Słup w środku garażu przesądził o wyborze bramy garażowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Słup w środku garażu przesądził o wyborze bramy garażowej

Wjazd do garażu zrobiliśmy tak szeroki, na ile pozwalała największa dostępna w sprzedaży brama u wybranego producenta. Zależało nam na tym, bo na środku garażu stoi słup podpierający piętro - mówią Kasia i Jakub, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy górną segmentową bramę garażową użytkują od 2005 r.

Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 36 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Segmentowa, górna; wymiary 5000 × 2200 mm; wykonana z przetłaczanej blachy ocynkowanej, wykończonej białym laminatem z fakturą drewna; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm. 
  • Wyposażenie dodatkowe - pochwyty, ręczny rygiel z zamkiem na klucz. 
  • Napęd - z pasem kewlarowym, siła uciągu 900 N, system wykrywania przeszkody, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. 
  • Sterowanie - 3 piloty.
Brama segmentowa z laminatem o fakturze drewna ma wygodną szerokość 5 m
Brama segmentowa z laminatem o fakturze drewna ma wygodną szerokość 5 m.

Decyzja: wjazd do garażu zrobiliśmy tak szeroki, na ile pozwalała największa dostępna w sprzedaży brama u wybranego producenta. Zależało nam na tym, bo na środku garażu stoi słup podpierający piętro. Garaż jest duży, lecz słup wyznacza 2 wąskie miejsca postojowe. Zastanawialiśmy się nad zamontowaniem dwóch bram, ale ostatecznie woleliśmy na wjeździe jedną segmentową bramę, otwieraną do góry. Z nią manewrowanie autami jest łatwiejsze i bryła domu nie zmieniła zaprojektowanego wyglądu.

Napęd dodaliśmy po kilku miesiącach, dlatego do ręcznego zamykania bramy zamówiliśmy zamek z kluczem oraz pochwyt. Nawet teraz się przydają. Kupiliśmy wrota z grubą warstwą pianki PU i dobrymi uszczelkami.

Napęd i linka do ręcznej obsługi bramy.
Napęd i linka do ręcznej obsługi bramy.
Przed dłuższym wyjazdem z domu wrota rygluje się dodatkowo ręcznym ryglem i zamyka zamek na klucz
Przed dłuższym wyjazdem z domu wrota rygluje się dodatkowo ręcznym ryglem i zamyka zamek na klucz.

Słup w środku garażu - rady i przestrogi:

  • Kasia: wybierając projekt gotowy, nie bardzo się przejęłam słupem w centrum garażu. Dopiero podczas wykańczania zorientowałam się, że może sprawiać kłopot przy parkowaniu. I tak rzeczywiście jest. Zdarzyło mi się przytrzeć o niego lusterko. Niemożliwy jest wjazd tyłem, bo nie otworzą się drzwi aut. Słup to poważna zawalidroga. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby otwór wjazdowy był węższy. Brama maksymalnie szeroka jest bardzo pomocna, bo ułatwia manewrowanie samochodem.

  • Jakub: jeśli chodzi o izolację termiczną, wrota są ciepłe i szczelne. Poruszają się płynnie i równo. Uszczelki nie sparciały, nie przymarzają do ścian i posadzki. Progowa trochę się rozciągnęła i myszy zaczęły wchodzić do garażu, więc sam ją lekko naciągnąłem. Biały laminat nie zniszczył się i nie zżółkł. Po zimie myję go szczotką i wodą z szamponem samochodowym, spłukuję myjką ciśnieniową. Przez 12 lat użytkowania tylko raz serwisant musiał ponownie wyregulować napęd i pracę wrót, bo trochę się rozregulowały, wymienił rolkę i łożysko, nasmarował elementy jezdne. Sam tego nie robię.

Koszty zakupu bramy garażowej z napędem:

  • brama z montażem 5000 zł; 
  • napęd z montażem 1250 zł; 
  • serwis 200 zł + koszt nowej rolki i łożyska.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Choć w otworze wjazdowym nie ma słupa, murowana podpora w środku garażu ściśle wyznacza miejsca postojowe.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Max

14 Wrz 2017, 12:25

Ludzie zwykle kupują projekt, bo im się elewacja podobała :P Szkoda, że nie podajecie nazwy projektu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje