Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2015-03-04 10:48:14
Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

Odpowiedź eksperta: Każdy materiał, nie tylko metal, narażony na wpływ czynników atmosferycznych, musimy konserwować. Żeliwne i stalowe elementy ogrodzenia należy odnawiać mniej więcej co pięć lat.

 

W przypadku już istniejącej rdzy, najważniejsze jest jej usunięcie. Na początku pozbywamy się starej farby i rdzy przy pomocy szpachelki. Jeżeli rdza jest w formie nalotu, to najprościej użyć preparatu odrdzewiającego. Jeśli warstwa rdzy jest gruba i trwała, usuwamy ją przy pomocy wiertarki z nałożoną końcówką w formie drucianej szczotki. A w miejscach, gdzie wiertarką nie da się do nich dotrzeć – stosujemy zwykłą drucianą szczotkę lub papier ścierny.

Silnie skorodowaną powierzchnię można wyczyścić szlifierką kątową. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić za bardzo metalu. Przed malowaniem, element ma być suchy i czysty, dlatego przemywa się go rozpuszczalnikiem, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

 

Prace malarskie najlepiej przeprowadzić przy suchej, bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogodzie. Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Chroni ona przed powstawaniem rdzy, jak również likwiduje jej mikroskopijne pozostałości. Zwiększa też przyczepność oraz zmniejsza zużycie środka w kolejnych warstwach. Dostępne są także wyroby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają zastosowania podkładu gruntującego.

 

Do nanoszenia wykorzystuje się pędzel bądź wałek. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu miejsc, gdzie farba może skapywać. Dlatego do ogrodzenia warto wybrać produkt, który ma gęstą konsystencję i dzięki temu mniej rozchlapuje się podczas aplikowania.

 

Elementy żelbetowe (oraz ogrodzenia stalowe) możemy zabezpieczyć farbami poliuretanowymi, przeznaczonymi do tego typu materiału lub chlorokauczukowymi – również do stali i powierzchni stalowych ocynkowanych, albo alkidowymi (ftalowymi), które można stosować na wszystkie rodzaje metali. Preparaty te tworzą na powierzchni trwałą powłokę odporną na działanie wilgoci, promieni UV, tłuszczów, wysokiej i niskiej temperatury.

 

Zaleca się dobierać produkty tej samej firmy na kolejne warstwy ochronne, z racji gwarancji ich dobrego połączenia.

 

Wszystkie prace powinno się wykonywać w masce oraz okularach ochronnych (szczególnie w czasie szlifowania) ze względu na wydzielanie się pyłu i trujących związków.

Redakcja BD
fot. Röben

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny