Oczywiście, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie koloru elewacji już na poziomie projektu domu. Wtedy o wyborze właściwej barwy decyduje architekt, który wskazuje odcień zgodny z całą kompozycją budynku. Problem pojawia się, gdy sami musimy zadbać o wygląd fasady. W takim wypadku, należy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, które znacznie ułatwią nam wybór.
Po pierwsze nie zapominajmy, że fasada naszego domu powinna współgrać i komponować się z otaczającym krajobrazem m.in. z kostką brukową, z ogrodzeniem czy małą architekturą w ogrodzie.
Po drugie, zwróćmy szczególną uwagę na elementy architektoniczne samej bryły np. kolor dachówki, stolarki okiennej oraz drzwiowej. Pamiętajmy, że głównym zadaniem koloru jest dopełnienie formy budynku i stworzenie harmonijnej całości. Badania pokazują, że Polacy są niezwykle przywiązani do białego koloru elewacji i to właśnie białą farbę kupujemy najchętniej.
Białe elewacje są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i na klasycznym budownictwie. Co więcej, biel stwarza wrażenie czystości i nowości. Drugim, najczęściej wybieranym kolorem elewacji są wszystkie odcienie żółtego. Wykorzystanie żółtego nadaje elewacji ciepły, rozświetlony charakter i wywołuje pozytywne emocje. Żółte elewacje znakomicie sprawdzają się w przypadku domów parterowych, gdyż ciepłe, słoneczne odcienie doskonale komponują się z wszelkimi brązami, charakterystycznymi dla dachówek oraz stolarki okiennej czy drzwiowej.
Wraz z pojawiającymi się nowymi trendami kolorystycznymi, w palecie barw elewacyjnych coraz częściej pojawiają się nowe, nieco awangardowe propozycje. Niewątpliwym przykładem, jest kolor czarny, który przy umiejętnym zastosowaniu, może okazać się znakomitym akcentem dodającym fasadzie prestiżu i nietuzinkowej elegancji. Dotychczas, kolor czarny był wyborem zupełnie niepopularnym, ze względu na fakt, że ciemne farby absorbowały znacznie większe ilości promieni słonecznych. Prowadziło to do nieodwracalnych zmian powłoce, a w efekcie końcowym do uszkodzeń elewacji. Dziś jednak, farby nowej generacji, wykorzystują nowoczesne spoiwa, dzięki czemu ich trwałość – nawet w przypadku ciemnych barw – jest znacznie większa. Mimo wszystko, eksperci odradzają użycia ciemnych barw na dużych powierzchniach i polecają fragmentaryczne zastosowanie.
Grzegorz Federowicz
Dyrektor ds. Rynku Klienta Indywidualnego Caparol Polska
fot. Caparol