Styl i rodzaj ogrodzenia
Jego stylistykę najlepiej dopasować do architektury domu i charakteru ogrodu. Należy ją zgrać także z klimatem regionu i okolicy. Szeroka oferta producentów nie ułatwia nam wyboru, ale pamiętajmy, że zawsze bezpiecznym rozwiązaniem jest płot w stonowanej kolorystyce i niezbyt ozdobnej formie. W sprzedaży są rozmaite bloczki i cegły do budowy podmurówek oraz słupów, a także przęsła i panele z drewna i metalu w komplecie ze słupkami.
Kupimy więc cały system obejmujący elementy niezbędne do montażu. W otoczeniu rezydencji dobrze wyglądają płoty kute oraz wznoszone z kamienia lub klinkieru, jednak z nowoczesnymi budynkami o nieskomplikowanej bryle z dużą ilością przeszkleń doskonale współgrają surowe w formie gabiony lub przęsła metalowe.
Przy planowaniu konstrukcji weźmy też pod uwagę, czy ma być szczelna, czy ażurowa. Szczelna przegroda sprawdzi się głównie w przypadku sąsiedztwa z ruchliwą ulicą. Płot nie musi być jednolity. Od frontu często jest bardziej reprezentacyjny, niż w pozostałej części posesji. Ogrodzenie stawia się przeważnie raz na kilkadziesiąt lat, warto więc dobrze przemyśleć jego charakter.
Dowiedz się więcej o ogrodzeniach ➡️ Jakie ogrodzenie wybrać, by chronić prywatność?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: KONSPORT