Farba termoizolacyjna - właściwości, zastosowanie i badania naukowe
Farba termoizolacyjna - właściwości, zastosowanie i badania naukowe
Coraz więcej słyszy się o farbie termoizolacyjnej. Co to właściwie jest? Jakie ma właściwości, kiedy warto ją stosować i co o tym wszystkim mówią naukowcy. Zapraszamy do artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2022-11-07
Data aktualizacji: 2023-02-10
Farby termoizolacyjne GoThermⓇ działają, ponieważ w ich składzie znajdują się mikrosfery szklane. Są to mikroskopijne bańki, które mają niezwykłe właściwości. Są lekkie, wytrzymałe i jak się okazuje - pomagają izolować ciepło. W jaki sposób? W mikrosferach panuje ciśnienie zbliżone do tego w próżni, a to zwiększa opór cieplny. Jeszcze jedną istotną cechą mikrosfer szklanych jest ich zdolność do odbijania promieniowania.
5 zastosowań farby termoizolacyjnej, o których warto wiedzieć
Chociaż farba termoizolacyjna nie należy do metod pierwszego wyboru przy ocieplaniu ścian, to jednak są pewne okoliczności, kiedy zdecydowanie warto ją wypróbować.
Docieplenie budynków
Jeśli chcemy docieplić budynek, ale niekoniecznie wykonywać duży remont, warto rozważyć zastosowanie powłoki termoizolacyjnej. 1 mm farby GoThermⓇ to, w zależności od metod pomiaru, odpowiednik 2,5-10 cm styropianu. A to już coś! Szczególnie, że powłoka nie traci swoich właściwości i póki jest na ścianie - chroni. Warto tu jeszcze wspomnieć, że jest ona w stanie odbijać nawet 90% promieniowania słonecznego przez co, dzięki farbie poprawi się komfort termiczny w budynku również latem.
Elewacje pokryte farbą termoizolacyjną GoTherm®
Budynki zabytkowe
Termopowłoka jest szczególnie polecana do stosowania w budynkach zabytkowych. Często konserwator nie pozwala na zastosowanie styropianu do ocieplania, bo mogłoby to zaburzyć historyczny charakter budowli. Aby jednak zaoszczędzić na ogrzewaniu idealnym rozwiązaniem będzie właśnie farba termoizolacyjna.
Na grzyby i pleśń
GoThermⓇ pomaga walczyć z grzybem i pleśnią na ścianach i robi to na dwóch frontach. Po pierwsze na pomalowanych fragmentach nie dopuszczają do powstawania tzw. mostków termicznych - głównej przyczyny wytrącania wilgoci, a więc i wykwitów na ścianach. Po drugie same w sobie mają właściwości antygrzybiczne i antypleśniowe.
Drobne prace izolacyjne
Termopowłokę można stosować wewnątrz budynku, to z kolei daje nam dodatkowe możliwości. Można na przykład pomalować miejsca, w których widzimy, że dochodzi do skroplenia wody na ścianach. Ta pojawia się na nich na skutek dużej różnicy temperatury (na zewnątrz i wewnątrz budynku). Farba jest w stanie zmniejszyć tę różnicę. Innym pomysłem na drobne prace z powłoką ocieplającą jest pomalowanie ściany za kaloryferem. Jest to zamiennik tzw. ekranów zagrzejnikowych. Mają one na celu odbijanie ciepła w kierunku pomieszczenia, które w innym wypadku przyjęłaby ścian. Ten sam rezultat można osiągnąć za pomocą farby termoizolacyjnej, a w dodatku będzie wyglądać estetycznie.
Izolacja rur
Tę właściwość termofarby wykorzystuję się przede wszystkim w przemyśle, gdzie zabezpiecza się przed poparzeniem rury z gorącymi mediami (np. wodą, gazami itp.). Nie ma natomiast przeciwskazań aby taki sam zabieg wykonać na instalacjach znajdującej się np. w piwnicy.
Zestaw farb termoizolacyjnych GoTherm®
Badania naukowe
Jak się okazuje, tematem farb z mikrosferami zajęli się również naukowcy na całym świecie. Jeden z eksperymentów przeprowadzono w Japonii. Jak wyglądało to badania? Po pierwsze wybudowano dwa domy, które zostały wyposażone w liczne czujniki. Następnie jeden z nich został pomalowany zwykłą farbą, a drugi - powłoką termoizolacyjną. Pomiary były prowadzone przez dwa lata. Okazało się, że w domu, który został potraktowany termofarbą, temperatura rozkładała się w sposób równomierny. A to sprawia, że komfort termiczny zachowywany jest dłużej, a więc później zachodzi konieczność włączenia kaloryfera, a to z kolei prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. W domu pomalowanym standardową farbą, cieplej szybciej unosiło się do góry i przez co szybciej też uciekało.
Podsumowanie
Farba termoizolacyjna jest prosta w użyciu, a obecnie bardzo łatwo ją dostać za pośrednictwem Internetu. Chociaż wciąż pojawiają się sceptycy, którzy uważają, że powłoka to tylko chwyt marketingowy - nowe badania i przede wszystkim opinie użytkowników zdecydowanie bardziej sprzyjają farbom termoizolacyjnym. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę z tego, w jakich zadaniach powłoka ta sprawdzi się najlepiej.
Komentarz dodany przez NieWiemAleSięWypowiem: Brakuje na początku informacji "materiał sponsorowany". Po prostu skopiowaliście opis tej farby ze strony producenta. To nie jest artykuł