Ich obecność ustrzeże nas przed kałużami oraz błotem, a także estetycznie dopełni przestrzeń. W tej roli sprawdzą się idealnie kostki brukowe oraz płyty. Dlaczego? Jak je dobrać i o czym pamiętać podczas montażu?

Odporne na pogodę i niepogodę

Materiałów, których używa się do wykańczania przestrzeni wokół budynku, jest sporo. Nie wszystkie jednak radzą sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi. Woda, zmienne temperatury, duże obciążenia i intensywna eksploatacja mają niebagatelny wpływ na stan nawierzchni, dlatego istotne jest, by wybierane produkty były zarówno długowieczne, jak i wytrzymałe na rozmaite czynniki. Do tej kategorii zaliczają się kostki oraz płyty brukowe Bruk-Bet. Ich powierzchnie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, niskonasiąkliwe, a także łatwe do utrzymania w czystości, za co odpowiada specjalny system ochrony powierzchniowej Lamino® Perlon®.

Lamino® Perlon® to powłoka ochronna nakładana poprzez kilkukrotne powlekanie powierzchni bruku modyfikowanymi żywicami. Ten proces prowadzi do powstania warstwy izolacyjnej, która zapobiega przenikaniu zabrudzeń w głąb nawierzchni oraz hamuje rozwój glonów, mchów i wykwitów wapiennych. Dzięki ochronie tego typu kostki i płyty wykazują zdolność tzw. perlenia wody, co oznacza, że odpychają zabrudzenia. To z kolei wpływa na sprawne usuwanie zanieczyszczeń każdego rodzaju, od plam po oleju i tłuszczach, po pozostałości po kredzie, czerwonym winie czy gumach do żucia. Takie produkty spełniają też wymagania normowe co do antypoślizgowości, a także na dłużej zachowują swój kolor. Lamino® Perlon® neutralizuje bowiem negatywny wpływ promieni UV, ograniczając zjawisko blaknięcia.

To, co ma znaczenie

Oprócz parametrów użytkowych materiału istotne są kwestie techniczne związane z wielkością oraz grubością płyt i kostek. Ma to wpływ na trwałość nawierzchni, a także wiąże się z aspektami ekonomicznymi. W strefach, gdzie ma odbywać się ruch kołowy, a pojazdami są auta osobowe ważące do 3,5 tony, najlepiej wybrać kostki i płyty o grubości od 6 do 8 cm. Z kolei tam, gdzie przestrzeń użytkują samochody ważące powyżej 3,5 tony, sprawdzą się materiały o grubości większej niż 8 czy 10 cm. Na pozostałych traktach komunikacyjnych i obszarach takich jak taras egzamin zdadzą produkty o grubości mniejszej 4-6 cm.

W przypadku wyboru formatu należy pamiętać o nadrzędnej zasadzie. Mówi ona o tym, że mniejsze kostki zaleca się stosować w przestrzeniach krętych i o skomplikowanym układzie. Można ich też używać do wykańczania obrzeży czy jako narzędzie podziału posesji na funkcjonalne fragmenty. Większe alternatywy to rozwiązania dobre na spore płaszczyzny podjazdu czy tarasu, a także materiał do budowy symetrycznych, prostych ciągów. Użycie zgodne z takimi wytycznymi nie tyle pozwoli efektownie zwieńczyć teren, ile nie będzie generować dodatkowych kosztów oraz strat materiału.

Czy można łączyć ze sobą mniejsze i większe rozmiary? Tak! To świetny pomysł na to, by zdynamizować przestrzeń i zaakcentować konkretne strefy posesji. Sprzyja temu dostępność różnych formatów w ofercie Bruk-Bet - od drobnego bruku Logo®, po wielkoformatowe płyty Novator® Solo. Warunkiem powodzenia planu jest starannie przemyślany projekt architektoniczny.

Wielkoformatowe płyty Novator® Solo
Wielkoformatowe płyty Novator® Solo

Estetyczne wyznaczniki

Brukowe nawierzchnie różnią się nie tylko formatem oraz grubością. Kryterium ich podziału jest także typ wykończenia, który jest wynikiem zastosowania specjalnych podsypek, kruszyw i innowacyjnych metod wytwórczych. Zalicza się do nich m.in. obróbkę szczotkowania diamentowego, w wyniku której powstaje wykończenie Poleryt® Bruk-Bet o gładkiej, ale jednocześnie antypoślizgowej strukturze, czy też obróbkę szlifowania, której efektem jest modna nawierzchnia Terazzo® ukazująca grube frakcje na wzór granitów oraz gresów.

Wykończenie Poleryt® Bruk-Bet
Wykończenie Poleryt® Bruk-Bet

Naturalny wygląd to również cecha wykończenia Wet Cast, której pierwowzorami są skały, deski i inne materiały pochodzące wprost z przyrody. Dzięki procesowi odlewania na ich powierzchni widoczne są tekstury charakterystyczne dla drewna czy kamieni - np. poprzeczne usłojenia w wariancie Parkiet Ogrodowy, nieregularne żłobienia w płytach Trawertyn czy warstwowe struktury na płytach Kamień Ciosany lub Kwarcyt. Ich użycie wzmocni naturalny charakter przestrzeni i wizualnie ją ociepli.

