Brama typowa - idealne rozwiązanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama typowa - idealne rozwiązanie
O bramie garażowej warto pomyśleć na etapie projektowania. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.

Brama typowa - idealne rozwiązanie
 (fot. Krispol)
Najwięcej bram produkuje się w standardowych wymiarach. Ale że nie każdy producent za standard uważa to samo, zawsze warto zapytać, jakie wymiary ma w ofercie. Typowa długość bramy to 250 cm, ale wysokość może być różna: od 210 do 220 cm.

 

W sprzedaży są co prawda takie rodzaje bram segmentowych, które mają regulowaną wysokość: aby można je było dopasować do otworu w górnej części mają specjalną przesłonę, regulowaną w zakresie od 1 do 10 cm, ale to nie zawsze wystarcza do jej dopasowania. Dlatego, jeśli to możliwe, warto najpierw wybrać model bramy spośród typowych i potem otwór garażu dopasować właśnie do tego modelu.

 

Oczywiście, bramę do istniejącego garażu, którego otwór nie ma standardowych wymiarów, trzeba zamówić na wymiar, co będzie 20–50% droższe. Czasem tańsze i mniej kłopotliwe może się okazać zmniejszenie otworu.

Wybór bramy zależnie od wymiarów garażu

Oprócz wysokości H i szerokości B 1 otworu wjazdowego trzeba zmierzyć, jaka jest odległość od spodu nadproża do spodu stropu nad garażem – N. Jeśli wybierze się bramę uchylną montowaną w otworze, to odległość ta powinna mieć około 70 mm, jeśli bramę zamontuje się za otworem – 100 mm. Bramę segmentową można zastosować pod warunkiem, że pod sufitem garażu zmieszczą się jej sprężyny, a więc odległość N powinna wynosić:
  • 150 mm – jeśli są to sprężyny naciągowe;
  • 200 mm – jeśli brama ma sprężyny skrętne.
Brama rolowana wymaga jeszcze większej odległości N: powinna ona wynosić ok. 300 mm.

 

Jeśli brama ma być rozwierana, wysokość nadproża nie ma znaczenia.

 

Bramy uchylna i segmentowa górna wymagają dostatecznej ilości miejsca pod sufitem garażu, a konkretnie: odległość E i F powinna wynosić 15–22 cm. Jeśli w projekcie jest przewidziane oświetlenie górne, należy sprawdzić, czy nie będzie kolidowało z ruchami bramy.

 

Trzeba także zmierzyć odległość od bocznych krawędzi otworu a ścianami bocznymi – L i P. Zależnie od rodzaju bram odległość ta powinna wynosić:
  • 40–45 cm – do bramy segmentowej,
  • 7–11 cm – do rolowanej.
Bramy uchylna i rozwierana nie wymagają zachowania przestrzeni między ścianami bocznymi a krawędziami otworu. Jeśli bramę kupujemy w renomowanej firmie, pomiar wykona nam bezpłatnie jej przedstawiciel i na tej podstawie dobierze wymiary bramy.

 

Wymiary garażu

Jaki podjazd, taka brama

Jeśli miejsca jest mało, albo nie ma go w ogóle, lub gdy wjazd na posesję wymaga kilku manewrów, jest stromy albo nie jest w linii prostej, najlepiej wybrać bramy, których otwieranie i zamykanie nie wymaga miejsca przed garażem: rolowaną lub segmentową; tę ostatnią montuje się za otworem wjazdowym.

 

Jeśli podjazd jest na tyle długi, by dało się zaparkować 1 m od wjazdu do garażu, można wybrać bramę uchylną, ale jeśli jednak miejsca wystarczy tylko na otwarcie bramy, lepiej wybrać inny model, inaczej wjeżdżanie może okazać się kłopotliwe – zwłaszcza dla niewprawnych kierowców.

 

Jeśli długość podjazdu do bramy garażowej wynosi 8–10 m lub więcej, można zamontować bramę rozwieraną. Jej otwarte skrzydła, które mają przeciętnie 1–1,5 m szerokości, muszą się otwierać do wewnątrz działki. Jeśli zamknięcie bramy wymagałoby zostawienia samochodu na ulicy, lepiej nie kupować bramy rozwieralnej bez napędu, bo pozostawione auto tamowałoby ruch.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jestemZmiasta

19 Lip 2015, 10:16

jeszcze bym dopowiedział słowko o naprawde genialnej bramie bocznej segmentowej. ja mam akurat z powierzchnia decograin titan metalic. ale chce powiedziec nie tylko o estetycznym aspekcie, ale praktycznym rozwiazaniu, jakie ta brama stanowi wszedzie tam, gdzie nad wejściem nie ma miejsca ...

time image

Gość majekhh

17 Maj 2011, 10:36

super!pomoglo mi w doborze bramy!Dzieki!.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny