Właściwe zastosowanie wełny i styropianu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Właściwe zastosowanie wełny i styropianu

Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale różnią się wieloma innymi cechami. Styropian jest np. bardzo lekki i sztywny, wełna zaś cięższa ale za to bardziej elastyczna. Dlatego właśnie dokonując wyboru trzeba pamiętać, gdzie i jak mają być ułożone.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA


Wełna idzie tam gdzie stelaż, styropian trudno szczelnie ułożyć między deskami, wełnę bez problemu. Styropian „zanika” w kontakcie z większością impregnatów do drewna. Ponieważ większość dachów to drewniany stelaż – stąd wełna.

 

Ale są płyty zbrojonego styropianu, czy konstrukcje „blacha – styropian – blacha”, z których się robi świetne izolacje „od góry”.

 


W wielu sytuacjach istotne jest to, że styropian jest znacznie mniej niż wełna podatny na zawilgocenie. Pozostawienie ocieplonej wełną ściany bez tynku może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do jej trwałego zawilgocenia, podczas gdy styropianowi nie wyrządzi szkody. Dobrym przykładem są też ściany fundamentowe i piwniczne oraz podłogi na gruncie – tam gdzie ryzyko zawilgocenia jest duże styropian zdecydowanie dominuje.

Zastanawiam się czy wełna mineralna w ogóle nadaje się do ocieplania fundamentów, albo do podłóg? Ciekaw jestem, czy ktoś z was się na to zdecydował? Czy wełna ma szansę pozostać sucha, w miejscach gdzie zawsze może pojawić się wilgoć lub nawet woda? A w tym roku poziom wód gruntowych, przynajmniej w mojej okolicy, jest tak wysoki, że ludzie od ponad pół roku mają wodę w piwnicach, w miejscach gdzie jej nigdy nie było, bo grunt suchy, piaszczysty i przepuszczalny.

 


Oczywiście każdy materiał ma przewidziany pewien ograniczony obszar zastosowań, w których jest dobry. Jednak zdarza się nawet, że osoby zawodowo związane z budownictwem wypisują na ten temat bzdury. Oto jaką odpowiedź dostał internauta, pytający dlaczego u niego na poddaszu izolowanym dość miękką wełną z rolki robi się latem tak gorąco.

Elastyczna wełna świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu dachu pomiędzy krokwiami W miejscach narażonych na wilgoć zdecydowanie lepszym wyborem będzie styropian lub nawet jeszcze mniej nasiąkliwy polistyren ekstrudowany
a) fot. Ursa b) fot. Austrotherm
Rodzaj izolacji trzeba dopasować do miejsca ułożenia: (a) elastyczna wełna świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu dachu pomiędzy krokwiami; (b) w miejscach narażonych na wilgoć zdecydowanie lepszym wyborem będzie styropian lub nawet jeszcze mniej nasiąkliwy polistyren ekstrudowany

Ta wełna nie służy do izolacji tylko do wypełniania lub wyrównywania mostków termicznych po położeniu wełny twardej i tyle. Na poddaszu to powinna być wełna taka sama jak kładzie się na podłogi, ewentualnie troszkę słabsza a grubość obliczeniowa to w zależności od pokrycia połaci dachu i regionu 25–40 cm. To zapewni prawidłową izolację. Najpierw układa się między krokwiami ok. 15 cm, później jeszcze po ok. 15 cm po całości i dopiero na to koniecznie paroizolacja – taka srebrna folia (…)

 

Takie z życia wzięte: leciałem dziś osobiście na reklamacje klimy na poddaszu że nie chłodzi, a okazało się, że podobnie jak twój dach jest zaizolowany tym badziewiem. Płyty okazały się gorące a na dachu była blachodachówka i deskowanie. Dwa dni słoneczne pokazały co się dzieje z tymi współczynnikami nagryzmolonymi na tych wełnach.

 


Na szczęście, przynajmniej czasem, ktoś zareaguje:

 

Co za herezje! Od kiedy to ocieplenie dachu stromego wykonuje się z wełny twardej? Wełna twarda jest izolacja termiczną dachów płaskich i stropów kondygnacyjnych. Użyta przez autora zapytania wełna URSA DF 40 jest dobrą wełną na ten rodzaj docieplenia.

 


Droższą wełnę twardą w postaci płyt stosuje się tam, gdzie jest ona narażona na obciążenia, tak jak w podłogach. W innych sytuacjach nie jest konieczna, choć wykonawcy bardzo chętnie polecają ją inwestorom, bo układa się ją łatwiej.

 

Poddasza często są przegrzane nie dlatego, że zastosowano niewłaściwą wełnę, ale dlatego, że zastosowano jej za mało, a okna nie są zacienione. Dotyczy to szczególnie okien dachowych, przez które latem dociera do wnętrz znacznie więcej słońca (i ciepła) niż przez okna fasadowe o takiej samej powierzchni.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Pluto

14 Lut 2013, 09:37

archimago: Ta przestrzeń przy deskowanym dachy między deskami a wełną ma służyć do wentylowania desek po to by deski nie spleśniały itp. a odprowadzenie gorącego powietrza to może przy okazji.

time image

Gość archimago

24 Paź 2011, 21:23

W dachu pomiędzy pokryciem a izolacją termiczną, konieczne jest po prostu wykonanie przestrzeni wentylującej z dopływem i odprowadzeniem nagrzanego powietrza. jak się tego nie zrobi, to nagrzane pokrycie (czasem i do 70 stopni ), nagrzeje wszelkie izolacje i co za tym idzie pomieszczenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!