Na posadzkę w garażu stosować należy wyroby antypoślizgowe, o klasie ścieralności III-V, nasiąkliwości maks. 3%, wytrzymałości na zginanie minimum 25 MPa i twardości 5-6 w skali Mohsa.
Podłoże pod płytki w garażu musi być równie starannie przygotowane, jak pod inne powłoki wykończeniowe - czyli stabilne (bez odprysków), czyste i zagruntowane. Ponadto konieczny jest odpowiedni spadek (ok. 3%) w kierunku odpływu lub bramy - jego brak spowoduje powstawianie kałuż, a po pewnym czasie penetrację wody w głąb posadzki i odspajanie okładziny.
Pamiętajmy, że większe nierówności jastrychu trzeba wypełnić zaprawami naprawczymi - nigdy nie należy ich niwelować klejami do gresu!
Wszystkie wyroby przeznaczone do ułożenia posadzki ceramicznej w garażu, tak samo jak w przypadku tarasów, powinny być produktami elastycznymi i mrozoodpornymi - najlepiej używać kompletu materiałów od jednego producenta.
Gres w garażu najczęściej układa się metodą podwójnego smarowania, co oznacza, że zaprawa klejowa musi pokrywać zarówno powierzchnię posadzki, jak i cały spód płytki. Następnie dociska się ją do podłoża, z zachowaniem właściwych spoin - ich szerokość zależy od wielkości płytek - im większa płytka, tym szersza fuga. Często wartość ta określana jest na opakowaniu fugi, np. do płytek o wymiarach 33 x 33 cm odpowiednia będzie spoina o szer. 6 mm i warstwa zaprawy klejowej grubości 5 mm.
Redaktor: Monika Dąbrowska