Basen w domu: 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Basen w domu: 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Marzy Ci się prywatny domowy basen, w którym ukoisz zmysły i odpoczniesz po trudach całego dnia? Nic prostszego! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego budowie, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, niczym w profesjonalnym spa!

aktualizacja: 2020-08-11 11:35:06

Odpowiedni projekt basenu

Decyzję o budowie basenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu - dzięki temu unikniesz wielu błędów montażowych oraz optymalnie zaplanujesz wszelkie istotne kwestie. O jakich konkretnie mowa? Podstawowym aspektem przy montażu basenu we wnętrzu jest prawidłowe ocieplenie ścian, izolacja przeciwwilgociowa oraz sprawny system wentylacyjny. Zadbanie o te czynniki pozwoli Ci zapobiec takim niedogodnościom, jak nadmierne parowanie pomieszczeń, niszczenie obudowy okien lub ścian czy przenikanie zapachu chloru do pozostałych wnętrz. 

Jeśli zaś chodzi o projekt samego basenu, najważniejszym elementem jest niecka. W większości przypadków wykonana jest ona z żelbetonu lub betonu pokrytego ceramiką. Oprócz tego możesz znaleźć również te zbudowane z prefabrykantów. Do tego dochodzi oczywiście kwestia jej wykończenia - z płytek ceramicznych, mozaiki szklanej czy tworzywa sztucznego. Jak widzisz, opcji jest sporo. Decydując się na wybór konkretnej, zwróć jednak uwagę na to, by materiał jej wykonania był odpowiednio solidny i trwały.

Uzdatnianie i filtracja wody

Znajdująca się w basenie woda powinna spełniać standardy podobne do wody pitnej. Przede wszystkim powinna mieć pH w przedziale od 7,2 do 7,6. Do tego niezwykle ważne jest jej systematyczne oczyszczanie. Z jednej strony odbywa się to przy użyciu specjalnych filtrów - piaskowych, żwirowych lub żwirowo-antracytowych. Z drugiej - niebagatelną rolę odgrywają środki chemiczne - chlorowe lub bezchlorowe - pozwalające zdezynfekować wodę basenową. Sama filtracja to jest zdecydowanie za mało, by uchronić ją przed zanieczyszczeniami. Niezwykle istotne jest również jej systematyczne czyszczenie. Możesz to oczywiście robić samodzielnie. 

Ciekawą opcją są jednak baseny wyposażone w technologię Self-Cleaning (tego rodzaju modele możesz znaleźć na stronie marki Hydropool). Jak działa ów mechanizm? Otóż wyposażony w niego basen, prócz standardowego skimmera, posiada także „dolny odkurzacz”, który specjalnymi dyszami ssącymi zbiera wszelkie zanieczyszczenia z dna basenu.  

Dolny odkurzacz skutecznie eliminuje cięższe zanieczyszczenia mechaniczne opadające na dno basenu (piasek, ziemia, martwy naskórek). Dzięki tym rozwiązaniom woda jest krystalicznie czysta przez bardzo długi czas, a użytkownik basenu ma możliwość oszczędzenia czasu poświęcanego na dbanie o czystość na jego dnie. Co ciekawe, 100% wody znajdującej się w basenie przechodzi przez filtr w ciągu 15 minut.

Klimatyzacja i wyposażenie dodatkowe

Równie kluczowe dla budowy basenu domowego, jest opracowanie systemu klimatyzacji, umożliwiającego sprawną wymianę powietrza, utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury we wnętrzu. Zwykle przyjmuje się, iż ta ostatnia winna być nieco wyższa niż temperatura wody i oscylować w okolicach 28-30°C. Optymalna wilgotność powietrza wynosi natomiast 55-60%.

Poza obowiązkowym wyposażeniem basenu, niemniej istotną rolę odgrywają dodatki. Odpowiednio dobrane, nie tylko zwiększą komfort Twojego wypoczynku, ale i mogą mieć istotne walory zdrowotne. Taką rolę spełniają m.in. baseny z przeciwprądem - stworzone specjalnie do pływania w warunkach domowych, ale także ułatwiające ćwiczenia czy zastępujące termalne źródła energii. 

Stworzenie profesjonalnej strefy relaksu w Twoim domu jest łatwiejsze niż się wydaje - domowy basen to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą żyć bez wodnych aktywności. 

Anna Laskowska
www.hydropool.pl
Fot. Hydropool

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje