Wsparcie finansowe kompleksowej termomodernizacji budynku
Wsparcie finansowe kompleksowej termomodernizacji budynku
Planując kompleksową termomodernizację budynku warto pamiętać o możliwościach pozyskania wsparcia, którą można znaleźć w Programie TERMO, prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Efektami wykorzystania tych funduszy jest podniesienie efektywności energetycznej budynków, poprawa komfortu życia i pracy użytkowników oraz estetyki obiektów. W ramach Programu funkcjonują dobrze już znane źródła dofinansowania, ale też i całkiem nowe możliwości. Ważną zmianą od 2022 roku jest podwyższenie procentowe wsparcia finansowego i nowe opcje dla beneficjentów. O fundusze można się starać do 30 czerwca 2026 roku.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2023-07-24
Data aktualizacji: 2023-09-19
Co warto brać pod uwagę planując kompleksową termomodernizację?
Jednym z kluczowych przedsięwzięć przy podnoszeniu efektywności energetycznej budynku jest jego właściwa izolacja - ocieplenie lub docieplenie. W przypadku budynków wielorodzinnych i użytku publicznego, a takie są głównie dofinansowane z Programu TERMO, szczególnego znaczenia obok właściwości izolacji cieplnej nabiera niepalność izolacji, właściwości akustyczne, paroprzepuszczalność (szczególne zalety izolacji z wełny skalnej ROCKWOOL), bo one mają wpływ nie tylko na oszczędność zużywanej w budynku energii do jego ogrzania, ale także na bezpieczeństwo przeciwpożarowe użytkowników, ich komfort mieszkania czy pracy.
Wełna skalna ROCKWOOL ma wszechstronne zastosowanie w termomodernizacji budynku podczas: od ociepleń poddaszy, ścian działowych, ścian zewnętrznych, zarówno tych tynkowanych, jak i z elewacją wentylowaną, aż po dachy płaskie i izolacje techniczne.
W ramach Programu są też możliwości podwyższonego dofinansowania w przypadku zastosowania OZE. Wielu właścicieli i zarządców sięgnie po montaż instalacji PV. I w związku z ewentualnym zagrożeniem pożarami, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej izolacji dachu i jej niepalne właściwości, aby zadbać o bezpieczeństwo osób użytkujących budynek i tych z sąsiednich obiektów.
Wełna skalna FRONTROCK PLUS Rockwool
Jakie budynki mogą być zmodernizowane w Programie TERMO?
budynki mieszkalne
budynki zbiorowego zamieszkania
budynki użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych ale także lokalne sieci ciepłownicze i lokalne źródła ciepła.
Kto może składać wnioski o dofinansowanie?
wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
jednostki samorządu terytorialnego
towarzystwa budownictwa społecznego
społeczne inicjatywy mieszkaniowe
spółki prawa handlowego
osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych).
Beneficjenci mogą wnioskować o:
premię termomodernizacyjną z opcją grantu termomodernizacyjnego
premię remontową
premię MZG z opcją grantu MZG
grant OZE
premię kompensacyjną.
PREMIA TERMOMODERNIZACYJNA. To fundusze przeznaczone na spłatę części kredytu na inwestycję, zaciągniętego w banku, który ma podpisane porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Premia wynosi: 26 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, 31 proc. kosztów, jeśli z termomodernizacją jest montaż OZE, 31 proc. kosztów termomodernizacji, jeśli zastosowane jest OZE i jeśli inwestor dostał grant OZE oraz dodatkowe 50 proc. kosztów dla termomodernizacji budynków z "wielkiej płyty".
Prawidłowe ocieplenie budynku może przynieść nawet 70 proc. oszczędności energii zużywanej do ogrzewania budynku!
GRANT TERMOMODERNIZACYJNY. To okazja na zwiększenie premii o dodatkowe 10 proc. kosztów netto inwestycji i te fundusze są na spłatę części kredytu. Warunek? Budynek po modernizacji spełniać ma standardy nowego budynku.
PREMIA REMONTOWA. Dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, które są użytkowane 40 lub 20 lat przed dniem złożenia wniosku. Wysokość premii - 25 proc. kosztów.
Prostym, szybkim rozwiązaniem dla inwestora jest zastosowanie podczas termomodernizacji nadmuchowej wełny skalnej ROCKWOOL.
PREMIA MZG Z OPCJĄ GRANTU. To fundusze dla właścicieli lub zarządców budynków mieszkalnych, które są w zasobach mieszkaniowych gmin oraz tych w obszarze z obowiązującą "uchwałą antysmogową". Premia wynosi 50 proc. kosztów przedsięwzięcia i rośnie do 60 proc., gdy budynek jest zabytkowy, lub wpisany do gminnego programu rewitalizacji. Przysługuje dodatkowe 30 proc. w przypadku zastosowania OZE, przyłącza do scentralizowanego źródła ciepła, zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne. Grant jest przeznaczony na refinansowanie kosztów.
GRANT OZE. Dofinansowanie dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montażu, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii. Grant jest na refinansowanie kosztów inwestycji. Grant wynosi 50 proc. kosztów netto przedsięwzięcia OZE.
PREMIA KOMPENSACYJNA. Fundusze dla osoby fizycznej, która jest właścicielem: budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym, części budynku mieszkalnego i która była właścicielem tego budynku lub jego części. Są dokładne wytyczne dotyczące terminów nabycia tych praw. Premia jest przeznaczona na refinansowanie kosztów inwestycji lub spłatę kredytu z premią remontową. Jej wysokość zależy od wyliczeń związanych z powierzchnią użytkową.