Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Chciałbym wybudować podjazd do garażu, ok. 15 m długości, i stanowisko postojowe z płyt ekologicznych. Jak przygotować pod nie podłoże i zadbać o utrzymanie trawy?

aktualizacja: 2021-05-24 05:41:04

Betonowe płyty ażurowe, zwane też płytami eko, pozwalają na łatwe utwardzenie podjazdów i miejsc postojowych, ale przy intensywnym użytkowania utrzymanie zielonej nawierzchni raczej się nie udaje. Przygotowanie do ułożenia płyt polega na usunięciu wierzchniej warstwy gruntu na głębokość 15-25 cm (tzw. korytowanie) i utworzeniu warstwy stabilizującej podłoże i umożliwiającej odwodnienie.

W typowych warunkach gruntowych, wykop wypełnia się najczęściej pospółką, wyrównuje i zagęszcza wibratorem. Jeśli grunt jest niestabilny, zwłaszcza po nawodnieniu (torf, pył, glina), najpierw rozściela się geowłókninę, chroniącą przed mieszaniem się podkładu z gruntem rodzimym, następnie nasypuje się warstwę klińca drogowego z pospółką i zagęszcza. Typowe płyty mają wymiary 60 × 40 × 8 cm.

Do zbudowania podjazdu wystarczą dwa pasy pod koła o szerokość 60 cm każdy (dla większości samochodów osobowych). Przy utwardzania miejsc parkingowych, płyty układamy na całej powierzchni wykorzystywanej do zatrzymania i manewrowania samochodem. Nie należy dobijać ich mocno do podłoża, są bowiem kruche i łatwo pękają. Korektę wysokości elementów lepiej zrobić przez wyrównanie podłoża.

Wprowadzenie zieleni umożliwi wypełnienie otworów w płytach żyzną glebą, którą po zasianiu trawy trzeba ubić. Wzrost i uprawianie murawy zależeć będzie od zapewnienia nawadniania i częstotliwości przejazdów. W miejscach stałego parkowania pod samochodem roślinność raczej się nie utrzyma i otwory lepiej wypełnić ozdobnym kruszywem.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Puste przestrzenie w płytach ażurowych wypełnia się żwirem lub obsiewa trawą. Jednak roślinność sprawdza się tylko na mało intensywnie używanych traktach. (fot. Buszrem)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Onyks

20 Cze 2021, 16:48

Korygowanie na 15 cm? Płyta 8 cm, podsypka 4, na kliniec zostało 3 cm a powinno być 20-30. Brawo ty.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje