Zakładanie trawnika w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zakładanie trawnika w 6 krokach

Jeśli Twój trawnik jest bardzo zniszczony nie trać czasu i pieniędzy na jego reanimację, tylko załóż nowy! Kwiecień i maj to świetny czas na wysiewanie nasion. Wykiełkują już po kilku dniach, po dwóch tygodniach trawnik się zazieleni, a po kilku będzie można z niego korzystać. Stosuj się do poniższych wskazówek, by szybko i łatwo założyć zielony dywan.

aktualizacja: 2019-04-17 11:14:16

ZAKŁADANIE TRAWNIKA W 6 KROKACH

Zakładanie trawnika - krok 1) Usuń całą starą darń i wyrzucić na kompost
Zakładanie trawnika - krok 1)
Usuń całą starą darń i wyrzucić na kompost. Następnie przekop dokładnie ziemię na głębokość 20-30 cm, by ją spulchnić i napowietrzyć. Usuń wszystkie kamienie, korzenie i chwasty! Jeśli nie zrobisz tego teraz, będziesz walczyć z nimi przez cały sezon. W razie potrzeby użyj herbicydu Chwastox lub Roundup. (fot. © Andrea Obzerova / Fotolia)
Zakładanie trawnika - krok 2) Dodaj do gleby przesiany kompostu lub wykorzystaj specjalne podłoże do trawnika na bazie torfu niskiego
Zakładanie trawnika - krok 2)
Dodaj do gleby przesiany kompostu lub wykorzystaj specjalne podłoże do trawnika na bazie torfu niskiego. Poprawi to przepuszczalność gleby i zwiększy zdolność do magazynowania wody. Jeśli to konieczne wzbogacić glebę w składniki pokarmowe stosując granulowany nawóz mineralny, najlepiej długo działający. (fot. © Dima / Fotolia)
Zakładanie trawnika - krok 3) Wyrównaj powierzchnię gleby i rozkrusz grabiami grudki ziemi
Zakładanie trawnika - krok 3)
Wyrównaj powierzchnię gleby i rozkrusz grabiami grudki ziemi. Następnie ubij podłoże przy pomocy walca ogrodowego o ciężarze maks. 90 kg. Ponownie zgrab ziemię i wyrównaj walcem. Na małych trawnikach zamiast wałowania możesz wyrównać i ubić ziemię butami, drobnymi kroczkami, jeden przy drugim. (fot. © Photographee.eu / Fotolia)

Zakładanie trawnika - krok 4) Wybierz odpowiednie nasiona traw gazonowych
Zakładanie trawnika - krok 4)
Wybierz odpowiednie nasiona traw gazonowych. Dobierz skład mieszanki do typu trawnika i sposobu użytkowania. Do ogrodów przydomowych dobrze sprawdzają się mieszanki uniwersalne lub sportowe zawierające życicę trwałą (rajgras angielski), kostrzewę czerwoną i wiechlinę łąkową. (fot. © Dean / Fotolia)
Zakładanie trawnika - krok 5) Wysiej 1 kg nasion na 40 m2 powierzchni
Zakładanie trawnika - krok 5)
Wysiej 1 kg nasion na 40 m2 powierzchni. Podziel partię na dwie porcje i wysiej równomiernie na "krzyż" - połowę wzdłuż działki, a drugą w poprzek. Przykryj nasiona cienką warstwą torfu i lekko zgrab, a następnie ponownie ubij walcem lub odepcz butami, by wyrównać podłoże i docisnąć nasiona do ziemi. (fot. © Dima_Pics / Fotolia)
Zakładanie trawnika - krok 6) Pielęgnuj kiełkującą trawę poprzez częste podlewanie, a najlepiej zraszanie, by nie wymyć nasion
Zakładanie trawnika - krok 6)
Pielęgnuj kiełkującą trawę poprzez częste podlewanie, a najlepiej zraszanie, by nie wymyć nasion. Kiełkują od 7 dni do nawet 3 tygodni. Gdy trawa osiągnie 10 cm skróć ją o 1/3. Zasil murawę kilka tygodni po wykiełkowaniu nasion, by ją wzmocnić i zapewnić wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu. (fot. © Focus Finder / Fotolia)

Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje