Jak wybrać płytki ceglane na elewację?

Jak wybrać płytki ceglane na elewację?

Cegła to materiał, który dodaje elewacji charakteru i indywidualności. Różnorodność kolorów i tekstur pozwala na stworzenie unikatowych aranżacji, które harmonijnie komponują się z otoczeniem. Jak jednak właściwie wybrać płytkę cegłopodobną na elewację? Czym kierować się przy selekcji modelu, który spełni nasze oczekiwania? Sprawdźmy.

Kolory cegieł na ścianę

Zacznijmy od tego, że w przypadku elewacji zawsze należy wybrać płytki wykonane z betonu. Jest to materiał o niezwykłej trwałości, odporny na wodę, wilgoć, mróz i trudne warunki atmosferyczne. Kolejnym krokiem będzie decyzja, jakimi kryteriami będziemy się kierować w wyborze - czy ważniejszy jest dla nas format płytki, jej struktura, czy kolorystyka?

Dla wielu inwestorów niezwykle ważnym czynnikiem w wyborze cegły na elewację będzie właśnie barwa modelu. Niekończącą się popularnością cieszą się oczywiście produkty w kolorystyce czerwieni - jak STEGU Monsanto 1, Stones Chicago 1 czy STEGU Dallas 1. To najpopularniejsza odsłona cegiełek, odwołująca się wizualnie do tradycyjnego elementu murowego. Ze względu na klasyczny wygląd, czerwone cegły świetnie odnajdują się w różnych stylach wnętrzarskich - w industrialnych loftach, rustykalnych domkach, a nawet przestrzeniach w klimacie retro.

STEGU Dallas 1
Na zdjęciu: STEGU Dallas 1

W przypadku nowoczesnych brył częstym wyborem wśród inwestorów są również produkty w odcieniach szarości i grafitu, m.in. płytki z serii STEGU Boston i STEGU Dublin. Stonowane, zimne barwy wspaniale współgrają z geometryczną prostotą, a nawet architektoniczną ascetycznością tak popularnymi we współczesnym budownictwie.

STEGU Boston 5
Na zdjęciu: STEGU Boston 5

Różne formaty płytek ceglanych

Kolejnym istotnym kryterium wyboru cegiełki, szczególnie dla wykonawcy, jest ich konstrukcja.

Na rynku dostępne są płytki w trzech formatach:

  • płytki klasyczne - proste cegiełki do fugowania (np. STEGU Country, STEGU Cambridge),
  • płytki z fugą - cegły ze wbudowaną spoiną (np. STEGU Dallas, STEGU Boston)
  • płytki w panelu z fugą - płytka składająca się z kilku mniejszych cegiełek, zespolonych zintegrowaną fugą (np. Stones Chicago).

Różnice pomiędzy różnymi rodzajami płytek znajdziemy na poniższym zdjęciu:

(od lewej): STEGU Country 676, STEGU Monsanto 1 z fugą, Stones Chicago 1 w panelu z fugą
Na zdjęciu (od lewej): STEGU Country 676, STEGU Monsanto 1 z fugą, Stones Chicago 1 w panelu z fugą

Płytki "klasyczne" to typowe cegiełki, które wymagają fugowania. Końcowy efekt na powierzchni będzie uzależniony nie tylko od wybranego modelu i wariantu kolorystycznego, ale także dobranej fugi. Poniżej przykład różnicy wizualnej w wykończeniu dwóch ciemnych płytek cegłopodobnych - pomiędzy dwoma odcieniami STEGU Cambridge z jasną i ciemną fugą.

(od lewej): STEGU Cambridge 8 z ciemną fugą, STEGU Cambridge 16 z jasną fugą
Na zdjęciu (od lewej): STEGU Cambridge 8 z ciemną fugą, STEGU Cambridge 16 z jasną fugą

W przypadku płytek ze wbudowaną fugą należy pamiętać, że są to produkty niewymagające spoinowania. Wbudowana, betonowa "fuga" tworzy na powierzchni wizualny efekt tradycyjnej cegły, bez konieczności wypełniania przestrzeni zaprawą spoinującą. Jest to doskonały wybór dla inwestorów, dla których ogromną wartość ma krótszy czas montażu (a więc szybszy termin zakończenia prac) oraz prosta obróbka.