Płyty tarasowe - Trawertyn szary
Płyty tarasowe - Trawertyn szary

Gdy mowa o estetycznym potencjale płyt oraz kostek, nie sposób nie wspomnieć o kolorach, które w przypadku bruku nie ograniczają się tylko do szarości. W betonowej gamie odcieni prócz tonacji grafitu, stali czy perły znaleźć można inne alternatywy, w tym monochromatyczne powierzchnie Color® o barwie żółci, brązu czy czerwieni, a także ciekawe melanże Color-Mix® oddające m.in. fenomen wapienia dewońskiego czy cappuccino. To pozwala na przełamanie monotonii betonowych połaci i daje swobodę w kreacji zindywidualizowanych projektów.

Architektoniczne trendy

Myśląc o stylistycznej odsłonie tarasu czy podjazdu, warto mieć na uwadze trendy, czyli kierunki, którymi podąża branża budowlana oraz wnętrzarska. Co jest teraz modne? Już od kilku lat ich ścieżki wyznaczają nowoczesne tendencje i minimalistyczne rozwiązania inspirowane pięknem przyrody, których kształt oscyluje wokół podstawowych figur geometrycznych, czyli kwadratów oraz prostokątów. Takie połączenie jest znakiem rozpoznawczym nowych płyt tarasowych Realit® Bruk-Bet, Meastro oraz Architect®. Ich zwarta powierzchnia eksponuje drobne ziarna kruszyw szlachetnych, które świetnie dopełnią modernistyczną lub klasyczną zabudowę.

Płyty tarasowe Realit® Bruk-Bet
Płyty tarasowe Realit® Bruk-Bet

Zasady poprawnego montażu

Duże betonowe płyty, które są teraz modne, mają jeszcze jedną zaletę - można je łatwo ułożyć, nawet samodzielnie! Do zabudowy nie jest wymagana podstawa z betonu, co nie tylko ogranicza koszty, ile też skraca czas wykonywania prac. Ta tradycyjna metoda zastępowana jest montażem na gruncie lub na specjalnych wspornikach, do których nie stosuje się fugi. Obydwie alternatywy oznaczają korzyści ekonomiczne oraz łatwość wymiany w razie pęknięć czy uszkodzeń mechanicznych.

Cel: pełna harmonia

Utwardzone ciągi komunikacyjne składające się z kostek oraz płyt to jednak zaledwie początek przygody z aranżacją posesji. Żeby całość wyróżniała się pełną harmonią, należy też zadbać o inne obszary: schody, rabaty czy murki oddzielające poszczególne strefy. Tworząc je, można wpaść w stylistyczną pułapkę, dlatego najlepiej sięgnąć po kompleksową ofertę zawierającą komplementarne produkty Bruk-Bet, które współgrają ze sobą wzorniczo. W obrębie wielu kategorii asortymentu dostępne są takie same typy wykończeń czy uzupełniające się kolory, co gwarantuje spójność i nie zaburza wizualnej równowagi przestrzeni. To pozwoli dodatkowo oszczędzić czas przeznaczony na poszukiwania pasujących do siebie rozwiązań.

Wielkogabarytowe murowe ściany Abakus®
Wielkogabarytowe murowe ściany Abakus®

Przykładem komplementarnych elementów małej architektury ogrodu mogą być pionowe zabudowy tworzone z palisad Presto od Bruk-Bet. To elegancko wykończone gotowe elementy, które podzielą przestrzeń, ułatwią pielęgnację zieleńca, a także posłużą do wzmocnienia skarp, wytyczą obszar ruchu pojazdów lub placu zabaw dla dzieci, czy zamienią się w efektowne donice lub ławki. Podobną funkcję mogą spełniać wielkogabarytowe murowe ściany Abakus®. Z ich pomocą można tworzyć rozmaite architektoniczne kreacje, które pozostaną w wizualnej harmonii z utwardzoną częścią terenu, a jednocześnie zwiększą atrakcyjność całości.

Presto - wapień dewoński - palisada
Presto - wapień dewoński - palisada

Kostka brukowa i płyty nie mają sobie równych. To wciąż najlepsze alternatywy do tworzenia nie tyle wytrzymałych, ile efektownych aranżacji, które zwyczajne posesje zamieniają w atrakcyjne i funkcjonalne parcele. Wystarczy tylko dobrać ich odpowiedni kolor, kształt, grubość oraz format, by nawierzchnia służyła przez długie lata.

Komentarze

Gość Marek
01-08-2022 08:33
Koskta brukowa od nich jest po prostu niezniszczalna. Tyle lat na podjeździe w firmie, tir za tirem a wszystko trzyma się tytanowo.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz