Rozwiązania chroniące przed osuwaniem się śniegu i lodu z dachu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rozwiązania chroniące przed osuwaniem się śniegu i lodu z dachu

Gromadzący się zimą na dachach naszych domów śnieg, choć często wygląda on bardzo malowniczo, to stwarza jednak realny problem. Osuwając się bowiem z połaci jest w stanie uszkodzić elementy orynnowania, połamać ogrodowe rośliny, a nawet spaść na osoby znajdujące się w pobliżu domu. Przed wymienionymi zagrożeniami zabezpieczą nas jednak odpowiednie systemy przeciwśniegowe. Jakie rozwiązania skutecznie ochronią przed niebezpieczeństwami związanymi z osuwaniem się zalegającego śniegu i lodu z dachu?

aktualizacja: 2022-09-23 10:43:56

Czym grozi zaleganie śniegu na dachu?

Planując położenie dachu lub jego remont, musimy zwrócić uwagę na wiele elementów. Niezwykle ważne są między innymi zabezpieczenia chroniące przed samoczynnym osuwaniem się dużych mas śniegu. Jest to problem, który nie dotyczy wyłącznie domów położonych w górach.

Nagromadzony śnieg potrafi zsunąć się podczas odwilży z niemal każdej nachylonej połaci. W sytuacji, gdy nie napotka na drodze żadnych zabezpieczeń, może zniszczyć orynnowanie, połamać gałęzie roślin, uszkodzić zaparkowane pod domem auto, a w skrajnych przypadkach nawet zranić przechodzące w pobliżu osoby. Montaż przeciwśniegowych systemów stanowi więc inwestycję w bezpieczeństwo nas samych oraz naszych najbliższych, a także sposób na uniknięcie wielu problematycznych (i nierzadko kosztownych) napraw. O tego rodzaju akcesoriach warto więc pomyśleć odpowiednio wcześniej, tak aby dach od samego początku zabezpieczony był przed śniegiem oraz lodem.

Bale przeciwśnieżne - te montowane na hakach, duże drewniane zabezpieczenia zatrzymują duże bryły śniegu zsuwające się z dachu
Bale przeciwśnieżne - te montowane na hakach, duże drewniane zabezpieczenia zatrzymują duże bryły śniegu zsuwające się z dachu

Jak zapewnić skuteczną ochronę zimą?

Pragnąc zagwarantować pełną ochronę naszego dachu w zimie, powinniśmy zadbać o najwyższą jakość każdego z jego elementów. Bardzo duże znaczenie będą mieć między innymi to, z jakich produktów zostało wykonane nasze pokrycie dachowe, czy na przykład są to dachówki ceramiczne jak SIMPLA lub KODA czy dachówki cementowe KAPSTADT lub GOTEBORG marki CREATON. Odpowiednia konstrukcja zamka bocznego oraz dolnego, a także zastosowanie najlepszych surowców przełożą się na wysoką szczelność połaci i skuteczne odprowadzanie wody. Samo pokrycie dachowe to jednak za mało, aby w pełni ochronić dach (a tym samym najbliższe otoczenie domu) przed śniegiem. Niezbędne są również dodatkowe, specjalistyczne akcesoria.

Istnieje kilka ich rodzajów:

  • Drabinki śniegowe - są aktualnie jednym z najpopularniej stosowanych rodzajów zabezpieczeń. Da się je wykorzystać na każdym rodzaju dachu, a dzięki możliwości wyboru wariantu długości mogą zostać dopasowane do rozmiaru połaci.
  • Rury śniegowe - wykonane są z metalu i łączą dużą skuteczność z elegancją. Montuje się je na dachach za pomocą specjalnych wsporników.
  • Bale przeciwśnieżne - te montowane na hakach, duże drewniane zabezpieczenia zatrzymują duże bryły śniegu zsuwające się z dachu. Znakomicie sprawdzają się na domach położonych w terenie górskim, doskonale pasując do nich również pod względem estetycznym.
  • Noski śniegowe - te niewielkie metalowe akcesoria rozbijają osuwające się fragmenty lodu oraz śniegu na drobniejsze kawałki. Dzięki temu posłużyć mogą do osłony innych typów zabezpieczeń przed przeciążeniem.
Specjalistyczne akcesoria chroniące przed osuwającym się śniegiem
Specjalistyczne akcesoria chroniące przed osuwającym się śniegiem

Jakość, estetyka i marka

Dobre systemy przeciwśnieżne są nie tylko skuteczne, ale także łatwe w montażu oraz estetyczne. Warto zdecydować się na zabezpieczenia, które będą się doskonale komponowały z wyglądem naszego dachu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie akcesoriów tego samego producenta, od którego nabyliśmy dachówki. Pełną spójność oraz maksymalną funkcjonalność oferuje system ochrony przeciwśnieżnej marki CREATON. Wszystkie (oprócz nosków) mocowane są na specjalnych dachówkach aluminiowych, których kolor zgodny jest z dachówką podstawową. Co więcej systemy przeciwśniegowe CREATON wyróżniają się bardzo wysoką jakością, gwarantującą trwałość i skuteczność - a tym samym bezpieczeństwo.

Rury śniegowe - wykonane są z metalu i łączą dużą skuteczność z elegancją
Rury śniegowe - wykonane są z metalu i łączą dużą skuteczność z elegancją

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania