Taras do remontu po dwóch latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras do remontu po dwóch latach użytkowania

Do wykończenia głównego tarasu przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła"... - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje tarasy od 2003 i 2011 roku.

Wschodnia elewacja z dobudowanym tarasem

Powierzchnia: tarasów 33 i 12 m2, domu 196 m2, działki 1730 m2. Tarasy w kształcie prostokąta, na betonowej płycie. Wykończone ryflowanymi deskami z drewna bankgirai i deskami kompozytowymi (WPC). Deski na legarach.

 

Zadaszenia tarasów:

 • I taras – tylko wysunięty okap dachu. 
 • II taras – pełne z dachówką, wsparte na konstrukcji z drewna sosnowego.

Położenie:

 • I – południe i zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie i sypialni. 
 • II – wschód, z boku budynku, przy holu.

Decyzja: główny taras z tyłu domu powstał podczas jego budowy, kiedy przygotowano pod niego klasyczną betonową płytę. Do jego wykończenia przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła". Niepotrzebnie odśnieżałem płytę tarasu, więc szybko zareagowała na warunki atmosferyczne. Wiedząc już, że posadzka i tak będzie wymagała remontu, od razu i bez zdejmowania gresu zleciliśmy ułożenie nad nim ryflowanych desek z drewna egzotycznego na legarach. Legary są dość cienkie, ale na szczęście udało się wyprowadzić spadki i dopasować wysokość posadzki tak, by znalazła się nieco niżej, niż posadzki w domu.

 

Ponieważ taras z południowo-zachodnią ekspozycją bardzo się nagrzewa, w 2011 r. przy wschodniej elewacji zbudowaliśmy drugi. Jest mniejszy, ale za to zadaszony na całej powierzchni. To był doskonały pomysł! Nareszcie możemy usiąść w cieniu i chłodzie. Pod względem technologicznym ma nowocześniejszą podłogę. W jego projektowaniu pomagał nam zaprzyjaźniony architekt, bo nie chcieliśmy zniszczyć architektury domu. To on zarekomendował nam deskę z kompozytu. Supermateriał! Obecnie częściej używamy wschodniego tarasu.

Główny taras, niezadaszony, zwrócony na południe i zachód Skrzynie na rośliny również wykonano z drewna egzotycznego

Taras - rady i przestrogi:

 • W budowie tarasu z drewna egzotycznego ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego drewna. Deski powinny być też przykręcone do legarów wkrętami, tymczasem nasi wykonawcy na części tarasu tylko je przykleili zaprawą klejową. Wkrótce zaczęły pracować. Drewno wymaga corocznego olejowania, co generuje dodatkowy obowiązek, dlatego kiedy usłyszałem o zaletach kompozytu, od razu go zastosowałem. W ryflach zbiera się piasek i kurz, więc myję podest myjką ciśnieniową. Przed olejowaniem zanieczyszczenia usuwam szczotką drucianą. Zawsze kładę dwie warstwy oleju.

   

 • Taras z drewna wygląda identycznie, jak ten z kompozytu. Ten drugi jest bezobsługowy i bezawaryjny, więc w przyszłości zamierzamy drewno wymienić na kompozyt. Wschodni taras ulokowaliśmy przy oknie w sypialni, która obecnie stała się holem. Małe okno zmieniliśmy na wygodne dwuskrzydłowe wyjście tarasowe. Pod taras znowu wylaliśmy klasyczną płytę z betonu, bo nie chcemy, żeby pod deskami zbierał się brud i biegały tam gryzonie. Uniknęliśmy też pylenia wyschniętego gruntu. To rozwiązanie, choć droższe niż stopy fundamentowe, od lat sprawdza się na głównym tarasie. Dobudowując taras, nie zmieniliśmy konstrukcji dachu, a jego wielkość dopasowaliśmy do istniejącej infrastruktury ogrodu. 
Wschodni taras jest używany częściej, niż ten od strony południa i zachodu. Kratownica z drewna dodaje mu kameralności Meble z drewna eukaliptusowego są chowane do nieogrzewanego garażu

Koszty I tarasu:

 • płyty gresu 200 zł/m2, 
 • remont – ułożenie desek z drewna egzotycznego – 15 000 zł, 
 • olej 200 zł. 

Koszty II tarasu:

 • zadaszenie 8900 zł, 
 • deski WPC 3176 zł i położenie 900 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marrekk

31 Lip 2019, 10:08

Bez większych problemów deską w doskonałym kolorze dopasujesz sobie w firmie SEQO. Również gwarancja dobrej jakości, pomocni pracownicy.

time image

Gość Krzysztof

28 Sie 2014, 03:05

Może to była kwestia błędu przy wykonaniu a nie "fugi". W każdym razie ja u siebie mam wyłożony płytami ogrodowymi na tarasie i mam nadzieję że wytrzyma lata, w każdym razie tak wygląda :)

time image

Gość clint

30 Lip 2014, 13:24

Ja remontowałem w tym roku. Zmieniłem charakter tarasu na bardziej rustykalny, wyłożyłem całą powierzchnię drewnem ogrodowym, wniosłem stylowe meble. Tak naprawdę nawierzchnia to imitacja drewna, ale całkiem udana. Do stylu rustykalnego pasuje znacznie lepiej niż drewniane panele.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny