Panele dachowe na rąbek zdobywają coraz więcej zwolenników, ponieważ doskonale łączą funkcjonalność z zaletami estetycznymi. Mogą być stosowane na wszystkich rodzajach dachów - zarówno na dachach płaskich, jedno- czy dwuspadowych, jak i mocno rozbudowanych.
Prosta forma paneli doskonale sprawdzi się jako przekrycie domów w różnych stylach - i tych dworkowych, i tych minimalistycznych. Dzięki nim możliwe są do zrealizowania nawet najbardziej wymyślne wizje architekta. To pokrycie blaszane dostarczane jest na plac budowy w formie stosunkowo niewielkich arkuszy, dzięki czemu ich montaż montaż jest szybki i łatwy. Ponadto takie pokrycie dachowe jest trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.
Panel dachowy na rąbek - zaawansowane technologicznie rozwiązanie
Panele dachowe na rąbek, podobnie jak blachodachówki, zbudowane są z ocynkowanego stalowego rdzenia pokrytego warstwą ochronną, która zapobiega przed niekorzystnym działaniem desktrukcyjnych czynników zewnętrznych m.in. wodą, śniegiem, niskimi i wysokimi temperaturami czy promieniowaniem UV.
Produkowane są na dowolną długość do 12 m, a szerokość w zależności od producenta waha się od 30 do 55 cm. Mają fabrycznie ukształtowane krawędzie w kształcie rąbka stojącego - rąbki pasują do siebie idealnie, łączy się je szybko i łatwo na zatrzask jednym dociśnięciem, dzięki czemu dekarze nie muszą zaginać blachy za pomocą specjalnych narzędzi lub urządzeń dekarskich.
Ułatwieniem są także gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, służące do montażu paneli do listwy startowej. Panele są na tyle sztywne, że pełne deskowanie nie jest konieczne. Pokrycie może być układane bezpośrednio na ruszcie z łat i kontrłat. Zamontowane w ten sposób profile blachy dachowej są stabilne, nie przesuwają się względem siebie ani względem płaszczyzny dachu.
Ponadczasowa elegancja blachy na rąbek
Producenci oferują swoje produkty w wielu wariantach. Na przykład panele dachowe na rąbek Blachy Pruszyński dostępne są w czterech rodzajach profilowania powierzchni: klasyczny (płaski), fala, nanofala i trapez.
To, na jakie się zdecydujemy zależy od oczekiwanego efektu. Jednak zawsze pokrycie będzie w eleganckie i niezwykle estetyczne - płaskie to stylowa, minimalistyczna klasyka, profilowane to wyrazisty, unikalny, ale umiarkowany wygląd. Przetłoczenia faliste mają również praktyczne uzasadnienie - służą wzmocnieniu długich arkuszy i minimalizują efekt falowania, pojawiający się czasami w skutek oddziaływania wysokiej temperatury.
Prosta forma paneli na rąbek sprawia, że dach nadaje bryle lekkości optycznej. Materiał ten wtapia się tło, pozwalając, aby na pierwszy plan wysunęły się inne elementy, które w zależności od zaplanowanego efektu podkreślą tradycyjny styl domu lub uwypuklą jego nowoczesny charakter. Panele dostępne są także w różnych kolorach, jednak nadal najczęściej wybierane są te w odcieniach grafitu. Barwa ta optymalnie współgra - śmiało można stwierdzić - ze wszystkimi materiałami elewacyjnymi, np. betonem architektonicznym, szkłem, stalą, drewnem i oczywiście tynkiem.
Panele dachowe na rąbek - ekonomiczna solidność
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obecnie produkowane pokrycia blaszane są solidne i trwałe - oczywiście pod warunkiem, że pochodzą od renomowanego producenta takiego jak Blachy Pruszyński. Za tą znaną oraz cenioną zarówno przez inwestorów, jak i wykonawców marką przemawiają najlepszej jakości surowce, rygorystyczne wymagania technologiczne, nowoczesne linie produkcyjne, a także doradztwo techniczne na każdym etapie budowy oraz podczas późniejszej eksploatacji domu.
Dodatkowo, łączenie paneli na zatrzask powoduje wyeliminowanie miejsc potencjalnych przecieków, a system dachowy jest szczelny, odporny na wiatr, deszcz i śnieg. Podkreślić należy także niewielki cieżar tego pokrycia dachowego, a także przystępną cenę. Producenci paneli oferują nie tylko materiał pokryciowy, ale również niezbędne akcesoria, np. listwy startowe, pasy podrynnowe i listwy podgąsiorowe, które odpowiednio dobrane współgrają z blachą ułożoną na połaciach dachu.
Firma Blachy Pruszyński ponadto ma w swojej szerokiej ofercie wsporniki do montażu paneli fotowoltaicznych, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bezpieczny, łatwy, szybki i - co ważne - nie ma konieczności wykonywania otworów w pokryciu dachowym.
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Marek
30 Sty 2021, 18:22
Świetny artykuł!
Ekspert Pruszyński
05 Cze 2020, 07:38
Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika: Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...
Gość Zbyszek
11 Maj 2020, 11:13
Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?