Basen w domu: 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Basen w domu: 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Marzy Ci się prywatny domowy basen, w którym ukoisz zmysły i odpoczniesz po trudach całego dnia? Nic prostszego! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego budowie, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, niczym w profesjonalnym spa!

aktualizacja: 2020-08-11 11:35:06

Odpowiedni projekt basenu

Decyzję o budowie basenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu - dzięki temu unikniesz wielu błędów montażowych oraz optymalnie zaplanujesz wszelkie istotne kwestie. O jakich konkretnie mowa? Podstawowym aspektem przy montażu basenu we wnętrzu jest prawidłowe ocieplenie ścian, izolacja przeciwwilgociowa oraz sprawny system wentylacyjny. Zadbanie o te czynniki pozwoli Ci zapobiec takim niedogodnościom, jak nadmierne parowanie pomieszczeń, niszczenie obudowy okien lub ścian czy przenikanie zapachu chloru do pozostałych wnętrz. 

Jeśli zaś chodzi o projekt samego basenu, najważniejszym elementem jest niecka. W większości przypadków wykonana jest ona z żelbetonu lub betonu pokrytego ceramiką. Oprócz tego możesz znaleźć również te zbudowane z prefabrykantów. Do tego dochodzi oczywiście kwestia jej wykończenia - z płytek ceramicznych, mozaiki szklanej czy tworzywa sztucznego. Jak widzisz, opcji jest sporo. Decydując się na wybór konkretnej, zwróć jednak uwagę na to, by materiał jej wykonania był odpowiednio solidny i trwały.

Uzdatnianie i filtracja wody

Znajdująca się w basenie woda powinna spełniać standardy podobne do wody pitnej. Przede wszystkim powinna mieć pH w przedziale od 7,2 do 7,6. Do tego niezwykle ważne jest jej systematyczne oczyszczanie. Z jednej strony odbywa się to przy użyciu specjalnych filtrów - piaskowych, żwirowych lub żwirowo-antracytowych. Z drugiej - niebagatelną rolę odgrywają środki chemiczne - chlorowe lub bezchlorowe - pozwalające zdezynfekować wodę basenową. Sama filtracja to jest zdecydowanie za mało, by uchronić ją przed zanieczyszczeniami. Niezwykle istotne jest również jej systematyczne czyszczenie. Możesz to oczywiście robić samodzielnie. 

Ciekawą opcją są jednak baseny wyposażone w technologię Self-Cleaning (tego rodzaju modele możesz znaleźć na stronie marki Hydropool). Jak działa ów mechanizm? Otóż wyposażony w niego basen, prócz standardowego skimmera, posiada także „dolny odkurzacz”, który specjalnymi dyszami ssącymi zbiera wszelkie zanieczyszczenia z dna basenu.  

Dolny odkurzacz skutecznie eliminuje cięższe zanieczyszczenia mechaniczne opadające na dno basenu (piasek, ziemia, martwy naskórek). Dzięki tym rozwiązaniom woda jest krystalicznie czysta przez bardzo długi czas, a użytkownik basenu ma możliwość oszczędzenia czasu poświęcanego na dbanie o czystość na jego dnie. Co ciekawe, 100% wody znajdującej się w basenie przechodzi przez filtr w ciągu 15 minut.

Klimatyzacja i wyposażenie dodatkowe

Równie kluczowe dla budowy basenu domowego, jest opracowanie systemu klimatyzacji, umożliwiającego sprawną wymianę powietrza, utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury we wnętrzu. Zwykle przyjmuje się, iż ta ostatnia winna być nieco wyższa niż temperatura wody i oscylować w okolicach 28-30°C. Optymalna wilgotność powietrza wynosi natomiast 55-60%.

Poza obowiązkowym wyposażeniem basenu, niemniej istotną rolę odgrywają dodatki. Odpowiednio dobrane, nie tylko zwiększą komfort Twojego wypoczynku, ale i mogą mieć istotne walory zdrowotne. Taką rolę spełniają m.in. baseny z przeciwprądem - stworzone specjalnie do pływania w warunkach domowych, ale także ułatwiające ćwiczenia czy zastępujące termalne źródła energii. 

Stworzenie profesjonalnej strefy relaksu w Twoim domu jest łatwiejsze niż się wydaje - domowy basen to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą żyć bez wodnych aktywności. 

Anna Laskowska
www.hydropool.pl
Fot. Hydropool

Zdaniem naszych Czytelników

26 Apr 2022, 15:42

Dnia 25.04.2022 o 15:27, Gość Afisz napisał: Za zelbeton z góry skreślam ten artykuł Zaproponuj coś w zamian.

Gość Afisz

25 Apr 2022, 15:27

Za zelbeton z góry skreślam ten artykuł

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!