Większość płytek cegłopodobnych z gamy STEGU i Stones posiada komplementarne elementy narożne. Dedykowane narożniki zewnętrzne umożliwiają sprawny montaż płytki, tak istotny szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Wykorzystanie narożnika gwarantuje także zlicowane, estetyczne wykończenie, bez widocznych łączeń lub "zakładek".

Oryginalne formaty i kolory cegieł

Wspominaliśmy już o najpopularniejszych kolorach cegieł oraz ich formatach. A co możemy zaproponować inwestorowi, którzy szuka niestandardowych rozwiązań? Jedną z opcji są produkty inspirowane antyczną cegłą rzymską. Wspomniany już Dublin lub zbliżony formatem Bronx Red zachwycają długimi i wąskimi elementami. Konstrukcja panelu złożonego z drobniutkich cegiełek, w połączeniu z modną kolorystyką, wyróżnia się świetnym designem, stworzonym wprost dla współczesnego budownictwa.

STEGU Bronx Red
Na zdjęciu: STEGU Bronx Red

Popularność czerwieni i szarości na ceglanych elewacjach nie gaśnie - nie oznacza to jednak, że to inwestorzy nie mają innych opcji wyboru. Szukając właściwego modelu na swoją elewację, możemy wybierać także wśród bogatej rozmaitości odcieni i przebarwień z palety bieli, beżu, brązu, różu czy żółci. Poniżej kilka nieszablonowych propozycji na nietuzinkowe elewacje - od palety brązów (Chicago 2), przez beż (Cambridge 3) po białą cegłę z czerwonymi przebarwieniami (Country 680):

(od lewej): Stones Chicago 2, STEGU Cambridge 3, STEGU Country 680
Na zdjęciu (od lewej): Stones Chicago 2, STEGU Cambridge 3, STEGU Country 680

Płytki cegłopodobne a termoizolacja budynku

Poza kwestiami wizualnymi, ogromne znaczenie dla inwestorów ma także termoizolacja lub w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, termomodernizacja budynków. W 2023 roku STEGU wprowadziło na rynek kompletny system ociepleń STEGU Facade System, w skrócie SFS. System może być stosowany na inwestycjach z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej.

Badania SFS wykonane w niezależnym, akredytowanym laboratorium potwierdzają NRO (nierozprzestrzenianie ognia) oraz REI 120 (wysoką odporność w reakcji na ogień i nieodpadanie okładzin w czasie 120-minutowego pożaru). STEGU Facade System posiada stosowną, niezbędną dokumentację techniczną i jest gotowy do wykorzystania w inwestycjach jednorodzinnych oraz deweloperskich.

W skład systemu SFS wchodzą dedykowane produkty:

  • grunt SF Primer,
  • klej SF Elastic (do termoizolacji, siatki i okładzin),
  • warstwa zbrojona SF Fiber 160,
  • łącznik mechaniczny z metalowym trzpieniem SF Connect,
  • dowolna płytka betonowa z gamy STEGU - kamień elewacyjny, płytka cegłopodobna lub beton architektoniczny,
  • zaprawa spoinowa SF Joint (do stosowania w przypadku produktów wymagających fugowania),
  • impregnat SF Protect.

Podsumowując, wykorzystanie płytek cegłopodobnych na elewacji budynku to nie tylko kwestia estetyki, ale także trwałości i charakteru. Cegła dodaje niepowtarzalnego uroku oraz chroni ściany przed wpływem czynników atmosferycznych. Jej wszechstronne zastosowanie sprawia, że płytki cegłopodobne stanowią doskonałą alternatywę dla innych materiałów elewacyjnych.

Firma powiązana: Stegu

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz