Szczęście mają ci, których działki znajdują się na
terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i… problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla wprawnego instalatora trudne,...
Szczęście mają ci, których działki znajdują się na
terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i… problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla wprawnego instalatora trudne, a lepsza znajomość tej dziedziny zaowocuje cichą, sprawną
i bezawaryjnie działającą kanalizacją!
Jakie formalności
są wymagane przy podłączaniu instalacji do sieci kanalizacyjnej?
Lokalną siecią kanalizacyjną zarządza najczęściej miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji. O możliwości przyłączenia się do sieci decydują warunki techniczne określone w dokumencie wydawanym na wniosek właściciela posesji. Wykonaniem przykanalika zajmuje się zakład wodociągowo-kanalizacyjny, a do właściciela należy wyprowadzenie podłączenia do budynku. Koszty przyłączenia ustalane są na podstawie lokalnych przepisów – mogą być określone ryczałtowo lub za metr bieżący przyłącza. Formalności związane z przyłączeniem załatwia z reguły wykonawca, zwłaszcza że przyłączenia robione są najczęściej zbiorowo dla wszystkich posesji wzdłuż budowanego kolektora ściekowego. Na odprowadzenie ścieków zawierana jest umowa z zakładem wod-kan., przy czym ich objętość ustala się na podstawie wodomierza zamontowanego na rurze doprowadzającej wodę do budynku.
Jak odprowadzać ścieki do sieci kanalizacyjnej rozdzielczej?
W systemie kanalizacji rozdzielczej ścieki opadowe odprowadzane są innym kolektorem niż ścieki bytowo-gospodarcze. Należy wtedy wykonać dwa niezależne podłączenia do sieci kanalizacyjnej – jeden odprowadzający wody opadowe z rynien, drugi do ścieków bytowo-gospodarczych.
Na jakim etapie budowy
powinno się wykonać podłączenia
do sieci kanalizacyjnej?
Wyprowadzenie rur kanalizacyjnych sprawia najwięcej kłopotów. Duża ich średnica (100-150 mm) oraz konieczność zachowania spadku min. 2% w kierunku odpływu, nie pozwalają na dowolne ich prowadzenie. Dlatego warto rozplanować wcześniej rozmieszczenie urządzeń sanitarnych tak, aby można było odprowadzić ścieki możliwie najkrótszą drogą. Odpływową rurę kanalizacyjną doprowadzamy zawsze w pobliże sedesu, w taki sposób, by na jej końcu można było dołączyć rury odpowietrzające lub podłączyć pion kanalizacyjny dla wyżej położonej kondygnacji. Niekiedy, w rozległych domach i przy znacznym oddaleniu od siebie łazienek i WC, konieczny będzie montaż 2-3 wyprowadzeń kanalizacyjnych, łączących się z główną rurą odpływową poza budynkiem.
Co zrobić ze ściekami, gdy nie ma sieci kanalizacyjnej?
W przypadku braku możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej ścieki trzeba odprowadzić do szczelnego zbiornika na nieczystości płynne zwanego popularnie szambem lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Wybór sposobu odprowadzenia ścieków zależy przede wszystkim od powierzchni działki oraz chłonności gruntu. Może on też być narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pod względem komfortu obsługi, jak i kosztów związanych z usuwaniem ścieków, korzystniejszym rozwiązaniem jest POŚ (przydomowa oczyszczalnia ścieków), ale nie wszędzie może być ona wykonana.