Rolety zewnętrzne - lepiej mieć automatykę, niż atestowany pancerz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety zewnętrzne - lepiej mieć automatykę, niż atestowany pancerz

Chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu... - mówi Irek, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety zewnętrzne użytkuje od 18 lat.

aktualizacja: 2017-08-02 11:41:35

Dom: powierzchnia 179 m2, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego.

 

Rolety:

 • Naokienne, wykonane ze wzmocnionego aluminium, kolor biały. 
 • Prowadnice – wzmocnione, o szer. 6 cm. 
 • Skrzynki – w kształcie ściętego kwadratu. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, od czoła skrzynki. 
 • Lokalizacja – w całym domu. 
 • Liczba – 4 duże na drzwiach tarasowych, 11 mniejszych na oknach. 
 • Gwarancja – 5 lat.

Sterowanie: ręczne; przy oknach zwijacze uchylne z linką, przy drzwiach tarasowych – nawijarki z linką i korbką.

 

Montaż: producent okien skierował mnie do wytwórcy rolet zewnętrznych i potem, na etapie zamykania stanu surowego, jego pracownicy zamontowali razem okna, a nad nimi rolety. Montaż odbył się sprawnie i nie miało znaczenia, że budynek jest szkieletowy.

 

Ponieważ zależało mi na dobrej termoizolacji skrzynek od strony wnętrz i żeby pancerz znalazł się jak najbliżej szyb okiennych, skrzynki naokienne zostały odwrócone – rewizja znajduje się na zewnątrz, a standardowo skierowana jest do wnętrz. Cztery lata temu dobudowaliśmy ogród zimowy, w którym też są rolety naokienne.

Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany
Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany

Decyzja: kiedy 18 lat temu budowałem dom, chciałem mieć w oknach rolety zewnętrzne, żeby zabezpieczać go na okres wyjazdów. Dlatego kupiłem, u doświadczonego producenta, droższe i solidniejsze przesłony z atestem na włamanie, składane w Polsce z markowych niemieckich podzespołów. Objechałem zakłady kilku producentów i wybrałem ten z najlepszą linią produkcyjną.

 

Od początku nie planowaliśmy z żoną zawieszania w oknach zasłon, więc przerzuciliśmy to zadanie na rolety zewnętrzne, podobnie jak ochronę przed nadmiarem słońca i gorąca, ponieważ większość okien jest zwrócona na południe. W zimie natomiast liczyliśmy na dodatkową termoizolację okien.

 

Aby wnętrza z opuszczonymi roletami nie wyglądały smutno, wybraliśmy okna i rolety w białym kolorze. Ponieważ zainwestowaliśmy w drogie rolety antywłamaniowe – żeby trochę obniżyć koszty, zamówiliśmy do nich napędy ręczne i tylko tego obecnie żałujemy.

Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką
Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z rolet i w kolejnym domu znowu byśmy je założyli, z tą jednak różnicą, że obecnie bezwzględnie miałyby napęd elektryczny i sterowanie radiowe. Ręczna obsługa tak wielu rolet nie zadała egzaminu w praktyce. Rolety najczęściej zapuszczamy podczas mrozów lub upałów, ponieważ są wtedy rzeczywiście przydatne, natomiast z powodu uciążliwej obsługi nie korzystamy z nich przez pozostałą część roku, bo przed przechodniami i sąsiadami zasłania nas już roślinność w ogrodzie.

   

  Opłacało się zainwestować w markowy produkt. Przez 18 lat skrzynki, pancerze i prowadnice działają bezawaryjnie. Po ośmiu latach wymiany wymagały jedynie linki w zwijaczach, ponieważ dawniej ich oplot produkowano z tworzyw naturalnych. Nowe linki składają się z trwałych tworzyw sztucznych, które nie wycierają się tak szybko. Linki kupiłem u pobliskiego producenta rolet i samodzielnie wymieniłem, bo nie jest to trudne. Kiedy 4 lata temu dobudowaliśmy oranżerię, znowu z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych zastosowaliśmy rolety z ręcznym napędem.

   

  Rada jest taka – chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu. Dla włamywaczy budynek z zapuszczonymi wszystkimi roletami to znak, że nie ma w nim gospodarzy. Dlatego nigdy nie robimy tego w dzień.

Rolety zewnętrzne - koszty rolet i montażu:

 • 27 000 zł, 
 • dodanie rolet na dobudowanym ogrodzie zimowym 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny