Panele dachowe na rąbek - tradycyjny wzór w nowoczesnym stylu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Panele dachowe na rąbek - tradycyjny wzór w nowoczesnym stylu

Łączenie blachy na rąbek to jedna z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie, obecnie intensywnie rozwijana, aby zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów i wykonawców. Efektem są panele na rąbek, które doskonale łączą klasykę z nowoczesnością. Ponadto gwarantują długotrwałą i bezproblemową eksploatację dachu.

aktualizacja: 2021-02-01 05:35:27

Panele dachowe na rąbek zdobywają coraz więcej zwolenników, ponieważ doskonale łączą funkcjonalność z zaletami estetycznymi. Mogą być stosowane na wszystkich rodzajach dachów - zarówno na dachach płaskich, jedno- czy dwuspadowych, jak i mocno rozbudowanych.

Prosta forma paneli doskonale sprawdzi się jako przekrycie domów w różnych stylach - i tych dworkowych, i tych minimalistycznych. Dzięki nim możliwe są do zrealizowania nawet najbardziej wymyślne wizje architekta. To pokrycie blaszane dostarczane jest na plac budowy w formie stosunkowo niewielkich arkuszy, dzięki czemu ich montaż montaż jest szybki i łatwy. Ponadto takie pokrycie dachowe jest trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.

Panel dachowy na rąbek - zaawansowane technologicznie rozwiązanie

Panele dachowe na rąbek, podobnie jak blachodachówki, zbudowane są z ocynkowanego stalowego rdzenia pokrytego warstwą ochronną, która zapobiega przed niekorzystnym działaniem desktrukcyjnych czynników zewnętrznych m.in. wodą, śniegiem, niskimi i wysokimi temperaturami czy promieniowaniem UV.

Produkowane są na dowolną długość do 12 m, a szerokość w zależności od producenta waha się od 30 do 55 cm. Mają fabrycznie ukształtowane krawędzie w kształcie rąbka stojącego - rąbki pasują do siebie idealnie, łączy się je szybko i łatwo na zatrzask jednym dociśnięciem, dzięki czemu dekarze nie muszą zaginać blachy za pomocą specjalnych narzędzi lub urządzeń dekarskich.

 

 

Ułatwieniem są także gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, służące do montażu paneli do listwy startowej. Panele są na tyle sztywne, że pełne deskowanie nie jest konieczne. Pokrycie może być układane bezpośrednio na ruszcie z łat i kontrłat. Zamontowane w ten sposób profile blachy dachowej są stabilne, nie przesuwają się względem siebie ani względem płaszczyzny dachu.

Ponadczasowa elegancja blachy na rąbek

Producenci oferują swoje produkty w wielu wariantach. Na przykład panele dachowe na rąbek Blachy Pruszyński dostępne są w czterech rodzajach profilowania powierzchni: klasyczny (płaski), fala, nanofala i trapez.

Panele dachowe na rąbek Blachy Pruszyński dostępne są w czterech rodzajach profilowania powierzchni: klasyczny (płaski), fala, nanofala i trapez

 

To, na jakie się zdecydujemy zależy od oczekiwanego efektu. Jednak zawsze pokrycie będzie w eleganckie i niezwykle estetyczne - płaskie to stylowa, minimalistyczna klasyka, profilowane to wyrazisty, unikalny, ale umiarkowany wygląd. Przetłoczenia faliste mają również praktyczne uzasadnienie - służą wzmocnieniu długich arkuszy i minimalizują efekt falowania, pojawiający się czasami w skutek oddziaływania wysokiej temperatury.

Prosta forma paneli na rąbek sprawia, że dach nadaje bryle lekkości optycznej. Materiał ten wtapia się tło, pozwalając, aby na pierwszy plan wysunęły się inne elementy, które w zależności od zaplanowanego efektu podkreślą tradycyjny styl domu lub uwypuklą jego nowoczesny charakter. Panele dostępne są także w różnych kolorach, jednak nadal najczęściej wybierane są te w odcieniach grafitu. Barwa ta optymalnie współgra - śmiało można stwierdzić - ze wszystkimi materiałami elewacyjnymi, np. betonem architektonicznym, szkłem, stalą, drewnem i oczywiście tynkiem.

Panele dachowe na rąbek - ekonomiczna solidność

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obecnie produkowane pokrycia blaszane są solidne i trwałe - oczywiście pod warunkiem, że pochodzą od renomowanego producenta takiego jak Blachy Pruszyński. Za tą znaną oraz cenioną zarówno przez inwestorów, jak i wykonawców marką przemawiają najlepszej jakości surowce, rygorystyczne wymagania technologiczne, nowoczesne linie produkcyjne, a także doradztwo techniczne na każdym etapie budowy oraz podczas późniejszej eksploatacji domu.

Dodatkowo, łączenie paneli na zatrzask powoduje wyeliminowanie miejsc potencjalnych przecieków, a system dachowy jest szczelny, odporny na wiatr, deszcz i śnieg. Podkreślić należy także niewielki cieżar tego pokrycia dachowego, a także przystępną cenę. Producenci paneli oferują nie tylko materiał pokryciowy, ale również niezbędne akcesoria, np. listwy startowe, pasy podrynnowe i listwy podgąsiorowe, które odpowiednio dobrane współgrają z blachą ułożoną na połaciach dachu.

 

Firma Blachy Pruszyński ponadto ma w swojej szerokiej ofercie wsporniki do montażu paneli fotowoltaicznych, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bezpieczny, łatwy, szybki i - co ważne - nie ma konieczności wykonywania otworów w pokryciu dachowym.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

30 Sty 2021, 18:22

Świetny artykuł!

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje