Brama wjazdowa - wizytówka posesji. Jak wybrać idealną?

Brama wjazdowa - wizytówka posesji. Jak wybrać idealną?

Ogrodzenie jest ważnym elementem architektonicznym w obrębie posesji i zapewnia jej użytkownikom poczucie prywatności oraz bezpieczeństwa. Niezbędną częścią płotu jest brama wjazdowa, stanowiąca także wizytówkę właścicieli terenu. Potrzebom inwestorów najbardziej odpowiadają obecnie modele z napędem, które można obsługiwać pilotem.

Brama wjazdowa powinna współgrać z pozostałą częścią ogrodzenia pod względem stylistyki, wysokości czy materiału. Jej konstrukcja i sposób otwierania zależą od wielkości podjazdu i zagospodarowania przestrzeni wzdłuż płotu (posadzone przy nim rośliny mogą utrudniać ruch skrzydła).

Pamiętajmy, że automatyka bramowa daje możliwość integracji różnych systemów i np. obsługiwania jednym pilotem bramy wjazdowej, garażowej i oświetlenia przed domem.

Wielu inwestorów wybiera dziś bramy i ogrodzenia ażurowe (np. z przęseł opartych na cokole). W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów przęseł, bloczków, cegieł, koszy gabionowych - każdy dobierze coś dla siebie.

Najlepszy czas na budowę ogrodzenia

Aby nie uszkodzić ogrodzenia podczas transportu materiałów budowlanych, docelową konstrukcję najlepiej postawić po wybudowaniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie działki. Trzeba jednak wcześniej ogrodzić plac budowy - fragment terenu, na którym prowadzone są prace. Powinien być wyznaczony przynajmniej za pomocą taśmy ostrzegawczej przymocowanej do tyczek. Można w tym celu zbudować płot tymczasowy, np. z siatki, który po zakończeniu wszystkich robót łatwo jest rozebrać i sprzedać.

Ogrodzenie musi znajdować się na terenie posesji - nie może przekraczać jej granic. Geodeta powinien więc dokładnie wytyczyć jej granice. Wzniesienie płotu, zarówno tymczasowego, jak i docelowego, nie wymaga pozwolenia, ani zgłoszenia, wyjątkiem jest sytuacja, gdy jego wysokość przekracza 2,2 m albo pełni ono funkcję muru oporowego.

Ponadto, przegroda musi spełniać warunki zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Ten pierwszy może określać np. jej rodzaj, wysokość, kolor. Konieczne bywa też uzyskanie zgody zarządcy drogi na budowę ogrodzenia od strony ulicy. Jego zgody wymaga również lokalizacja zjazdu do bramy.

Dowiedz się więcej o bramach wjazdowych ➡️ Brama wjazdowa: jak dobrać idealną szerokość?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: JONIEC

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz