Prawidłowa izolacja domu energooszczędnego

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Prawidłowa izolacja domu energooszczędnego

Nowo wznoszone budynki, z prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną termoizolacją ze styropianu, często można obecnie klasyfikować jako budynki energooszczędne. Sprzyja temu między innymi coraz większa świadomość użytkowników w zakresie korzyści finansowych z inwestowania w wysokiej jakości ocieplenie wszystkich przegród budynku.

aktualizacja: 2022-01-24 10:05:10

Istotną rolę odgrywają tu również wymagania przepisów, zawartych w tzw. warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od 2014 roku obniżany jest sukcesywnie minimalny poziom współczynnika przenikania ciepła, który wynosi obecnie 0,20 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych i 0,15 W/(m2·K) dla dachów.

Niezbędny komfort cieplny i wynikające z tego korzyści finansowe można uzyskać także w przypadku budynków istniejących. W tym celu należy poddać je termomodernizacji, ocieplając lub docieplając wszystkie przegrody budynku, tj. ściany zewnętrzne, dach lub stropodach oraz w miarę możliwości ściany fundamentowe.

Przyspieszeniu decyzji o termomodernizacji sprzyja obecnie rządowy projekt "Czyste powietrze", którego podstawą jest wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe. Jednak aby wymiana pieca była optymalna i przyniosła wymierne korzyści, niezbędne jest wykonanie termomodernizacji budynku, pozwalającej zastosować tańszy piec, o mniejszej mocy.

Co zawiera projekt termoizolacji budynku?

Profesjonalny projekt termoizolacji budynku nowego, sporządzony w oparciu o wymagania warunków technicznych, oraz budynku istniejącego, w oparciu o audyt energetyczny, powinien zawierać szczegóły dotyczące wykonania ocieplenia oraz niezbędny opis właściwości płyt styropianowych przyjętych w projektowaniu, co stanowi warunek konieczny do wykonania prawidłowej termoizolacji domu energooszczędnego.

Najbezpieczniej jest stosować kompletne systemy ocieplenia, posiadające Oceny Techniczne (zwane dawniej Aprobatami Technicznymi). W Ocenach tych wskazane są minimalne parametry płyt styropianowych, pozwalające osiągnąć deklarowane przez systemodawcę cechy systemu ocieplenia, stanowiącego odrębny wyrób budowlany. Użycie kompletnego systemu daje gwarancję bezpieczeństwa pożarowego z uwagi na posiadaną klasyfikację nierozprzestrzeniania ognia (NRO).

Najpopularniejszymi płytami styropianowymi, stosowanymi do termoizolacji ścian domów energooszczędnych, spełniającymi wymagania większości Ocen i Aprobat Technicznych, są płyty o następujących, najistotniejszych, właściwościach:

  • współczynniku przewodzenia ciepła (tzw. lambdzie) o wartości 0,040 i 0,038 W/m·K, w przypadku tradycyjnych płyt białych oraz 0,031 i 0,033 W/m·K, w przypadku płyt grafitowych,
  • wytrzymałości na rozciąganie (TR) o wartości 100 kPa.

Właściwości takie mają płyty styropianowe, produkowane przez Fabrykę Styropianu ARBET, o następujących nazwach handlowych: fasada EXPERT, fasada FS15, fasada GRAFIT oraz fasada EKO GRAFIT.

Należy pamiętać, że efektywna termomodernizacja budynków przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne w postaci niższego zużycia energii, ale także korzyści środowiskowe, związane z niższą emisją dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia pozostaje fakt zwiększonego komfortu życia, zarówno pod względem estetycznym, powodowanym odnowieniem wyglądu budynku, jak i zdrowotnym, związanym z poprawą stanu zdrowia mieszkańców budynków niedogrzanych.

Logo Arbet

Biura handlowe i zakłady produkcyjne F.S. ARBET

Biuro Handlowe Koszalin
ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin

Biuro Handlowe Golub-Dobrzyń
ul. PTTK 56
87-400 Golub Dobrzyń

Biuro Handlowe Gostyń
Czachorowo 57
63-800 Gostyń

Biuro Handlowe Jasło
ul. Mickiewicza 108
38-200 Jasło

Biuro Handlowe Przodkowo
83-304, Kawle Dolne 143

www.arbet.pl

Firma powiązana:
Arbet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji