Odwodnienie liniowe zapewnia odprowadzenie wody do instalacji deszczowej lub zbiorników retencyjnych. Stale rośnie świadomość zbierania wody deszczowej do zbiorników w celu późniejszego jej wykorzystania, np. do podlewania ogrodu.
Typowy system odwodnienia liniowego składa się z korytka przykrytego rusztem (widoczny w nawierzchni), skrzynki odpływowej oraz akcesoriów, m.in. ścianek czołowych. Szczególnie polecane są koryta polimerbetonowe - bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niskiej temperatury (polimerbeton jest materiałem nienasiąkliwym, więc woda nie wnika w głąb struktury korytka).
Ruszty zatrzymują większe zanieczyszczenia, a odpowiednio dobrane, gwarantują wysoką estetykę i doskonale komponują się z otoczeniem. Przy wyborze systemu odwodnienia warto zwrócić uwagę na jakość - inwestycja w markowy produkt zaprocentuje w przyszłości.
Korytka odwodnienia liniowego najczęściej instalowane są wzdłuż bramy garażowej, przy wejściu do budynku i przy wjeździe na posesję. Coraz powszechniej też na tarasach - zgodnie z zachodnimi trendami.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podstawowym elementem odwodnienia liniowego nawierzchni ogrodowych są korytka (przykryte od góry kratką zabezpieczającą), które można łączyć w ciągi o potrzebnej długości (fot. Hauraton)