Wykonanie tarasu drewnianego

Wykonanie tarasu drewnianego

Budowa tarasów drewnianych. Objaśniamy kolejne kroki od wykonanie podpór betonowych do montażu nawierzchni z tarasowych desek drewnianych.

Konstrukcja tarasu drewnianego wymaga wylania płyty lub wykonania punktowych podpór betonowych - one będą zdecydowanie tańsze. Można je wylać z betonu klasy C12/15 lub wymurować z bloczków fundamentowych. Powinny być zagłębione w grunt na głębokość min. 50 cm i mogą mieć przekrój np. 20 × 20 cm.

Ich rozmieszczenie uwarunkowane jest pozostałymi elementami konstrukcji. Im gęściej rozmieścimy podpory, tym mniejszy może być przekrój legarów podtrzymujących pokrycie tarasu. Z kolei mniejszy rozstaw legarów, umożliwia ułożenie cieńszych desek tarasowych.

Najczęściej podpory fundamentowe rozmieszcza się w odległości co 1 lub 1,5 m. Na nich montuje się legary (drewniane belki) - bardzo ważne jest, by nie stykały się one z powierzchnią betonu, gdyż ulegną wtedy zawilgoceniu. Do ich odizolowania używa się pasków papy, ułożonych na słupkach. Belki legarów mocuje się specjalnymi kotwami (osadzonymi w podporach w trakcie wylewania betonu) lub kątownikami stalowymi.

Jeśli taras znajduje się sporo powyżej powierzchni terenu, nie musimy usuwać spod niego warstwy humusu
Jeśli taras znajduje się sporo powyżej powierzchni terenu, nie musimy usuwać spod niego warstwy humusu. Przy konstrukcjach nisko usytuowanych zaleca się splantowanie roślinności, położenie maty ogrodniczej, zapobiegającej przerastaniu chwastów oraz wysypanie na nią cienkiej warstwy żwiru - w celu jej dociśnięcia (fot. Palisander-tarasy)

Następnie przystępujemy do montażu nawierzchni z tarasowych desek drewnianych, które łączy się z legarami wkrętami ze stali nierdzewnej lub fosfatowymi (zwykła koroduje i powoduje powstawanie brzydkich, rdzawych plam na powierzchni desek) lub łącznikami typu click (w ich przypadku stosuje się deski tarasowe z boczną fazą, których nie trzeba przewiercać - są one tylko zapinane na łącznikach).

Odstęp pomiędzy deskami tarasowymi powinien wynosić 1-2 cm. Jeśli zostaną dokładnie spasowane, poszycie może popękać (deski spęcznieją pod wpływem wody) oraz utrudniona będzie cyrkulacja powietrza pod spodem, co naraża je na zawilgocenie. Z kolei maksymalna, zalecana szerokość desek to 15 cm - szersze łatwiej się wypaczą. Najlepsze są elementy ryflowane, czyli z wzdłużnymi rowkami na powierzchni desek - zapobiegają one poślizgnięciu się i łatwiej spływa z nich woda.

Redaktor: Monika Dąbrowska
Na schemacie otwierającym: Przykład konstrukcji tarasu drewnianego na podporach betonowych i legarach

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są podstawowe kroki przy budowie tarasu drewnianego?

    Podstawowe kroki przy budowie tarasu drewnianego obejmują wykonanie podpór betonowych, montaż legarów i ułożenie nawierzchni z desek tarasowych.
  • Jakie materiały można wykorzystać do wykonania podpór betonowych?

    Podpory betonowe można wykonać z betonu klasy C12/15 lub wymurować z bloczków fundamentowych.
  • Jak należy rozmieścić podpory fundamentowe?

    Podpory fundamentowe najczęściej rozmieszcza się w odległości co 1 lub 1,5 m. Im gęściej rozmieścimy podpory, tym mniejszy może być przekrój legarów.
  • Jakie są zalecenia dotyczące izolacji legarów od betonowych podpór?

    Legary nie powinny stykać się z powierzchnią betonu, aby nie uległy zawilgoceniu. Do ich izolacji używa się pasków papy ułożonych na słupkach betonowych.
  • Jakie są zalecenia dotyczące montażu desek tarasowych?

    Deski tarasowe montuje się wkrętami ze stali nierdzewnej lub fosfatowymi albo łącznikami typu click. Odstęp pomiędzy deskami powinien wynosić 1-2 cm, a ich maksymalna szerokość to 15 cm.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Gość Koret
25-09-2013 14:12
Podstawą takiego tarasu jest porządne drewno, naturalne oczywiście i dobrze zaimpregnowane.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz