Porady
Wokół domu
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Polbruk: Czy utwardzenie posesji wymaga pozwolenia na budowę?
Wielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie sprawy, że marzenia o dużej altanie bądź stawie mogą wymagać pozwolenia na budowę. Z kolei realizację innych mniejszych obiektów w ogrodzie należy poprzedzić zgłoszeniem do urzędu miasta. W efekcie pomoc architekta w projektowaniu posesji może okazać się nieoceniona, uchroni nas nie tylko przed chaosem, lecz także przed poważnymi konsekwencjami prawnymi. Tłumaczymy, które inwestycje wymają zgody na budowę, a które zgłoszenia.

Polbruk: Sól, szpadel, zalegająca woda - przed tym chroń nawierzchnię z kostki betonowej
Beton to najtrwalszy dostępny na rynku materiał budowlany, jednak nawet ta cecha nie czyni go w pełni odpornym na działanie soli kamiennej, wody czy używanie ostrych narzędzi. Szczególnie zimą powinni o tym pamiętać wszyscy właściciele brukowanych posesji.

Polbruk: Trzy najpopularniejsze systemy ogrodzenia domu. Który wybrać?
Ogrodzenie wyznaczające granice posesji od dawna nie pełni funkcji wyłącznie użytkowej. Stanowi również element dekoracyjny, a razem z bramą, furtką i ścieżką prowadzącą do wejścia – wizytówkę domu. Przedstawiamy najchętniej wybierane rozwiązania ogrodzeniowe oraz zdradzamy ich wady i zalety.

Polbruk: Trzy najpopularniejsze systemy ogrodzenia domu. Który wybrać?
Ogrodzenie wyznaczające granice posesji od dawna nie pełni funkcji wyłącznie użytkowej. Stanowi również element dekoracyjny, a razem z bramą, furtką i ścieżką prowadzącą do wejścia – wizytówkę domu. Przedstawiamy najchętniej wybierane rozwiązania ogrodzeniowe oraz zdradzamy ich wady i zalety.

Wypełnienia ogrodzeń gabionowych
Zyskujące coraz większą popularność w Polsce gabiony to już znana i często wykorzystywana forma ogrodzenia na południu i zachodzie Europy. To bardzo proste i ciekawe rozwiązanie również można z łatwością urozmaicić i dostosować do własnych upodobań. Jest to możliwe dzięki wielu możliwościom wypełnienia gabionowych ogrodzeń. Jakie mamy możliwości?

Probet Dasag: Jak zabezpieczyć podjazd i taras przed zimą?
Zanim temperatura na zewnątrz domu zacznie spadać poniżej zera, wykonujemy ostatnie porządki w ogrodzie i wokół domu. Koniecznie zadbajmy również o nawierzchnię na tarasie i podjeździe do garażu, aby podczas zimy nie uległy zniszczeniu. W zależności od tego, z jakich materiałów wykonane są przydomowe nawierzchnie, warto wykonać kilka czynności, które zapewnią ich estetyczny wygląd także na wiosnę.

Polbruk: Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak go urządzić?
Długa na kilkadziesiąt metrów, szeroka na zaledwie kilka – tak wygląda znaczna część działek budowlanych w miastach. Trudny kształt i ograniczona powierzchnia, o wielkości 150-250 metrów kw., nie oznacza wcale, że ogród będzie niewygodny i bezużyteczny. Przeciwnie, na niewielkim terenie możemy stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Radzimy, jak zagospodarować wąską i długą działkę, aby była atrakcyjna.

Aranżacja ogrodu – jak zaprojektować ścieżki?
W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem radzi architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Marta Pryczkowska, ekspert z firmy Libet.

Polbruk: Zabezpiecz kostkę brukową, nim nadejdzie zima
Dla właścicieli ogródków koniec lata często oznacza początek wzmożonej pracy na posesji celem przygotowania brukowanych podjazdów i ścieżek na nadejście zimy. Scenariusz lubi się powtarzać – co roku wiele osób zarzuca sobie, że nie zatroszczyło się o kostkę brukową z odpowiednim wyprzedzeniem i należytą starannością. A lista czynności do odhaczenia nie jest wcale taka długa, o czym przypomina Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Probet Dasag: Wygodne schody zewnętrzne – jak i z czego je wykonać?
Schody prowadzące do domu, ze względu na intensywność użytkowania, powinny być wytrzymałe oraz dostosowane do naszych potrzeb. Aby były również bezpieczne i pięknie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych okładzin schodowych. Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania strefy wejściowej i jaki materiał na stopnie zewnętrzne spełni nasze oczekiwania?

Polbruk: Śmiało i efektownie. Nawierzchnie ogrodowe w barwach jesieni
Ogród, który ma zachwycać przez cały rok, musi posiadać dominujące elementy przełamujące kolor trawników i drzewek. Mogą nimi być zimnolubne rośliny, przykuwająca uwagę pergola i kwietniki, lub… nawierzchnia wykonana z kostki w kolorze lawy, czerwieni i barw jesieni. Przedstawiamy zainspirowane naturą aranżacje, które emanują ciepłem i radością bez względu na porę roku.

Probet Dasag: Biurowce, apartamentowce, urzędy – co zrobić, gdy projekt zakłada nietypowy rodzaj posadzki?
Posadzki w miejscach użyteczności publicznej czy klatki schodowe budynków wielorodzinnych narażone są duże natężenie ruchu. Inwestorzy zobligowani są do wykorzystywania w takich warunkach materiałów cechujących się wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także gwarantujących bezpieczne przemieszczanie się i antypoślizgowość. Problem pojawia się wówczas, gdy konieczne jest użycie wyrobów nie tylko trwałych, ale i o zmniejszonej grubości. Marka DASAG połączyła solidność z lekkością w kolekcji płyt Terrastone, które oprócz specjalnych parametrów użytkowych kuszą elegancją i szlachetnością wykonania.

Polbruk: Geometria ponad wszystko - ogród w nowoczesnym stylu
Optyczna gra linii, brak zbędnych elementów, przejrzystość i prostota – tak w skrócie można opisać niebanalną kompozycję nowoczesnego ogrodu. Jak stworzyć elegancką i ponadczasową aranżację wokół domu? Odpowiedź brzmi: zwróć się ku geometrii, zachowaj spójność.

Probet Dasag: Przeciekający taras? Tego problemu można uniknąć
Zawilgocone ściany, nieestetyczne zacieki, pęknięte płytki a nawet pleśń - to problemy, z którymi zmagają się właściciele niewłaściwie wykonanych lub niezabezpieczonych tarasów. Kłopot nieszczelności może być nie tylko uciążliwy dla naszego portfela, ale również niebezpieczny dla zdrowia domowników. Co zrobić, aby uchronić się przed kosztownym remontem, a balkon z powodzeniem służył nam przez lata w niezmienionym stanie?

Polbruk: perfekcyjne wykończenie ścieżek, skarp i schodów
Aranżując ogród idealny należy zadbać zarówno o estetykę nawierzchni ścieżek, jak i o ich trwałość. Produktami, które w tym pomogą są integralne z kostką betonową murki, palisady i obrzeża. Elementy te stanowią „kropkę nad i” dla chodników, wysp kwiatowych oraz schodów – różnią się jednak charakterystyką i przeznaczeniem. Radzimy jakie wyroby małej architektury wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt.