Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Bajkowy pokój dla najmłodszych domowników
Dzieci uwielbiają baśniowe opowieści – prezentują one piękne, nieziemskie krainy pełne magicznych stworków. Z tego powodu, nam dorosłym, dzieciństwo kojarzy się przede wszystkim z bajkami czytanymi przez rodziców na dobranoc. W czym tkwi ich fenomen? Zaspokajają naturalną ciekawość świata maluchów, w sposób przystępny dostarczają wiedzy o relacjach społecznych, wykształcając u nich pożądane postawy moralne oraz poszerzają horyzonty myślowe. To dobre narzędzie edukacyjne. Dlatego pokój naszego malucha może stać się również częścią jednej z bajkowych krain…

Sopro: Sposób na wilgoć
Remont stref szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka czy taras, wiąże się zwykle ze sporymi kosztami, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na powierzchniowe maskowanie ubytków i doraźne czynności naprawcze. Gwarantem długoletniego sukcesu i bezproblemowego użytkowania jest więc odpowiednie podejście do problemu i decyzja o gruntownych zmianach, które w dalszej perspektywie nie będą wymagały poprawek i ponoszenia kolejnych wydatków. Od czego zacząć? Od odpowiedniej hydroizolacji podłoża, a co za tym idzie od wyboru wysokiej jakości chemii budowlanej, dzięki której zmiany będą widoczne i trwałe, a podłoże suche i wolne od niedoskonałości.

Metamorfoza łazienki w weekend czyli pokój kąpielowy taniej niż myślisz
Domowy salon kąpielowy jest marzeniem wielu z nas – przestronna, zalana światłem i luksusowo wyposażona łazienka. Co zrobić jednak, jeśli pomieszczenie ma niespełna 3 metry kwadratowe, brak okien, a i wanna jest "niezbyt pałacowa". Czy można zrobić z niego wymarzony salon kąpielowy? Okazuje się, że metamorfoza zwykłej łazienki jest możliwa nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i nowoczesne farby renowacyjne.

Sopro: Płytka płytce nierówna, czyli jak dobrać odpowiedni klej do konkretnego typu ceramiki?
Ceramika. Materiał, który towarzyszy człowiekowi już od blisko 15 tysięcy lat, do dziś niezmiennie znajduje uznanie jako ponadczasowy element wykończenia wnętrz kuchni, łazienek czy reprezentacyjnych holi. Na udaną aranżację, obok wymarzonych wzorów, faktur i kolorów, składa się jednak także to, co po drugiej strony płytki – zaprawa klejowa, która dzięki odpowiedniemu dopasowaniu do podłoża i typu okładziny, pozwoli nam cieszyć się pożądanym efektem przez długie lata. Jaki klej sprawdzi się przy glazurze, a jaki przy gresie? O czym warto pamiętać, dobierając zaprawę do płyt wielkoformatowych?

Ściany na gładko i bez pyłu
Gładkie ściany tworzą doskonałą bazę do dalszych prac dekoracyjnych. Przed podjęciem decyzji o ich wyrównaniu powstrzymuje nas jednak często obawa przed szlifowaniem gładzi i związanym z tym wszechobecnym pyłem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy uzyskać równe, śnieżnobiałe powierzchnie bez generowania uciążliwych chmur gipsowego kurzu.

Caparol: Białe ściany odporne na plamy i zarysowania
W każdym domu znajdują się miejsca, w których trudno uniknąć plam czy zarysowań. Ściany brudzą się od błota, tłuszczu, flamastrów, kredek, a nawet trudnej do usunięcia kawy. Chwila nieuwagi wystarczy, by gładką powierzchnię zarysować kluczem, zegarkiem albo innym twardym przedmiotem.

Aksil: Jak powinno się zabezpieczać eternit?
Czyszczenie i malowanie eternitu może być prowadzone tylko przez firmy wykonawcze z uwagi na pylenie azbestu.

Elewacja po zimie - akcja renowacja!
Nawet dobrze wykonana elewacja może z czasem wymagać renowacji. Trudnym egzaminem jest dla niej zwłaszcza zima i związane z nią działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości tynki i farby fasadowe zapewniają ochronę przed tymi zagrożeniami. Po upływie kilku sezonów warto jednak sprawdzić stan elewacji – przeglądu i ewentualnej naprawy najlepiej dokonać po okresie zimowym.

Masy izolacyjne na balkonach i tarasach
Aby zabezpieczyć konstrukcje przed wnikającą wilgocią, a tym samym uchronić ja przed uszkodzeniem, stosuje się obecnie izolacje mineralne, które znajdują się bezpośrednio pod okładzina z płyt ceramicznych. Do stosowania nadają się zarówno izolacje jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe.

HG Polska: Stal nierdzewna w kuchni
Stal nierdzewna to fragment wyglądu każdej nowoczesnej kuchni. To z niej wykonywane są takie elementy wyposażenia jak: piekarniki, okapy, lodówki, kuchenne gazowe płyty grzewcze, zlewozmywaki (często stosowaną nazwą na określenie przedmiotów ze stali jest termin inox). Znajduje ona także zastosowanie jako materiał wykończeniowy ścian i blatów. To z niej wykonywane są także takie akcesoria kuchenne jak: sztućce, miski czy garnki.

Caparol: Sposób na trwałe i czyste elewacje
Aby uzyskać pewność, że farba elewacyjna wytrzyma bieg czasu, a także ochroni budynek przed zabrudzeniami, warto sięgnąć po sprawdzone i nowoczesne farby z zastosowaniem technologii NQG.

ALPOL: Jaki klej zastosować do przyklejania płytek na ogrzewaniu podłogowym?
Przy ogrzewaniu podłogowym dochodzi do powstawania naprężeń termicznych wynikających z różnej rozszerzalności liniowej związanych ze sobą materiałów (podłoża, okładziny ceramicznej).

Aksil: Jak należy malować starą dachówkę betonową?
Dachówki należy dokładnie oczyścić wodą z detergentem przy pomocy myjki ciśnieniowej (zalecane) lub szczotki, następnie spłukać czystą wodą i dokładnie osuszyć.

Wybór kolorów do wnętrz
Na to, jak postrzegamy kolor, wpływa kilka różnych czynników: zdolność ścian do odbijania światła, jakość i ilość światła, wielkość malowanej powierzchni, rodzaj farby i kolor pobliskich ścian. Właśnie dlatego trudno jest wybrać właściwą barwę tylko na podstawie małej próbki koloru. Wybierając kolory ścian wnętrza, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Sopro: Spajać trwałość i estetykę. Wybieramy fugę do zastosowań zewnętrznych
Tam, gdzie okładziny z ceramiki czy kamienia naturalnego, tam też trzeba zastosować fugę, która z jednej strony dopełni estetycznie wybrany materiał wykończeniowy, a z drugiej – zapewni wieloletnią trwałość i odporność na naturalne procesy eksploatacyjne. Rola spoiny jest tym większa, w im trudniejszych warunkach przyjdzie nam ją użytkować. Zastosowania zewnętrzne, takie jak balkon czy przydomowy taras, wymagają więc od spoiwa specyficznych właściwości, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na tak modne ostatnimi czasy okładziny wielkoformatowe. Razem z ekspertem Sopro Polska podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru zaprawy fugowej do zastosowania na zewnątrz.