Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
Blachodachówka jest jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych, doskonale rozpoznawalnych nawet z większej odległości. Nie oznacza to jednak, że w jej dziedzinie powiedziane zostało już wszystko. Przykładami tego, jak inną od dobrze nam znanej może mieć fakturę, są produkty firmy BTR Systems, w których połączono dachówkę ze stali z kruszywem skalnym. To bardzo efektowne rozwiązanie, czy jednak sprawdzi się na każdym dachu?

Czy można zarządzać deszczem?
Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi staje się niezwykle istotne w związku z coraz częściej występującymi okresami suszy czy opadami nawalnymi. Nie tylko w ujęciu globalnym, ale również w naszym najbliższym otoczeniu - wokół domu. Odpowiedzią na te problemy jest system zagospodarowania wód opadowych oparty na wydajnych rynnach Wavin Kanion z wykorzystaniem praktycznego, bezobsługowego łapacza deszczu. Jakie są zalety tych rozwiązań?

Trendy dekarskie 2023, czyli ciekawe rozwiązania dla nowoczesnych dachów
Nowoczesność - to słowo coraz śmielej wkracza na rynek pokryć dachowych. Choć wydaje się on być ustabilizowany i od lat zmierzać w kierunku racjonalizacji wyborów podejmowanych przez inwestorów, nie opiera się jednak wciąż pojawiającym się nowym trendom. Dokładnie śledzą je branżowi specjaliści i są w stanie określić, które rozwiązania będą najpopularniejsze w nadchodzącym sezonie. Jakie trendy dekarskie czekają na nas zatem w 2023 roku? Przedstawiamy zestawienie wybranych aspektów technicznych, wizualnych i technologicznych, które najprawdopodobniej zdominują rynek pokryć dachowych w tym roku. Swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem podzielił się z nami Marek Podeszwa, Manager Zespołu Doradztwa Technicznego BMI Polska.

Jak dobrze ocieplić poddasze?
Odpowiednie ocieplenie poddasza jest kluczowe dla zapewnienia komfortu mieszkańcom domu oraz minimalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem. Duża ilość ciepła może uciekać przez dach, co może prowadzić do znacznie wyższych rachunków za energię. Warto więc zadbać o to, aby poddasze było skutecznie ocieplone. W tym poradniku przedstawimy Ci kroki, jakie należy podjąć, aby wybrać odpowiednie materiały i narzędzia oraz wykonanie prac w odpowiedniej kolejności, minimalizując ryzyko popełnienia błędów.

Jak wybrać panel dachowy na rąbek?
Panel na rąbek od kilku lat cieszy się dużą popularnością jako pokrycie dachowe. Dlatego większość producentów blaszanych pokryć dachowych ma go w swojej ofercie. Jednak warto wybrać ten produkt z rozwagą, aby zapewnić trwałość, bezpieczeństwo oraz estetyczny wygląd dachu. W tym celu przedstawimy zalety panelu dachowego na rąbek PHR Revolution oferowanego przez Hanbud.

Ekspert Florian Centrum udziela porad na temat dachów. Co warto wiedzieć?
Ważną decyzją podczas projektowania budynku jest wybór najlepszego pokrycia dachu. Rodzaj materiału wpływa na termoizolację budynku oraz odporność na warunki atmosferyczne. Dla dachów dwuspadowych można stosować różne rodzaje materiałów. Jednakże, dla bardziej skomplikowanych dachów o nietypowym kącie nachylenia, wybór pokrycia może być ograniczony. Jakie materiały są najlepsze do pokrycia dachu?

Porównanie kosztów blaszane pokrycia dachowe vs. inne materiały pokryciowe
Wykonanie wysokiej jakości pokrycia dachowego to kluczowy etap budowy albo modernizacji budynku. Wiąże się przy tym z niemałym wydatkiem, który jednak można zmniejszyć, wybierając odpowiedni materiał.

Jakich materiałów użyć do ocieplenia dachu?
W Polsce najczęściej stosuje się wełnę mineralną, choć nie jest to reguła. Oprócz tego z powodzeniem wykorzystuje się piankę poliuretanową, a także styropian. Stopniowo zwiększa się również popularność płytek izolacyjnych, czyli materiału bardzo zaawansowanego i nadającego się do wielu rodzajów pokrycia dachowego.

Jak zabezpieczyć dach przed korozją?
Dachy blaszane są fabrycznie zabezpieczone przed korozją. W trakcie trwania gwarancji na powłokę ochronną nie trzeba martwić się o to, że na pokryciu pojawią się ogniska rdzy. Natomiast gdy dach ma już swoje lata, warstwa zabezpieczająca traci swoje właściwości wskutek uszkodzeń powstających pod wpływem działania czynników atmosferycznych lub podczas odśnieżania. Wtedy należy ponownie zabezpieczyć konstrukcję odpowiednimi preparatami.

Konstrukcje dachowe sprzyjające oszczędzaniu
Konstrukcja dachu przede wszystkim powinna być trwała, szczelna i funkcjonalna. Na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę wysokość wydatków, z jakimi wiąże się montaż zadaszenia. Podpowiadamy, jaki rodzaj sklepienia powinni wybrać inwestorzy z niewielkim budżetem.

Czy otoczenie ma wpływ na rodzaj pokrycia dachowego?
Odległość budynku od zbiorników wodnych, lasów oraz innych obiektów mieszkalnych lub przemysłowych ma wpływ na wybór pokrycia dachowego. Materiał dekarski powinien być odporny na szkodliwe oddziaływanie czynników miejskich i atmosferycznych, w danej lokalizacji. Pokrycie dachowe jest kosztowną inwestycją na lata, dlatego należy wiedzieć, jak dopasować je do otoczenia domu.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie pokrycia dachowego?
Kiedy pokrycie dachowe przestaje być szczelne, pora na jego modernizację. Wymiany pokrycia dokonujemy też wtedy, kiedy rozbudowujemy dom i chcemy zaadaptować nieużytkowe poddasze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie takich prac? Jak je sprawnie przeprowadzić?

Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?
Drewniane wiązary dachowe należą do jednego z najstarszych rozwiązań w zakresie konstrukcji dachu. Obecnie, wraz ze wzrostem popularności domów prefabrykowanych, technologia ta ponownie zyskuje na znaczeniu, choć jej założenia oraz użyte materiały mocno ewoluowały. Dziś stosuje się często kratownice drewniane, czyli rodzaj wiązarów dachowych, zwanych również dźwigarami. Do ich produkcji wykorzystywane są wyspecjalizowane piły sterowane numerycznie, prasy hydrauliczne i urządzenia pozycjonujące, dzięki czemu wiązary wykonane są precyzyjne, a ich wymiary i jakość są powtarzalne.

Nowoczesne dachy przyszłości
Stalowe pokrycia dachowe coraz odważniej zdobywają rynek ciesząc się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest ich wyjątkowa trwałość i bezpieczeństwo, nie bez znaczenia jest również bogata różnorodność wzorów, powłok i kolorów.

Jakie pokrycie dachowe zamiast eternitu?
Na dachach polskich domów w latach 60. i 70. ubiegłego wieku powszechnie stosowano eternit. Jednak z upływem czasu okazało się, że to pokrycie dachowe jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego zaniechano jego produkcji. Od kilkunastu lat na terenie całego kraju trwa program usuwania tego materiału.