Oswoić powietrze
Powietrze jest najważniejsze dla naszego zdrowia. Świeże i czyste pobudzi nas do życia, a odpowiednio ochłodzone uczyni upały znośniejszymi. Choć niewidoczne, może tak wiele! Na czym polega działanie wentylacji? Wentylacja, czyli wymiana powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Przede wszystkim doprowadza tlen niezbędny do oddychania oraz usuwa dwutlenek węgla,...

Powietrze jest najważniejsze dla naszego zdrowia. Świeże i czyste pobudzi nas do życia, a odpowiednio ochłodzone uczyni upały znośniejszymi. Choć niewidoczne, może tak wiele!

Na czym polega działanie wentylacji?

Wentylacja, czyli wymiana powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Przede wszystkim doprowadza tlen niezbędny do oddychania oraz usuwa dwutlenek węgla, umożliwia również usuwanie nadmiaru wilgoci zawartej w powietrzu. Dzięki wentylacji usuwane są również przykre zapachy, substancje chemiczne emitowane przez wyposażenie domu, dym papierosowy. Umożliwia ona również bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych czy też różnego rodzaju palenisk (kominków, kuchenek, kotłów), gdyż w razie ulatniania się gazu zostanie on odprowadzony na zewnątrz, a w razie nieprawidłowego spalania paliw, trujący tlenek węgla nie osiągnie niebezpiecznego dla zdrowia stężenia.

Ile powietrza świeżego należy dostarczyć do domu?

Intensywność wentylacji w domach jednorodzinnych nie jest ściśle określona, a i w praktyce ilość wymienianego powietrza może być bardzo różna, zależnie m.in. od liczby osób przypadających na powierzchnię użytkową, czasu pobytu w domu, częstotliwości gotowania czy też prania. Dość często przyjmowana wartość intensywności wentylacji na poziomie 20 m3/h przypadająca na każdą osobę w domu jednorodzinnym nie jest właściwa, gdyż różne pomieszczenia wymagają innej intensywności wentylacji, a w czasie nieobecności domowników może być ona znacznie zmniejszona. Do określenia wydajności urządzeń wentylacyjnych, jak też i określenia strat cieplnych związanych z wentylacją, można przyjmować przeciętną wymianę powietrza odpowiadającą 0,5-0,8 objętości powietrza w pomieszczeniach w ciągu godziny. I tak w pokoju o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m trzeba zapewnić wymianę na poziomie 25-40 m3/h. Natomiast do bieżącego sterowania intensywnością wentylacji najlepiej posłużyć się wilgotnościomierzem, który w sposób pośredni określa zanieczyszczenie powietrza. W sezonie grzewczym utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie nie wyższym niż 50-60% z dużym prawdopodobieństwem świadczy o prawidłowej wentylacji.

Co to jest syndrom chorego budynku i dlaczego coraz częściej się zdarza w naszych domach?

Syndrom „chorego budynku” lub „choroba budynkowa” to określenia różnych dolegliwości związanych z brakiem dostatecznej wentylacji. Występowały one szczególnie w biurowcach bez wydajnego systemu wymiany powietrza, a nieotwieralne okna nie pozwalały na zapewnienie wentylacji tą drogą. W domach jednorodzinnych tego rodzaju zjawiska zdarzają się sporadycznie i głównie w sytuacjach dużego zagęszczenia osób lub gdy w pomieszczeniach znajduje się dużo elementów wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje. Częstszym zagrożeniem jest natomiast znaczący wzrost wilgotności powietrza, co może prowadzić do zawilgocenia ścian i innych elementów budynku, a w efekcie rozwoju pleśni i grzybów.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Oswoić powietrze
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny